TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Петерле: EП го поздравува крајот на политичкиот застој кој ја парализираше Македонија на патот кон ЕУ

Либертас - пред: 17 часа

Постигнат е напредок во областа за градење доверба помеѓу Атина и Скопје, но се очекува дека ќе следат и конкретни чекори, оценува пратеникот од Европскиот Парламент и претседател на Делегацијата на ЕП на Мешовитиот парламетарен комитет Република ...

Бенџамин Перкс, претставник на УНИЦЕФ во Македонија

Либертас - пред: 17 часа

Бенџамин Перкс е претставник на УНИЦЕФ во Македонија. Во земјава пристигна во јули годинава од Црна Гора, каде работел како претставник на светската организација повеќе од пет години. Во интервју за МИА Перкс посочува дека на Македонија и е потребна ...

12 поврзани вести »

Физички нападнат малолетник во автобус на ЈСП

Либертас - пред: 17 часа

Повеќе непознати лица на возраст од 15 до 18 години вчера физички нападнале петнаесетгодишно момче во автобус на ЈСП бр. 65 кој сообраќал од село Стајковци до Транспортен Центар-Скопје. Мајката на момчето Е.Н.

23 поврзани вести »

СЈО упадна во домовите на Кирил Божиновски и Канческа – Милевска

Либертас - пред: 17 часа

Утрово Специјалното јавно обвинителство прави претреси во домовите на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа- Милевска и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски.

42 поврзани вести »

Владата некомплетна, се чека Села да се врати од САД

Либертас - пред: 17 часа

Македонската влада за нецел месец стигна да одржува втора заедничка седница со влада на соседна земја, но ни по три месеци не успеа да ги затвори кадровските прашања во нејзиниот кабинет, пишува Дојче веле.

58 поврзани вести »

Силување на шеснаесетгодишна девојка во Виница – и ги врзал рацете, нозете и устата со фластер…

Либертас - пред: 17 часа

Полицијата вчера добила пријава за силување на шеснаесетгодишна малолетничка на градскиот стадион во Виница. Во претпладневните часови во Виница на градскиот стадион У.Ќ.(18) од Виница извршил кривично дело „силување“ над шеснаесетгодишна ...

27 поврзани вести »

Манастирот Трескавец се обновува според предвидената динамика

Либертас - пред: 17 часа

Обновата на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец се одвиваат според роковите иако се остава простор работите да траат уште повеќе од една година, велат од „заводот и музеј“ – Прилеп.

6 поврзани вести »

Блиц: Хрвати добиле 10.000 евра за учество во тепачката на фудбалско дерби во Белград

Либертас - пред: 18 часа

Тројца од шестмината приведени Хрвати, кои учествуваа во масовната хулиганска пресметка за време на дербито во Белград, биле платени за учество во тепачката. Кај еден од нив е најдена и одредена количина дрога, за која казната е неколку години ...

103 поврзани вести »

Повредени четири лица, 12 сообраќајки вчера во Скопје

Либертас - пред: 18 часа

Четири лица биле полесно повредени во две од вкупно 12 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во 10 незгоди била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и ...

29 поврзани вести »

Расправата за законот за јазиците заврши без ниту еден прифатен амандман

Либертас - пред: 18 часа

Синоќа пред полноќ собраниската Комисија за европски прашања и Законодавно-правната комисија ги завршија трите дена амандманска расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Комисијата за европски прашања три дена дебатираше за првиот ...

86 поврзани вести »

Скопје загадено, од пладне ветерот се очекува да го расчисти

Либертас - пред: 18 часа

Попладне се очекува расчистување на маглата и загадувањето во Скопје. Од УХМР најавуваат дека околу пладне и попладне ќе почне да дува ветер кој ќе придонесе кон расчистување на маглата и загадувањето, а од утре ќе има и дожд.

120 поврзани вести »

Руската амбасада и одговори на амбасадата на САД: „Турски тек“ е решение за загадувањето

Либертас - пред: 18 часа

„Турски тек“ е одговорот на Руската амбасада во Македонија на прашањето што амбасадата на САД го постави вчера на „Твитер“ и „Фејсбук“ во кое бара идеи за решавање за големото загадување во државата.

62 поврзани вести »

Наумоски: Ова се мерките на Град Скопје за загадувањето во првите 50 дена, а ова е планот за 2018

Либертас - 15.12.2017

Никола Наумоски, шеф на кабинет на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на својот Фејсбук профил објави графикон со споредбени бројки за загадувањето минатата година и сега. Тој напиша и за мерките кои градот ги презема во врска со овој горлив ...

23 поврзани вести »

Славопојки од Алфа ТВ за Груевски – се жртвувал себеси но го спасил името, одбил мигранти…

Либертас - 14.12.2017

Алфа телевизија, една од малкуте кои останаа „верни“ на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ и откако отидоа во опозиција, денеска преку тв-портрет „го испраќа“ лидерот во оставка претставувајќи го во добро светло.

ЕВН Македонија донираше опрема на Клиниката за токсикологија

Либертас - 14.12.2017

ЕВН Македонија денес донираше компјутерска опрема на Клиниката за токсикологија. Штефан Петер, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија, лично ја предаде опремата на директорот на Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски.

13 поврзани вести »

(ВИДЕО) Анѓушев: Евтината тарифа за струјата останува, а ќе има и дополнителни поволности поради конкуренцијата

Либертас - 14.12.2017

Евтината тарифа ќе остане за граѓаните на РМ и таа е сетирана во нивните броила кои што ги имаат во нивните домаќинства, рече Вицепремиерот за економска прашања Кочо Анѓушев во вчерашното интервју на ТВ Телма , во емисијата Ноќно студио.

37 поврзани вести »

Димитров: Нема никаков нов предлог за името, се се шпекулации

Либертас - 14.12.2017

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва изјави дека нема никаков нов предлог за името, туку дека на средбата во Брисел е утврдена интензивна динамика на консултации. – Нема никаков нов предлог. Се се шпекулации.

ВИДЕО: Груевски не сакаше да каже кој им се заканувал на делегатите

Либертас - 14.12.2017

ВМРО–ДПМНЕ и вечерва излезе на протести поради притворените пратеници на партијата за настаните во Собранието. Претседателот на партијата во оставка Груевски не сакаше да ги коментира своите пораки објавени на фејсбук за избор на претседател на ...

(ВИДЕО) Стевчо Јакимовски протестираше со Груевски – побара Заев да оди во затвор

Либертас - 14.12.2017

ВМРО–ДПМНЕ и вечерва излезе на протести поради притворените пратеници на партијата за настаните во Собранието. На протестите дојде и коалицискиот партнер Стевче Јакимовски кој порача дека во притвор меѓу другите треба да оди и премиерот Заев, додека ...

22 поврзани вести »

Кабинетот на Иванов без коментар за наводите во јавноста за нова аболиција, не коментирале лажни вести

Либертас - 14.12.2017

ЦИВИЛ – Центар за слобода побара одговор од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија за наводите во јавноста за индикациите дека претседателот Ѓорге Иванов може да посегне по инструментот аболиција на дел од обвинетите што учествуваа во ...