TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Четворицата обвинети го признаа грабежот во „НЛБ“ – не кажуваат каде се парите

Либертас - 19.10.2017

Четворицата обвинети за милионскиот грабеж во банката „НЛБ“, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1, го признале кривичното дело, но не откриле што сторител со украдените пари, соопшти Јавното обвинителство.

63 поврзани вести »

МСУ распиша конкурс за краток филм

Либертас - 19.10.2017

Конкурс за изработка на кратки видеа за Музејот на современата уметност – Скопје Музејот на современата уметност распишува награден конкурс за пријавување на к раток филм за учество во проектот „Кратки видеа за МСУ“ кој ќе се одржи на 10 декември ...

9 поврзани вести »

Ченинг Тејтум ја раскина соработката со Вајнстин

Либертас - 19.10.2017

Ченинг Тејтум ги прекинува своите бизнис односи со продукциската компанија Вајнстин Ко и со Харви Вајнстин, кој неколку познати актерки го обвинуваат за силување и сексуално вознемирување.

23 поврзани вести »

Почнува 36. Скопски џез-фестивал

Либертас - 19.10.2017

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и балет ќе почне 36. Скопски џез-фестивал.

38 поврзани вести »

Потребите се човечки, а не посебни – и кога се сексуални

Либертас - 19.10.2017

Со искуствената работилница за сексуалност наменета за девојки и жени со попреченост денеска започнуваат „Деновите на сексуално и репродуктивно здравје и лица со попреченост“, коишто ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување и ...

Пенс и Ципрас разговарале и за прашањето за името на Македонија

Либертас - 19.10.2017

Прашањето за името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Алексис Ципрас и американскиот потпретседател Мајк Пенс, јавуваат грчките медиуми, повикувајќи се на извори од премиерскиот кабинет.

Грујевски и Бошковски од Солун сакале да се сокријат во Будимпешта

Либертас - 19.10.2017

Горан Грујавски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени во Грција, по распишана потреница од Интерпол, наводно од Грција сакале да заминат за Будимпешта, јавуваат грчките медиуми . Повикувајќи се на информации од грчкото МВР, јавуваат дека ...

285 поврзани вести »

ЛИ2017/ Адеми: ДУИ на 29 октомври очекува помасовна победа (ДПЛ)

Либертас - 19.10.2017

Партиското мнозинство во Владата е стабилно без оглед на случувањата во постизборниот период, изјави денеска Аребр Адеми, портпарол на Централниот изборен штаб на ДУИ. – На 15 октомври во Македонија се заокружи еден демократски процес каде ...

86 поврзани вести »

ЛП: Барањето за амнестија е само пропаганден потег

Либертас - 19.10.2017

Соопштение на ЛП: Либералната партија смета дека барањето на раководството на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија на учесниците во насилството извршено во Собранието на 27 април 2017 година, треба да се свати само како пропаганден потег со цел колку може некако ...

21 поврзани вести »

Поповски: Медиумските реформи ќе ги спроведеме на најтранспарентен начин

Либертас - 19.10.2017

Имаме политичка волја и стручна подготвеност да ги спроведеме медиумските реформи и да ги подобриме условите за работење на медиумите на најтранспарентен начин во соработка со медиумските професионалци, истакнал министерот без ресор, задолжен за ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Либертас - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

59 поврзани вести »

Грчката полиција го потврди апсењето на Груевски и Бошковски

Либертас - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

285 поврзани вести »

Заев-Шчербак: Евроатланските аспирации на Македонија не се пречка за соработка со Русија

Либертас - 19.10.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олек Шербак на која тој дал поддршка за енергичните политики на премиерот што ја движат Македонија напред.

54 поврзани вести »

АХВ демантира дека се јаде месо со антибиотици, хормони и адитиви

Либертас - 19.10.2017

Агенцијата за храна и ветеринарство ги демантира написите во некои медиуми дека граѓаните јадат месо полно со антибиотици, хормони и адитиви, посочувајќи дека се неосновани, паушални наводи и груби манипулации со кои граѓаните се доведуваат во ...

ЛИ2017/ ОИК-Штип: Болните и изнемоштени лица и осудениците ќе гласаат на 28 октомври

Либертас - 19.10.2017

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна Зенделова член на Општинската изборна комисија-Штип.

Јанева се надева на брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Либертас - 19.10.2017

Љупчо Шврговски останува во тимот на одбраната на Горан Грујевски, но до завршувањето на екстрадициската постапка и двајцата притворени ќе мора да добијат или да си ангажираат адвокати во ...

285 поврзани вести »

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ, друг предизвика жестока дискусија

Либертас - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

59 поврзани вести »

ЛИ2017/ Китев: Време е Кавадарци да застане на победничката страна

Либертас - 19.10.2017

– Време е Кавадарци да застане на победничката страна, рече денеска на прес-конференција Бетиане Китев, кандидат за градоначалник од СДСМ и коалицијата. – На страната на животот и промените. На страната на која застана цела Македонија.

ЕП: За влез во ЕУ од 2020 година граѓаните со безвизен режим ќе плаќаат по 10 евра

Либертас - 19.10.2017

Брисел, новиот Европски систем за патување и овластување (ЕТИАС) ќе овозможи напредни проверки на безвизните патници и оние за кои се смета дека претставуваат ризик во однос на безбедноста, неправилната миграција или високиот ризик од епидемија, при ...

39 поврзани вести »

За осум дена ТВ Нова наплатила од ВМРО-ДПМНЕ речиси 60.000 евра

Либертас - 19.10.2017

За последните осум дена од првиот круг на изборната кампања ВМРО-ДПМНЕ за изборни активности потрошила вкупно 424.183 евра. За разлика од претходните години каде оваа партија ја завршуваше сметката со минус и долг за извршени но ненаплатени услуги, ...

68 поврзани вести »