TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Продолжуваат протестите пред „Повардарие“ поради неплатено грозје

Либертас - 17.10.2017

Продолжуваат протестите на лозари пред винарската визба „Повардарие“ од Неготино поради неплатено грозје. Тие се закануваат дека доколку не ги добијат парите, ќе ги блокираат и патиштата од Неготино кон Штип и Кавадарци.

10 поврзани вести »

Завршија воените операции во Рака

Либертас - 17.10.2017

Силите што имаат поддршка од САД воспоставиле целосна контрола над Рака, упориштето на Исламска држава во Сирија. По силните борби, како што пренесуваат странските медиуми, во градот останеле неколку десетици милитанти.

24 поврзани вести »

ЕУ згрозена од убиството на новинарката на Малта

Либертас - 17.10.2017

Европската унија е згрозена поради убиството на малтешката новинарка Дафне Каруна Галиција, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас, при што побара одговорните да бидат изведени пред судот на правдата.

53 поврзани вести »

Судот во Стразбур пресуди во полза на опозиционерот Навални во спорот против Русија

Либертас - 17.10.2017

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди денеска дека рускиот опозициски политичар Алексеј Навални има право на отштета за судската пресуда што му беше изречена во 2014 година.

10 поврзани вести »

Во Македонија над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Либертас - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

68 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ без реакција на извештајот на ОБСЕ/ОДИХР

Либертас - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја кажа својата оценка за изборниот процес, а дали и колку се совпаѓа таа со извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, не знам…, одговори Иво Котевски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, на прашање од „Мета“ дали партијата ќе има реакција на ...

45 поврзани вести »

Изготвен записникот од проверката на АКМИС во Кривичниот суд

Либертас - 17.10.2017

Записникот на работната група на Министерството за правда која вршеше ревизија на АКМИС системот за распределување на предмети во скопскиот Кривичен суд е изготвен. Оттаму посочуваат дека деновиве министерот за правда Билен Саљији ќе ја свика ...

37 поврзани вести »

(ВИДЕО) „Нов“ Лувр се отвора во Абу Даби

Либертас - 17.10.2017

Музејот Лувр наредниот месец официјално ќе ја отвори својата галерија во Абу Даби, речиси 11 години откако Франција и Обединетите Арапски Емирати го потпишаа договорот за изградба. Како што јавуваат локалните медиуми, музејот во престолнината на ...

10 поврзани вести »

Полиција влезе во општина Карпош – се изнесувале документи?!

Либертас - 17.10.2017

Полициски екипи влегоа во општина Карпош, бидејќи како што пренесува „Фокус“ , било пријавено дека од таму масовно се изнесувале кутии, со службена документација. Но, според првични и неофицијални информации, пријавата била лажна бидејќи, Стевче ...

68 поврзани вести »

Исчезна маж од Кавадарци: Тргнал по леб и не се вратил дома

Либертас - 17.10.2017

Никола Гергев (60) од Кавадарци, вчера заминал по леб, и повеќе не се вратил дома. Неговото семејство веќе втор ден го бара исчезнатиот маж, и апелира до сите кои имаат било каква информација, да ги контактираат.

3 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Либертас - 17.10.2017

Граѓаните гласаа слободно, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер, слободни и регуларни избори, реагираа од владејачката СДСМ. – Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по ...

94 поврзани вести »

Фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ на 27-ми и 28 октомври

Либертас - 17.10.2017

Организацискиот одбор на 25-тиот Фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ соопшти дека во завршна фаза се подгототовките на фестивалот кој годинава ќе се реализира под мотото „Од сон до јаве“.

5 поврзани вести »

„Самит 100“ и Коморски инвестициски форум потпишаа меморандум за соработка

Либертас - 17.10.2017

Во рамките на „Самит 100“, вчера беше потпишан меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа „Самит 100“ и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF).Форумот е тело за регионална соработка на коморите од ...

35 поврзани вести »

Министерката Шекеринска во посета на Кралството Шведска

Либертас - 17.10.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска престојува во дводневна работна посета на Кралството Шведска. Како што соопшти Министерството за одбрана, во рамките на посетата Шекеринска ќе се сретне со шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист и со ...

Ограбени гостиварци во ТЦ Лептокарија во Скопје

Либертас - 17.10.2017

Три непознати лица извршиле разбојништво врз две момчиња од гостиварското село Галате на паркинг просторот кај Трговски центар-Лептокарија, соопшти МВР. Разбојништвото ноќеска 10 минути по полноќ во СВР-Скопје го пријавил Б.С.

10 поврзани вести »

Џафери: Укинувањето на визите за Мексико ќе ги продлабочи односите меѓу двете земји

Либертас - 17.10.2017

Укинувањето на визниот режим за Мексико би било од особено значење за продлабочување на односите меѓу двете земји со оглед дека Македонија ги укина визите за мексиканските граѓани, а комуникацијата може дополнително да се олесни и со назначување ...

Ич не ми е важно дали груевски ќе замине од лидерската позиција во дпмне. Важно ми е дека ќе одговара за стореното.

Либертас - 17.10.2017

Уште еднаш сакам да повторам – ова не е, ниту некогаш било битка против партијата ВМРО-ДПМНЕ, ниту против нејзините членови. Ова е битка против злосторничкото здружение на никола груевски кое тој го инсталираше во највисокото партиско раководство, ...

94 поврзани вести »

УКИМ: Почнавме постапка за утврдување текст за нов закон за високо образование

Либертас - 17.10.2017

Универзитетот на транспарентен начин почна постапка со произнесување на сите членови на академската заедница преку внатрешните институти, катедри и наставно-научните совети на своите единици, да утврди текст кој ќе биде доставен до Министерството за ...

Кумуцакос: Грција ќе стори се што е потребно за да се реши спорот, со кој ќе се отвори евроатлантската перспектива

Либертас - 17.10.2017

Пратеникот на грчката опозициска партија Нова демократија, задолжен за надворешна политика, Јоргос Кумуцакос изјави денеска дека победата на СДСМ во првиот круг од локалните избори во Македонија претставува позитивен тек на настаните и можност за ...

43 поврзани вести »

Хелсиншкиот комитет: Нерегуларности при гласањето на слепи и лица со оштетен вид

Либертас - 17.10.2017

Хелсиншкиот комитет соопшти дека за време на изборниот процес забележани се нерегуларности при гласањето на слепите лица и лицата со оштетен вид. Од Хелсиншкиот комитет информираат дека кај нив пристигнале две пријави од лица од оваа категорија кои ...