TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Повторно објавени деталите од вечерата меѓу Меј и Јункер

Локално - пред: 19 мин

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ) објави детали од вечерата меѓу претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер и британската премиерка Тереза Меј, во кои се тврди дека Меј го молела Јункер за помош во преговорите за излегувањето на ...

3 поврзани вести »

Идејата на ВМРО е преголема за да потоне со груевизмот!

Локално - пред: 19 мин

На Македонија ѝ е потребно ВМРО кое обединува, а не кое разединува! Следбениците и поддржувачите на т.н. „четири свети букви“ апелираат за единство околу историската идеја! 124 години од основањето на Македонската револуционерна организација, ...

122 поврзани вести »

Светската премиера на „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски го вжешти фестивалот во Сао Пауло

Локално - пред: 19 мин

Петтиот игран филм Милчо Манчевски „Бикини Мун“ на 21 октомври ја доживеа светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, најголемиот фестивал во Латинска Америка и еден од најголемите во светот.

11 поврзани вести »

Папандреу: Целта на Грција не е да се потцени вашиот идентитет и култура

Локално - пред: 35 мин

Целта на Атина не е да се потцени вашиот идентитет и култура, туку да се најде решение за име кое би било различно од референцата Македонија. Компромисното име треба да биде нешто што ќе ни дозволи да живееме заедно, изјави поранешниот грчки премиер ...

14 поврзани вести »

Победа за коалицијата на аргентинскиот претседател Макри

Локално - пред: 35 мин

Коалицијата предводена од реформскиот аргентински претседател Маурусио Макри победи на делумните парламентарни избори што се одржаа вчера, и со тоа го спречи враќањето на политичката сцена на поранешната претседателка Кристина Фернандез де Кирхнер, ...

4 поврзани вести »

Во Велика Британија заврши заложничката драма

Локално - пред: 35 мин

Британската заложничка драма заврши , објави Ројтерс. Полицијата го нападна клубoт и ги ослободи заложниците. Нема повредени во инцидентот. ЗАсега нема детали но познато е дека Со часови, еден вооружен човек држел две лица во боречки клуб во ...

17 поврзани вести »

Завршува петтиот Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија’’

Локално - пред: 51 мин

Со прогласување на најдобрите филмови, вечер во Градското кино „Милениум“ ќе биде затворено петтото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија’’. Покрај најдобрите филмови во секоја од предвидените категории, ќе бидат соопштени и ...

6 поврзани вести »

Повеќето општини во Косово ќе добијат градоначалник по вториот круг

Локално - пред: 51 мин

Во повеќето косовски општини ќе мора да се одржи втор круг, откако ниту една партија не успеа да доминира во првиот круг локални избори кој се одржа вчера. Изборите се сметаа за прв тест за новата Влада предводена од Рамуш Харадинај.

6 поврзани вести »

Шон Пен е загрижен за неговата безбедност по документарниот филм

Локално - пред: 51 мин

Адвокати на Шон Пен ја предупредиле компанијата “Нетфликс” дека нејзиниот нов документарец за мексиканскиот дрогата Ел Чапо ја става во опасност холивудската ѕвезда. Актерот се сретна со криминалецот, чие вистинско име е Хоакин Гусман, во октомври ...

2 поврзани вести »

Хамилтон направи уште еден чекор до титулата, Мерцедес стана шампион кај конструкторите

Локално - пред: 1 час

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон забележа победа во Гран при на САД на патеката во Остин и ја зголеми предноста во генералниот пласман во Светскиот шампионат во Формула 1. Најблискиот му се Себастијан Фетел од тимот на Ферари кој заврши втор и ги ...

44 поврзани вести »

Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

Локално - пред: 1 час

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2 отсто од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“.

14 поврзани вести »

Тие го обвинуваат писателот Џејмс Тобак дека нападнал над 38 жени

Локално - пред: 1 час

Околу 38 жени го обвинија за сексуално малтретирање американскиот сценарист Џејмс тобако, објави “Лос Анџелес тајмс”. Околу 38 жени го обвинија за сексуално малтретирање американскиот сценарист Џејмс тобако, објави “Лос Анџелес тајмс”.

И Северна Италија на референдум за поголема независност од Рим

Локално - пред: 1 час

Гласачите во италијанските региони Венето и Ломбардија повикаа на поширок консултативен референдум за автономија во регионите. Гласачите во италијанските региони Венето и Ломбардија повикаа на поширок консултативен референдум за автономија во ...

46 поврзани вести »

ФБИ се пожали на енкрипција во телефоните

Локално - пред: 1 час

Федералното истражно биро не беше во можност да пристапи до содржините на некои 6,9 илјади мобилни телефони поради уредите за енкрипција на уредот и покрај дозволите. “Ова е огромен и акутен проблем бидејќи 6,9 олјади (телефони) за 11 месеци се ...

Неработен ден! Ден на македонската револуционерна борба

Локално - пред: 2 часа

Во Република Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Денеска е неработен ден. По тој повод, делегации на Собранието на Република Македонија и на Владата ќе положат цвеќе пред споменикот на Гоце ...

23 поврзани вести »

Петреус: Војна меѓу САД и Северна Кореја не е веројатна

Локално - пред: 2 часа

Евентуална војна меѓу САД и Северна Кореја „не е веројатна“ и покрај неодамнешната ескалација на тензиите меѓу Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави поранешниот директор ...

7 поврзани вести »

Пахор и Шарец ќе се соочат во вториот круг на претседателските избори во Словенија

Локално - пред: 2 часа

Словенечкиот претседател Борут Пахор убедливо победи на денешните претседателски избори Словенија, но не освои доволен број гласови за победа во првиот круг, соопшти доцна вечерва словенечката Централна изборна комисија, по преброени 99,9 проценти ...

44 поврзани вести »

Управниот суд разгледа 19 тужби од партиите

Локално - пред: 2 часа

Судечките совети во Управниот суд во текот на вчерашниот ден на јавни седници разгледале 19 од вкупно поднесените 28 тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се ...

25 поврзани вести »

Облачно со повремен дожд

Локално - пред: 2 часа

Во Македонија под влијание на влажен и студен воздушен бран ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, (над 30 л/м2) особено во источните и југоисточните делови од земјава каде локално ќе бидат ...

79 поврзани вести »

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски може да биде одолговлекувана?

Локално - пред: 2 часа

Неосновани – така правни експерти ги оценуваат стравувањата на двајцата поранешни високи функционери на УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски ако Грција ги екстрадира во Македонија. Екс-претседателот на Врховниот суд, Дане Илиев, за Алсат објаснува ...

41 поврзани вести »