TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Малолетник претепан во ТЦ Бисер

Либертас - пред: 9 часа

Четириесет и седумгодишна скопјанка синоќа во полиција пријавила дека околу 19:40 часот на бул.„Јане Сандански“ во Трговскиот центар Бисер, нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од страна на повеќе лица кои го удирале со тупаници и железни ...

35 поврзани вести »

СДСМ: Граѓаните гласаа слободно, изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Либертас - пред: 9 часа

Соопштение на СДСМ: Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци. Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како изгледа Македонија кога се ...

69 поврзани вести »

ЛИ2017/ Максим Димитриевски ја презема градоначалничката функција на Општина Куманово

Либертас - пред: 9 часа

Максим Димитриевски денеска и официјално ја презема функцијата градоначалник на Општина Куманово од неговиот претходник Зоран Дамјановски. Го доби и уверението од претседатаделот на Општинската изборна комисија (ОИК) Звонимир Николовски.

12 поврзани вести »

Загадувањето убило 15 пати повеќе луѓе од војните и насилството

Либертас - пред: 9 часа

Поради загадување во светот во 2015 година починале девет милиони луѓе, што е три пати повеќе од смртните случаи кои се должат на сидата, туберколозата и маларијата заедно. Најголема опасност е загадениот воздух.

18 поврзани вести »

Постапката за Грујевски и Бошковски ќе трае од 4 до 6 недели

Либертас - пред: 9 часа

Во изјава за ДВ, од грчкото Министерство за јавен ред и заштита на граѓаните, велат дека регуларната постапка за екстрадиција на двајцата избегани припадници на УБК ќе трае меѓу 4 и 6 недели. Дотогаш ќе бидат во притвор.

341 поврзани вести »

Нападнати малолетници кај Железничката станица во Скопје

Либертас - пред: 9 часа

Две малолетни лица биле нападнати вчера околу пладне на автобуската постројка под Железничката станица во Скопје. – Педесет и едногодишниот З.Ф. синоќа во 20:30 часот пријавил дека дента околу 12:15 часот во Скопје, на бул.

35 поврзани вести »

Руска амбасада: Владата не информираше точно за средбата на Заев и на амбасадорот Шчербак

Либертас - пред: 10 часа

LРуската амбасада писмено реагираше на вчерашното соопштение на македонската влада за средбата на премиерот Зоран Заев со рускиот амбасадор Олег Шчербак. Од Амбасадата на Руската Федерација во земјава тврдат дека соопштението на Владата не ги ...

54 поврзани вести »

Воените злосторници како угледни граѓани

Либертас - пред: 10 часа

Хашки осуденици ќе бидат предавачи на Воената академија во Белград. Веста, која ја потврди српскиот министер за одбрана, ги шокираше борците за човекови права во земјата. Српскиот министер за одбрана Александар Вулин го потврди пишувањето на ...

4 поврзани вести »

Близу 18 отсто од работниците земаат дел од платата во коверт

Либертас - пред: 10 часа

Годинава 17,8 отсто од работниците во земјава кои имаат договор за вработување, добиле плата во коверт, дел од платата за кој работодавачите не плаќаат придонеси и даноци. Сите работници кои добивале дел од платата во готовина имаат само устен ...

20 поврзани вести »

МВР му поднесе пријава на Коневски

Либертас - пред: 10 часа

МВР му поднесе прекршочна пријава на поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски откако бил запрен од сообраќајната полиција бидејќи на предниот дел од неговиот автомобил „БМВ“, имал поставено флешери, потврдуваат од МВР.

41 поврзани вести »

Измени на Законот за заштита од дискриминација, се зголемуваат основите и се професионализира Комисијата

Либертас - пред: 10 часа

– Проширување на основите за дискриминација, меѓудругото и сo дискриминација по основ на сексуална ориентација, унапредување на работата на Комисијата за заштита од дискриминација, со цел поефикасно решавање на претставките, дефинирање на нејзините ...

13 поврзани вести »

МНР потврди дека во Словачка се приведени осуммина македонски државјани

Либертас - пред: 10 часа

Министерството за надворешни работи потврди дека во Словачка се приведени осумина македонски државјани, кои работеле во земјата со лажни договори за работа. Портпаролката на МНР Елена Пресилска изјави за МИА дека Амбасадата во Виена, која е ...

45 поврзани вести »

Три нови случаи на мали сипаници

Либертас - пред: 10 часа

Три нови случаи на мали сипаници се регистрирани во текот на изминатата недела (од 14 до 20 октомври) во Република Македонија, со што вкупниот број заболени, заклучно со денеска е 17. Ова се наведува во извештајот што денеска на својата веб страница ...

33 поврзани вести »

Каменуван автобус во Скопје – повредена е патничка

Либертас - пред: 10 часа

Градски автобус, кој што се обраќал на линија Транспортен центар- Арачиново, синоќа бил каменуван од неколку лица на булеварот Методија Андонов – Ченто, на надвозникот кај Агросервис. Притоа биле искршени две стакла на левата страна од автобусот и ...

38 поврзани вести »

Коневски: Никогаш не ги отстранив флешерите, МВР лаже

Либертас - пред: 10 часа

Веста што денеска беше објавена во медиумите дека повторно сум ги вратил флешерите на општинското БМВ е апсурдна, бидејќи тие никогаш не биле отстранети за да можам повторно да ги вратам, реагира поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица ...

41 поврзани вести »

Владата бара институциите да ги почитуваат препораките на омбудсманот

Либертас - пред: 10 часа

Владата има усогласен став дека нема мислење по Предлог-законот з а заштита од пушење доставен од Собранието, изјави портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски, во врска со темите на вчерашната 32 седница.

38 поврзани вести »

„Енекод” нов сопственик на „Фени“, сите работници остануваат

Либертас - пред: 11 часа

„Фени индустри” доби нов сопственик – бугарската компанија „Енекод”, нема да оди во стечај и сите работници ќе останат со статусот што го имаа, информира денеска претседателот на Синдикатот за индустрија, рударство и енергетика Пеце Ристевски.

28 поврзани вести »

ДПА и Саздовски во владиното мнозинство наместо Алијансата на Албанците?

Либертас - пред: 11 часа

Новата коалиција помеѓу Алијансата на Албанците и Движењето Беса за вториот круг од локалните избори најверојатно ќе иницира промени во владината коалиција. По завршување на изборите, ДПА ќе биде новиот партнер на СДСМ во власта, дознава А1он од ...

96 поврзани вести »

(ВИДЕО) Граѓани пет часа спасуваа истоштен коњ на улицата „Васил Ѓоргов“ во Скопје

Либертас - пред: 11 часа

Граѓани, ветеринари и активисти на Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ пет часа спасуваа два истоштени и прегладнети коња на улицата „Васил Ѓоргов“ во близина на ТЦ „Зебра“ во Скопје, објави „ Макфакс “.

15 поврзани вести »

ЛИ2017/Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола

Либертас - пред: 11 часа

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на општината. – Локалните избори за градоначалник и членови на Советот на општина Битола се завршени.

25 поврзани вести »