TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Бизарна смрт на турист во Фиренца – врз него паднал камен од таванот на црква

Либертас - 21.10.2017

Турист од Шпанија загина во црквата Санта Кроче во Фиренца, откако врз него, од таванот, од 20 метри височина, паднал камен широк 15 сантиметри. Идентитетот на жртвата не се соопштува, а се знае само дека имал 52 години, и дека најверојатно ...

(ВИДЕО) 360˚ Спасовски: Соработката на Алијансата со БЕСА е индиректна соработка и со ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 21.10.2017

Во интервју за „ 360 Степени “, вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, ја критикуваше коалицијата меѓу Алијанса за Албанците и Движењето Беса во вториот круг на локалните избори.

26 поврзани вести »

Алуминиуму, сломиќу ти крила!

Либертас - 21.10.2017

Нозете ми се во леѓен со вруќа вода. На главата имам топли облоги. Седам здрвен како алуминиумска дограма. Се обидувам да ја омекнам, па да фатам да му пишувам колумна на Геровски. Не сум апатичен толку колку што се жена ми и Мајло, затоа што не ...

ВИДЕО: Јове Кекеновски и Илија Илијовски во 24 Анализа – како ВМРО-ДПМНЕ за една година ја загуби апсолутната власт?

Либертас - 21.10.2017

Како се случи ВМРО-ДПМНЕ за една година да ја загуби апсолутната власт на државно и на локално ниво? Може ли ваквата ВМРО-ДПМНЕ да биде силна опозиција, во услови на обременета со серија судски процеси и обвинувања за криминал? Дебата во 24 Анализа ...

5 поврзани вести »

ВИДЕО: Имер Селмани и Љупчо Поповски во дебата на „Топ тема“

Либертас - 21.10.2017

Вечните ривали кај албанските партии во тешки комбинаторки пред вториот изборен круг. Трка за градоначалници или трка за спас на партиските кариери на лидерите? Колку е извесна реконструкција на владата – кој влегува, а кој излегува од неа? Дебата ...

Николовски: Неопходни се системски мерки за подршка на пчеларството

Либертас - 21.10.2017

Министерот за земјоделество Љупчо Николовски денеска присуствуваше на отварањето на дводневниот Саем на мед во Кочани на кој учествуваат триесетина излагачи, производители на мед и пчелни производи од сите краеви на Македонија.

17 поврзани вести »

Шпанија и Каталонија – курс на конфронтација

Либертас - 21.10.2017

Централната влада во Шпанија најавува активирање на членот 155 од Уставот, кој се нарекува уште и „политичка атомска бомба“. Што значи тоа за Шпанија, а што за Каталонија, анализира Дојче веле .

124 поврзани вести »

Рака – што по ослободувањето?

Либертас - 21.10.2017

Терористите од Исламска држава воено се совладани, но нова битка е во најава. Најмногу страдаат цивилите оти тие се повторно меѓу двата фронта, пишува Дојче веле . „Борбата против терористичката организација Исламска држава во Рака остави пустош зад ...

22 поврзани вести »

ЛИ2017/ До пладне нема поднесени тужби од партиите до Управниот суд

Либертас - 21.10.2017

До денеска во 12 часот нема поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за МИА од Управниот суд.

97 поврзани вести »

На Деве Баир се чека до еден час за влез во Бугарија

Либертас - 21.10.2017

На преминот Деве Баир на македонско-бугарската граница поради зголемена фреквенција на возила, претпладнево се чека од 30 до 60 минути, информира АМСМ. На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

30 поврзани вести »

Уште утре сончево и топло, од понеделник дожд и снег

Либертас - 21.10.2017

Сончево и топло време со температура до 27 степени ќе се задржи и утре, а од понеделник ќе има заладување, облачно време со дожд и снег, најавува УХМР. Во понеделник попладне на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

27 поврзани вести »

(ВИДЕО) 360˚ Спасовски: Грујевски и Бошковски имале помош од Македонија, и парична и за фалсификуваните пасоши

Либертас - 21.10.2017

Во интервју за „ 360 Степени “, вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговараше на прашања за фаќањето на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски. – Ова е една акција која што ја работевме регионално, вклучени се ...

41 поврзани вести »

Владиката Агатангел воведе нов арач, за фотографирање пред или во црква 500 или 1.500 денари

Либертас - 21.10.2017

Од пред неколку месеци по црквите во Повардарската епархија фотографите се обврзани да платат некоја нова давачка за сликање и снимање – 500 денари за фотографиите пред црквата и 1.500 денари за сликање и снимање во црквата.

26 поврзани вести »

Шерифско цвилење или пеење?!

Либертас - 21.10.2017

Она залижаното и лепушкасто бившо Аеродромско градоначалниче многу свилено да ти било!? А јас си мислев фраерчина детево!. Една прекршочна пријава за управување автомобил со флешери и цвили како кутренце. Де бре младо бившо шерифче. Смири се малку.

Тајна соба без прозорци во кабинетот на експремиерот Димитриев – никој не знае за што служела

Либертас - 21.10.2017

Во Владата на Република Македонија постои тајна соба во кабинетот на поранешниот премиер Емил Димитриев, која е мистерија за актуелната власт и пет месеци по падот на претходниот владин состав на чело со ВМРО-ДПМНЕ.

4 поврзани вести »

Митолошка дебата за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 21.10.2017

Изборните победи во последниве 10 години и историското кредо на ВМРО ја претворија партијата во монархистички клуб на деспотски властелини и стотици илјади закрепостени поддржувачи. Сета оваа расправа за тоа дали Никола Груевски ќе поднесел оставка ...

110 поврзани вести »

Пренасочен сообраќајот по булеварот „Гоце Делчев“ поради кружни трки

Либертас - 21.10.2017

Поради одржување на автомобилски кружни трки, денеска и утре во периодот од 08.30 до 16.00 часот, целосно ќе биде пренасочен сообраќајот по булеварот „Гоце Делчев“ во Скопје, соопшти МВР. Сообраќајот ќе биде пренасочен во двата правца и тоа од ...

21 поврзани вести »

Намалени нивоата на реките и езерата, освен на Дојранско

Либертас - 21.10.2017

Водостоите на сите поголеми реки и на езерата во Македонија, освен на Дојранското, се под вообичаеното ниво за ова време од годината, соопшти УХМР. Пониски водостои имаат Вардар, Треска, Пчиња, Брегалница, Црна Река, Радика, Сатеска и Црн Дрим, како ...

Денеска вежба на специјалците на МВР во касарната „Илинден“

Либертас - 21.10.2017

Припадници на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи денеска во касарната „Илинден“ во Скопје ќе изведат вежба насловена „ВИП-2017“. На вежбата ќе учествуваат припадници на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита ...

34 поврзани вести »

Второ џип рели „Македонски трофеј“

Либертас - 21.10.2017

На полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово и во околината на Прилеп денеска и утре ќе биде одржан меѓународниот рели натпревар со џипови насловен „Македонски трфеј“. Организатор на оваа единствена од ваков вид манифестација која се одржува ...

20 поврзани вести »