TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Соња одговори за 5-те илјади евра месечно од буџетот: За во Скопје ни остануваа само 270 евра

Либертас - 18.10.2017

Отворено писмо до јавноста испрати сопругата на Јохан Тарчуловски, Соња, откако беше објавено дека „ Семејството на Јохан Тарчуловски месечно примало по 5.000 евра од државниот буџет “. Ви го пренесуваме во продолжение: Кој ви рече дека некој бега ...

23 поврзани вести »

По седумгодишна пауза викендов во Скопје кружна трка „Скопје круг 2017“

Либертас - 18.10.2017

По пауза од седум години викендов во Скопје пред зградата на Македонската радио и телевизија ќе се одржи кружна трка „Скопје круг 2017“ во организација на АКК Примо АВЈ. Натпреварувачите ќе возат по традиционалната скопска патека пред зградата на ...

8 поврзани вести »

Поради штрајк на грчките цариници утре затворена границата со Грција

Либертас - 18.10.2017

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци.

100 поврзани вести »

Фазлиу-Волф: Македонија ќе ја искористи секоја шанса во процесот на интеграција во ЕУ

Либертас - 18.10.2017

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу на Регионалниот Форум за прекугранична соработка, што се одржува во Струга, оствари средба со директорот на одделот за регионален развој на земјите од Западен Балкан во повеќекорисничката програма и ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ одржале работни состаноци во Брисел

Либертас - 18.10.2017

Претставниците на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров одржале работни состаноци во Европскиот парламент и во Европската комисија во Брисел.

78 поврзани вести »

Беса и Алијанса за Албанците ќе коалицираат за вториот круг на изборите во битката против ДУИ

Либертас - 18.10.2017

Движењето Беса и Алијанса за Албанците ќе коалицираат во вториот круг на локалните избори, кој ќе се одржи на 29 октомври, соопштија двете партии на заедничка прес-конференција. Тие ќе имаат меѓусебна поддршка во 12 општини во битката против ДУИ.

97 поврзани вести »

ЛИ2017/ ДИК на седница го разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Либертас - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ја одржува 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

126 поврзани вести »

ОЈО бара притвор за трите лица кои вчера се бараа преку фотографии

Либертас - 18.10.2017

Скопското јавно обвинителство до Кривичниот суд доставило предлог мерка притвор за уште три лица за нападот врз Зијадин Села, што се случи во Собранието на Република Македонија од 27 април годинава.

Средба Џафери-Кнол: Холандија посветен поддржувач на евроинтеграциите на Македонија

Либертас - 18.10.2017

Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери денеска во рамките на 137. Собрание на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Санкт Петербург оствари билатерална средба со Анкие Брокерс Кнол, претседател на Сенатот на Холандија.

АРМ: Успешно реализирана вежбата „Предизвик 2017“

Либертас - 18.10.2017

Во рамки на билатералната вежбовна активност „Предизвик 2017“ на која учествуваат припадници од единиците за противвоздушна одбрана на АРМ и Вооружените сили (ВС) на Република Словенија, денес на армискиот полигон „Криволак“ се реализира техничко ...

ЛИ2017/ Новиот градоначалник на Пехчево, Драги Тренчовски ја презеде функцијата

Либертас - 18.10.2017

Новиот градоначалник на Пехчево Драги Тренчовски, денеска ја презеде функцијата. Пред примопредавањето на функцијата најави ревизија на досегашното работење на општина Пехчево. – Најпрво ќе направиме ревизија за да видиме во каква состојба ја ...

Стојановски: Македонија членството во НАТО треба да го добие како награда, а не политички

Либертас - 18.10.2017

Безбедносната гаранција е најголемата придобивка за Македонија како земја членка во НАТО, посебно ако се земе предвид дека во последните 25 години таа конзумираше безбедност. Во меѓувреме овој процес се промени и Македонија почна да извезува ...

8 поврзани вести »

Сугарески разговарал со турската амбасадорка за соработката во делот на транспортот

Либертас - 18.10.2017

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска во Скопје разговараше со амбасадорката на Турција, Тулин Еркал Кара за зголемување на соработката меѓу двете држави во делот на транспортот.

Државниот инспекторат за животна средина изврши вонреден надзор на Казандол

Либертас - 18.10.2017

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека на 3 октомври извршил вонреден надзор во Рударскиот комплекс Казандол, Валандово. Вонредниот надзор е спроведен по претставка доставена од граѓанското здружение „Спас за нас“ од ...

12 поврзани вести »

УНИЦЕФ: Вложување во ефикасен систем за социјална заштита на сиромашни деца

Либертас - 18.10.2017

Владите од регионот да инвестираат во посоодветен систем на социјална заштита на децата, побараа учесниците на конференцијата за социјална заштита на децата што се одржа во Сараево, а на која, како што информира УНИЦЕФ, учествуваше и македонската ...

ЛИ2017/ Бочварски вети повеќе проекти за штипската населба Сењак

Либертас - 18.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ Благој Бочварски денеска на прес-конференција најави дека како нова локална власт ќе отворат дисперзирана канцеларија на Општина Штип во населбата Сењак, каде што гравитираат и жителите од останатите ...

24 поврзани вести »

Мурто си отиде…

Либертас - 18.10.2017

Резултатите се една од најдобрите потврди за високиот степен на авторитарност кај македонскиот електорат. Се покажува дека сериозен дел од гласачите се лојални, иако суштински незадоволни, сѐ додека партијата е моќна.

ЛИ2017/ Захариев: Бесплатна бања и превоз за пензионерите, лицата со посебни потреби и социјалните случаи

Либертас - 18.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Штип од ВМРО-ДПМНЕ Илчо Захариев на прес-конференција денеска истакна дека во изминатите четири години реализирани се 450 проекти, а еден од подобрите е реконструкција на Градската бања „Кежовица“.

ЛИ2017/ Османи: ДУИ е апсолутен победник на локалните избори меѓу албанските партии

Либертас - 18.10.2017

Коалициите се прават врз основа на комплементарноста на идеите, а не на договори за контингенти гласови. Коалицијата на ДУИ и СДСМ во Чаир и Скопје се темели врз основа на заеднички програмски заложби и беше јавна, а од друга страна имаме тајни ...

97 поврзани вести »

Судот ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“

Либертас - 18.10.2017

Основниот суд Скопје 1, го прифатил обвинителниот акт за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан, дознава „ Макфакс “. Првата јавна расправа за овој предмет е закажана за 7 ноември.