TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

3 неочекувани причини за глад

Локално - 17.10.2017

Ако речиси постојано чувствувате глад, веројатно причината не е само брзиот метаболизам. Понекогаш станува исклучително тешко да се држиме до одредена диета поради постојан глад, и ова може да биде проблем ако го следите внесот на калории.

Луѓето со висока интелегенција имаат 53 заеднички гени

Локално - 17.10.2017

Научниците нализирале ДНК на 78.308 лица и откриле врска меѓу интелигенцијата и 52 специфични гени. Гените се зачестени кај луѓето со висока интелигенција. Меѓутоа, истражувачите не се сигурни што значи оваа корелација, затоа што се уште не ја знаат ...

Лајонел Меси чека трето дете

Локално - 17.10.2017

Фудбалската ѕвезда Лајонел Меси чека трето дете. Среќната вест беше споделена од неговата сопруга на неговата страница на Инстаграм. На својот профил, Антонела Ракучио објави слика од неа, заедно со нејзиниот сопруг и децата насекаде околу нејзиниот ...

8 поврзани вести »

Aлиша Викандер и Мајкл Фасбендер се венчаа на Ибица

Локално - 17.10.2017

Ѕвездите Алиша Викандер и Мајкл Фасбендер се венчаа на скромна церемонија во Ибица, пишува шпанскиот весник Hola. Тајната прослава се одржа во приватен простор во центарот на островот. Актерите пристигнаа неколку дена порано да размислуваат за ...

7 поврзани вести »

Папараци ги уловија Кристен Стјуарт и Стела Максвел

Локално - 17.10.2017

Моделот Стела Максвел и актерката Кристен Стјуарт се најдоа под леќата на папараци. Двете убавици веќе некое време не ги кријат своите чувства една кон друга и затоа вниманието на нив е одвишок.

Жерард Батлер имаше сообраќајна незгода со својот мотор

Локално - 17.10.2017

Шкотскиот актер Џерард Батлер, познат со улогата во филмот “300”, бил однесен во болница, откако претрпел несреќа со мотоцикл, пријавени TMZ. 47-годишниот Батлер го возел својот мотоцикл на улиците на Лос Анџелес кога бил забележан од автомобил и го ...

9 поврзани вести »

За да бидете здрави, не ја бојадисувајте косата повеќе од 6 пати годишно

Локално - 17.10.2017

Британски специјалист ги советува жените да ја бојадисуваат косата само 6 пати годишно и тоа со природни производи, ако не сакаат да заболат од рак, пишува Daily Mail. Проф. Кефа Мокел е хирург во болницата Принцеза Грејс во Лондон.

10 поврзани вести »

ПотпишанМеморандум за разбирање за меѓусебна соработка меѓу САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум

Локално - 17.10.2017

Вчера во Скопје, во рамки на 6-тиот годишен САМИТ100, беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF) – тело за регионална соработка на коморите ...

35 поврзани вести »

Полицијата бара помош од народот за идентификација на три лица од настаните во Собранието на 27 април

Локално - 17.10.2017

Заради потребите на истражната постапка што се води во Основното јавно обвинителство –Скопје, а во врска со кривично правниот настан од 27.04.2017 година случен во Собранието на Република Македонија, по претходно одобрение од Јавниот обвинител се ...

44 поврзани вести »

Харви Вајнштајн го обвинува својот брат

Локално - 17.10.2017

Познатиот американски продуцент Харви Вајнштајн, кој е вмешан во скандал за сексуални злоупотреби, го обвини Боб за неговите проблеми, објави ТМЗ. Според публикацијата, Боб намерно дал компромитирачки материјал против својот брат за да го отстрани ...

8 поврзани вести »

Каја Гербер преморена до непрепознатливост

Локално - 17.10.2017

Каја Гербер влегува смело во светот на модата, но очигледно тензиите околу новата професија се одразуваат на младата девојка. Фотографите ја уловија 16-годишната ќерка на Синди Крафорд, уморна и со потечено лице и сенки под очите.

3 поврзани вести »

Ларс фон Триер ги отфрла обвинувањата на Бјорк

Локално - 17.10.2017

Данскиот режисер Ларс фон Трир ги отфрли обвинувањата на исландската поп пејачка Бјорк, која тврди дека била подложена на сексуално малтретирање за време на снимањето на неговиот филм “Танчерка во темнината”, соопштија светските агенции.

3 поврзани вести »

Новата политичка власт и граѓанскиот сектор во Република Македонија: старо нови дилеми

Локално - 17.10.2017

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот. Непосреден повод за тоа се повеќето случаи на влез на истакнати активисти од граѓанскиот ...

4 поврзани вести »

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Локално - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

138 поврзани вести »

Повеќе од 500 барања за користење бесплатен одмор, рокот до 31 октомври

Локално - 17.10.2017

Над 500 граѓани изразиле интерес за користење на владината мерка за бесплатен одмор за работници со ниски приходи. Крајниот рок за пријавување на заинтересираните е продолжен до крајот на овој месец.

15 поврзани вести »

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Локално - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

66 поврзани вести »

И Бјорк била жртва на сексуални напади на режисер

Локално - 17.10.2017

Исландската поп-пејачка Бјорк откри дека била жртва на сексуален напад од режисер, објави францускиот печат. Пејачката одлучила да го направи ова признание во врска со новооткриениот скандал со американскиот продуцент Харви Вајнстејн, од чие ...

3 поврзани вести »

Од понеделник промена на времето, температурите во опаѓање

Локално - 17.10.2017

Од почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе биде во опаѓање. Минималната температура во понеделник ќе се движи од 4 до 12, а дневната од 15 до 23 степени.

Извештајот за проверката на АКМИС системот доставен до Министерството за правда

Локално - 17.10.2017

Извештајот на работната група која вршеше увид во АКМИС системот за распределување на предмети во Кривичниот суд е доставен до Министерствотот за правда – потврдуваат за ТВ 24 членови на комисијата.

29 поврзани вести »

Шеќерот ги буди ќелиите на карциномот и го прави поагресивен

Локално - 17.10.2017

Научниците откриле дека шеќерот ги буди ќелиите на карциномот и со тоа ја прави болеста поагресивна. Резултатите од двегодишното истражување во Белгија објавени во магазинот Nature Communications, се сметаат за клучни во истражувањето на ракот затоа ...

6 поврзани вести »