TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Либертас - пред: 20 часа

Граѓаните гласаа слободно, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер, слободни и регуларни избори, реагираа од владејачката СДСМ. – Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по ...

139 поврзани вести »

Фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ на 27-ми и 28 октомври

Либертас - пред: 21 часа

Организацискиот одбор на 25-тиот Фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ соопшти дека во завршна фаза се подгототовките на фестивалот кој годинава ќе се реализира под мотото „Од сон до јаве“.

5 поврзани вести »

„Самит 100“ и Коморски инвестициски форум потпишаа меморандум за соработка

Либертас - пред: 21 часа

Во рамките на „Самит 100“, вчера беше потпишан меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа „Самит 100“ и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF).Форумот е тело за регионална соработка на коморите од ...

44 поврзани вести »

Министерката Шекеринска во посета на Кралството Шведска

Либертас - пред: 21 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска престојува во дводневна работна посета на Кралството Шведска. Како што соопшти Министерството за одбрана, во рамките на посетата Шекеринска ќе се сретне со шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист и со ...

9 поврзани вести »

Ограбени гостиварци во ТЦ Лептокарија во Скопје

Либертас - пред: 21 часа

Три непознати лица извршиле разбојништво врз две момчиња од гостиварското село Галате на паркинг просторот кај Трговски центар-Лептокарија, соопшти МВР. Разбојништвото ноќеска 10 минути по полноќ во СВР-Скопје го пријавил Б.С.

10 поврзани вести »

Џафери: Укинувањето на визите за Мексико ќе ги продлабочи односите меѓу двете земји

Либертас - пред: 21 часа

Укинувањето на визниот режим за Мексико би било од особено значење за продлабочување на односите меѓу двете земји со оглед дека Македонија ги укина визите за мексиканските граѓани, а комуникацијата може дополнително да се олесни и со назначување ...

12 поврзани вести »

Ич не ми е важно дали груевски ќе замине од лидерската позиција во дпмне. Важно ми е дека ќе одговара за стореното.

Либертас - пред: 22 часа

Уште еднаш сакам да повторам – ова не е, ниту некогаш било битка против партијата ВМРО-ДПМНЕ, ниту против нејзините членови. Ова е битка против злосторничкото здружение на никола груевски кое тој го инсталираше во највисокото партиско раководство, ...

139 поврзани вести »

УКИМ: Почнавме постапка за утврдување текст за нов закон за високо образование

Либертас - пред: 22 часа

Универзитетот на транспарентен начин почна постапка со произнесување на сите членови на академската заедница преку внатрешните институти, катедри и наставно-научните совети на своите единици, да утврди текст кој ќе биде доставен до Министерството за ...

17 поврзани вести »

Кумуцакос: Грција ќе стори се што е потребно за да се реши спорот, со кој ќе се отвори евроатлантската перспектива

Либертас - пред: 22 часа

Пратеникот на грчката опозициска партија Нова демократија, задолжен за надворешна политика, Јоргос Кумуцакос изјави денеска дека победата на СДСМ во првиот круг од локалните избори во Македонија претставува позитивен тек на настаните и можност за ...

27 поврзани вести »

Хелсиншкиот комитет: Нерегуларности при гласањето на слепи и лица со оштетен вид

Либертас - пред: 22 часа

Хелсиншкиот комитет соопшти дека за време на изборниот процес забележани се нерегуларности при гласањето на слепите лица и лицата со оштетен вид. Од Хелсиншкиот комитет информираат дека кај нив пристигнале две пријави од лица од оваа категорија кои ...

22 поврзани вести »

Блумберг: Македонија ги обнови своите тежнеења кон ЕУ

Либертас - пред: 22 часа

Бугарија, која во јануари следната година ќе го преземе шестмесечното претседавање со ЕУ, ќе настојува на земјите од Западен Балкан да им обезбеди појасен пат кон членство, со цел да спречи нова нестабилност во тој регион, наведува денеска ...

6 поврзани вести »

Очајот на шампитата

Либертас - пред: 22 часа

Новинарите вечерта по затворањето на гласачките кутии во неделата известија дека во белиот дворец е само вратарот, тие и бате Геле – најголемиот фан на дон Саше. Но, горе по спратовите на кичестиот дворец сепак биле повеќемина од друшките на нивниот ...

Протест на вработените во „Еурокомпозит“

Либертас - пред: 22 часа

Вработените од прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ од изутрината протестирааат на влезот на Прилеп кај бензиската пумпа на „Лукоил“. Според претседателот на основната синдикална организација Петар Чурлиноски, преку протестот се бара исплата ...

10 поврзани вести »

Објавена „Теоријата на книжевност во (интер)акција“ од Марија Ѓорѓиева Димова

Либертас - пред: 22 часа

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје ја објави студијата „Теоријата на книжевност во (интер)акција“ од Марија Ѓорѓиева Димова. Книгата содржи три дела: „Теориски модели“, „Толкувачки модели“ и „Теориски категории и концепции“.

7 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Насилствата продолжија

Либертас - пред: 22 часа

„Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот што го ветуваше СДСМ“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска, во првото соопштение во последните 36 часа, откако претходно ...

30 поврзани вести »

Познат идентитетот на уапсените за обидот за убиство на Зијадин Села

Либертас - пред: 22 часа

Андреј Мицов (22), Никола Војминовски (39), Александар Јаневски – Тошта (57), Коста Делов (26) и Стојан Павлески – Кобра (51) се уапсените по наредба на Основното јавното обвинителство – Скопје за крвничкиот напад на Зијадин Села, дознава НОВА ТВ од ...

61 поврзани вести »

Почина тригодишно девојче од изгореници во пожар

Либертас - пред: 23 часа

Тригодишно девојче од струшко Ново Село почина како последица на изгореници кои ги добила во пожарот што ја зафатил нивната куќа. Како што е наведено во полицискиот билтен, вчера во 11 часот во куќата сопственост на Г.И.

27 поврзани вести »

Заев: Не размислувам за предвремени парламентарни избори

Либертас - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не размислува за предвремени парламентарни избори бидејќи приоритет во моментов е завршување на локалните избори кои се во тек, а нивниот досегашен резултат, вели, го охрабрува да се фокусира на носење ...

24 поврзани вести »

ЕУ: Новоизбраните градоначалници да придонесат за реформите

Либертас - пред: 23 часа

Локалните избори што се одржаа на 15 октомври беа спроведени во натпреварувачка атмосфера, стои во соопштението на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, во врска со изборите. Во оценката на изборниот процес, ЕУ се повикува на првичниот ...

71 поврзани вести »

Тројца скопјани уапсени за трговија со марихуана

Либертас - пред: 23 часа

Тројца скопјани се уапсени под сомнение дека се инволвирани во недозволена трговија со дрога. Во нивните домови е извршен претрес при што се пронајдени кесички и тегли со марихуана. Полицијата денеска соопшти дека вработени во Одделението за ...

9 поврзани вести »