TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

(ВИДЕО) 360˚ Кржаловски: Ослободувањето од притисоците причина за 120-те илјади гласови помалку за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - пред: 15 часа

Во дебата на „ 360 Степени “, првиот извршен директор на МЦМС, Александар Кржаловски, зборуваше за 120-те илјади гласови помалку кои ВМРО-ДПМНЕ ги освои на локалните избори во споредба со минатогодишните парламентарни и причините за ова.

139 поврзани вести »

Вечерва уапсено уште едно лице за крвавиот четврток

Либертас - пред: 15 часа

Вечерва уште еден уапсен за собраниските настани од 27 април дознава Телевизија 24 од извори во истрагата. Станува збор едно од лицата за кое утринава МВР побара информации од јавноста – да се помогне во нивното пронаоѓање.

61 поврзани вести »

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори за првиот круг од изборите

Либертас - пред: 15 часа

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

119 поврзани вести »

ВИДЕО: Сашо Ордановски, Татјана Стојановска-Иванова и Самоил Малчевски во 24 Анализа

Либертас - пред: 15 часа

Нови бои на политичката мапа. СДСМ извојува победа на локалните избори. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вели „Изборите не се завршени“. Дали почетокот на новиот политички контекст, ќе значи крај за персонални политички кариери? Ќе има ...

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен Конгрес за избор на нов лидер

Либертас - пред: 15 часа

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

139 поврзани вести »

(ВИДЕО) Види вака: Во текстилната индустрија две плати не ги покриваат месечните трошоци за живот

Либертас - пред: 15 часа

Текстилците се работници на кои неретко им се кршат правата. Во текстилната индустрија две плати не ги покриваат месечните трошоци за живот. Погледнете го видеото на „Види ...

Уапсениот осомничен за убиство во обид на Села, Ацо „Тошта“ заврши на Кардиологија

Либертас - пред: 15 часа

Скопјанецот Александар Јаневски (57), познат под прекарот „Тошта“, еден од петтемина кои денеска беа приведени поради постоење на основано сомнение дека учествувале во бруталното претепување на пратеникот Зијадин Села, заврши на Клиниката за ...

61 поврзани вести »

Дигитална интеграција на Западен Балкан – формиран Управен одбор

Либертас - пред: 15 часа

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија формираа денеска во Сараево Управен одбор задолжен за активностите околу дигиталната интеграција на регионот, кој меѓу другото треба да го подготви и Дигиталниот самит на Западен Балкан во 2018 ...

7 поврзани вести »

(ВИДЕО) Ако.мк: Човекот со качкет што го бара МВР на 27 април беше во придружба на Филип Петровски

Либертас - пред: 16 часа

По објавувањето на фотографиите од МВР во кои се бараат тројца од луѓето кои упаднаа во Собранието на крвавиот четврток, порталот АКО.мк, реобјави текст во кој го поставува прашањето – Кој е човекот со кариран качкет на главата, којшто цело време ...

2 поврзани вести »

МВР: Не се изнесувани документи од општина Карпош, Јакимовски се спремал за примопредавање на функцијата

Либертас - пред: 16 часа

Од министерството за внатрешни работи излегоа со соопштение во кое ги објаснуваат случувањата во општина Карпош, од каде што денеска имало дојава за изнесување на документи од општината. „Врз основа на допрен глас дека од просториите на општина ...

47 поврзани вести »

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Ни Орбан не успеа да го спаси Груевски

Либертас - пред: 16 часа

За владината коалиција во Скопје, во која СДСМ коалицира со албанската ДУИ, сега започнува вистинската работа, пишува германскиот Франкфуртер алгемајне цајтунг, пренесува Дојче веле . „На крајот ни Виктор Орбан не можеше да помогне: Никола Груевски, ...

4 поврзани вести »

Двајца повикани на информативен разговор за нападот врз Стевчо Јакимовски

Либертас - пред: 16 часа

Две лица биле повикани на информативен разговор во полиција по пријава за инцидентот кој се случи во недела вечерта по изборите пред штабот на политичката партија ГРОМ. Од Министерството за внатрешни работи велат дека по пријавата за нарушување на ...

63 поврзани вести »

ЛИ2017/ (ВИДЕО) Новоизбраниот градоначалник Мицевски: Вака изгледа Крива Паланка кога се гласа без притисоци, слободно ...

Либертас - пред: 16 часа

Изјава за медиуми Борјанчо Мицевски, избран градоначалник на Крива Паланка Почитувани сограѓани, успеавме! Успеавме со вас и пред се заради вас, за да обезбедиме живот за сите! Ви благодариме за одважноста, да ја вратиме демократијата во Република ...

15 поврзани вести »

ЛИ2017/ ВИДЕО: Новиот градоначалник на Дебрца, Ногачески, се заблагодари на гласачите

Либертас - пред: 16 часа

Новоизбраниот градоначалник на општина Дебрца, Зоран Ногачески се обрати до јавноста по победата: Почитувани граѓани на слободарска Дебрца, Од ова место, од слободарските Сливовски Анови, од местото каде што во НОБ тргна факелот на слободата и го ...

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Маџунаров: ЈП Исар ми се закани со тужба затоа што јавно ја покажав заматената вода за пиење

Либертас - пред: 16 часа

Поради тоа што јавно на трибина ја покажа заматената вода што ја пијат штипјани од градскиот водовод, штипјанец Киро Маџунаров доби закана за тужба од Ј.П Исар, објави ММС . Тужбата, всушност ќе следува доколку јавно не се извини и не демантира.Тој ...

2 поврзани вести »

Се запали котларницата во хотелот „Епинал“ во Битола

Либертас - пред: 16 часа

Црн дим ја обвил зградата на хотелот „Епинал“ во Битола денеска напладне, што веднаш го привлекло вниманието на битолчани. Според битолските пожарникари, станува збор за пожар во котларницата на хотелот, кој бргу бил ставен под контрола.

11 поврзани вести »

Ешерихија коли во храна причина за труење на 21 работник во штипската компанија „Актива“

Либертас - пред: 16 часа

Фекални бактерии во храната е причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно здравје. Пред точно десет дена работниците со симптоми на дијареа и повраќање беа хоспитализирани на ...

18 поврзани вести »

Македонец од Мелбурн на суд – потрошил 300.000 долари од донации на алкохол и на долна облека

Либертас - пред: 16 часа

Пензионерот Борис Трајков (76), поранешен новинар во македонската редакција на австралиското државно радио за националностите „Си-би-ес“, заврши на суд и мора да враќа околу милион австралиски долари, под обвинение дека проневерувал пари, јави ...

13 поврзани вести »

Груевски се сретна со Рама, зборувале и за Тиранската платформа

Либертас - пред: 16 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и албанскиот премиер Еди Рама на денешната средба разговарале за македонско-албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија.

66 поврзани вести »

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Либертас - пред: 16 часа

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

119 поврзани вести »