TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Каква комедија им се допаѓа на умните и интелигентни луѓе?

Локално - пред: 15 часа

Кој е најсмешниот знак за висока интелигенција? Дали имате идеја? Изненадувачки или не, но луѓето кои знаат да го ценат мрачниот хумор, најверојатно ќе бидат многу интелигентни, открива нова студија.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори за првиот круг од изборите

Локално - пред: 15 часа

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

117 поврзани вести »

Петти триумф на Вардар во СЕХА лигата

Локално - пред: 15 часа

Бранителот на титулата во СЕХА лигата, македонскиот и европски првак Вардар ја постигна и петтата победа во ова натпреварување откако попладнево на домашен терен го совлада хрватскиот првак Загреб со 30:23 (17:10).

79 поврзани вести »

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен конгрес за избор на нов лидер

Локално - пред: 15 часа

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

139 поврзани вести »

СДСМ ќе биде неутрална во битката меѓу Села и Мерко во Струга

Локално - пред: 15 часа

СДСМ нема да заземе страна во вториот круг на локалните избори во Струга, каде ќе се судрат кандидатите за градоначалници на владините коалициски партнери Алијансата за Албанците и ДУИ – Зијадин Села и Рамиз Мерко, велат за Фоку с високи партиски ...

60 поврзани вести »

ВИДЕО: Новиот градоначалник на Дебрца, Ногачески, се заблагодари на гласачите

Локално - пред: 15 часа

Новоизбраниот градоначалник на општина Дебрца, Зоран Ногачески се обрати до јавноста по победата: Почитувани граѓани на слободарска Дебрца, Од ова место, од слободарските Сливовски Анови, од местото каде што во НОБ тргна факелот на слободата и го ...

3 поврзани вести »

Во Франција уапсени 10 лица кои планирале убиства на политичари

Локално - пред: 15 часа

Десет лица денеска се уапсени во југоисточна Франција и во парискиот регион под сомнение дека планирале убиства на политичари. Уапсените лица се на возраст од 17 до 25 години. Апсењето е во рамките на истрагата за ултра десничарските ...

14 поврзани вести »

Формиран Управен одбор за дигитална интеграција на Западен Балкан

Локално - пред: 15 часа

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија формираа денеска во Сараево Управен одбор задолжен за активностите околу дигиталната интеграција на регионот, кој меѓу другото треба да го подготви и Дигиталниот самит на Западен Балкан во 2018 ...

7 поврзани вести »

Се запали котларницата во хотелот „Епинал“ во Битола

Локално - пред: 15 часа

Црн дим ја обвил зградата на хотелот „Епинал“ во Битола денеска напладне, што веднаш го привлекло вниманието на битолчани. Според битолските пожарникари, станува збор за пожар во котларницата на хотелот, кој бргу бил ставен под контрола.

11 поврзани вести »

Фазлиу: Преку споделување на знаење и на искуство да ги решаваме проблемите и да ги подобруваме условите за живеење

Локално - пред: 16 часа

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, денеска во Струга го отвори дводневниот Регионален форум за прекугранична соработка, организиран со поддршка на Европската Унија. Министерот Фазлиу истакна дека регионалната соработка, поддржана од ...

15 поврзани вести »

5 работи кои жените треба да ги знаете за малиот пенис

Локално - пред: 16 часа

Иако повеќето жени се задоволни од големината на машкото достоинство на партнерот, повеќе од половина мажи на планетата би сакале пенисот да им е поголем. Ова веројатно се должи на нереалните димензии поставени од порнографските во филмови за ...

4 поврзани вести »

3 вештини кои треба да ги научите пред да стапите во брак за да имате среќен семеен живот

Локално - пред: 16 часа

Пред некој да добие возачка дозвола, завршува курсеви за возење со помош на искусен возач. Потоа ги учите собраќајните прописи. Ова се важни вештини што секој мора да ги стекне за да не се загрози себеси или другите учесници во сообраќајот.

2 поврзани вести »

ЦДУ ќе го предложи Шојбле за претседател на Бундестагот

Локално - пред: 16 часа

Конзервативниот политички блок на германската канцеларка Ангела Меркел денеска одлучи да го номинира досегашниот министер за финансии Волфганг Шојбле за иден претседател на Бундестагот. Германската агенција ДПА потсетува дека Христијанско ...

5 поврзани вести »

(ВИДЕО) Најмалку 12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

Локално - пред: 16 часа

Најмалку 12 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција. Градоначалникот на Мерсин, Бурханетин Коџамаз изјави дека нападот се случил врз автобус на полицијата на една од ...

18 поврзани вести »

ОМД бара од Трамп да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО

Локално - пред: 16 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп бара тој да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот на Грција Алексис Ципрас во Вашингтон.

28 поврзани вести »

Дали знаете зошто сакаме да се бакнуваме со јазик?

Локално - пред: 16 часа

Специјалист ја откри вистината – нема никаква врска со романтиката. Дали ќе ги измиете забите со четка на партнерот? Едвај, но не ни пречи да ја замените плунката и бактерии со него во долг бакнеж уста во уста.

4 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицевски изрази благодарност до сите граѓани: Сега имаме голема обврска да обезбедиме живот за сите

Локално - пред: 16 часа

Борјанчо Мицевски, новоизбраниот градоначалник на Крива Паланка денеска се заблагодари за поддршка и честиташе на граѓаните за победата на СДСМ и коалицијата со што ќе биле заокружени промените во целата држава, а 15 октомври рече дека е празник на ...

15 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трајанов: ВМРО-ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните, сега немаа таква можност затоа и ...

Локално - пред: 17 часа

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, вели лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, ...

139 поврзани вести »

Сакате совршено тело како холивудската ѕвезда Ева Лонгорија – еве ја нејзината тајна!?

Локално - пред: 17 часа

Ева Лонгорија може да е светски актерка, но таа е загрижена за своето тело, како и сите други. Кога ја прашуваат како се гледа по пет години, таа одговара: „ Се надевам дека се уште слаба! “ .

Дали сакате права и здрава коса: Еве како тоа да го постигнете без да вклучите преса?

Локално - пред: 17 часа

Правата коса никогаш нема да излезе од мода. Многу луѓе копнеат за проста, елегантна и исклучително шик визија која правата коса може да ви ја даде. Особено кога повеќето денови сте навикнати на коса која е бушава и неподредена .

10 поврзани вести »