TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Иритирана кожа: Како да се грижиме за неа?

Локално - пред: 18 часа

Ви треба режим кој ќе го следите секој ден. Дури и ако немате чувствителна кожа, сигурно ви се случило да добиете некоја повреда или раздразнување што може да предизвика непријатност подолго време.

Шведска: Маскирани напаѓачи фрлаа молотови коктели на синагога

Локално - пред: 18 часа

Маскирани напаѓачи со запаливи бомби ја гаѓаа синагогата во Гетеборг, само неколку часа по протестот во Малме поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

131 поврзани вести »

Започна изградбата на првата нуклеарна централа во Турција

Локално - пред: 18 часа

Турските власти во соработка со руската државна компанија „Росатом“ денеска започнаа со изградба на нуклеарната централа „Акују“ во реонот на градот Мерсин во јужна Турција. На почетокот на градежните работи на првата нуклеарна централа во Турција ...

7 поврзани вести »

СДСМ Охрид го осудува обивањето на просториите на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - пред: 18 часа

„Општинската организација на СДСМ, најостро го осудува синоќешниот инцидент во кој биле обиени просториите на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Охрид. Воедно ги повикуваме органите на прогонот, согласно нивните овластувања, да ги преземат сите ...

26 поврзани вести »

Богдановиќ бара граѓаните да пријават напуштени миленичиња и отров против кучиња

Локално - пред: 18 часа

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, ги повикува граѓаните доколку забележат расфрлан отров во централното градско подрачје. Од Општина Центар велат дека градоначалникот Богдановиќ веќе разговарал со командирот на ПС Центар и ...

27 поврзани вести »

Затворите пренатрупани, 4.000 лица чекаат на ред да одлежат казна затвор

Локално - пред: 18 часа

Огромен број осудени граѓани чекаат да ја одлежат својата казна. Тие не се во затвор само поради тоа што нема доволно место. Ова за Алсат М г о потврдија од Управата за за извршување на санкциите.

3 поврзани вести »

Касами – Курсот на државата побитен од министерските места

Локално - пред: 18 часа

Пред да размислуваме за министерски позиции, ние размислуваме за курсот на државата, за позицијата на Албанците во Македонија, но сигурно дека сме во комуникација со премиерот и кога би седнале да разговараме за каква било позиција на беса во идна ...

9 поврзани вести »

Крис Риа се онесвестил и паднал на сцената

Локално - пред: 18 часа

Британскиот пејач Крис Риа е во стабилна здравствена состојба, откако колабираше на сцената на концерт во Оксфорд. По инцидентот, тој бил однесен во болница каде што е стабилизиран. Пејачот бил на сцената околу 45 минути, кога одеднаш се фатил за ...

6 поврзани вести »

Едно лице рането во пукотница во Охрид

Локално - пред: 18 часа

Пукање во Охрид среде бел ден. Едно лице е повредено во оружен инцидент што денеска во 14 часот се случи на булевар Туристичка. Од СВР Охрид го потврдија инцидентот и соопштуваат дека ранетото лице се наоѓа надвор од животна опасност, а се здобил со ...

29 поврзани вести »

[РЕЦЕПТ] Лесна чорба со три вида грав

Локално - пред: 18 часа

Производи: 2 лажици маслиново масло или обично масло 1 голем кромид 8 чешниња лук 1 голем црвен пипер 1 лута пиперка сол, црн пипер и црвен пипер по вкус 2 штипки ким ½ лажичка сушено оригано 5 големи домати 1 конзервиран домат 1 литар растителна ...

15 поврзани вести »

[РЕЦЕПТ] Зимска салата со пиперки, крем-сирење и лук

Локално - пред: 18 часа

Производи: 500 гр печени пиперки 1 чаша зелени ореви 150г кашкавал 150 гр крем сирење 1 кромид 3-4 чешниња лук ½ магдонос врска сол, масло, оцет по вкус малку црн пипер Подготовка: Излупете ги пиперките и пресечете ги на ленти.

15 поврзани вести »

Најздравиот план за исхрана пред новогодишните празници

Локално - пред: 18 часа

Возбудата oколу празниците веќе долго време не е ограничена само на подароците. На Божик, луѓето се собираат и сите сакаат не само да се релаксираат и да јадат вкусно, туку и да блесат со секси изглед.

8 поврзани вести »

Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите пред амбасадата на САД во Бејрут

Локално - пред: 18 часа

На протестите пред американската амбасада во Бејрут, против одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, дојде до судир помеѓу демонстрантите и полицијата. Либанските безбедносни сили употребија солзавец и водени топови за ...

131 поврзани вести »

Шапуриќ и Рашковски во работна посета на Словенија

Локално - пред: 19 часа

Министерот Зоран Шапуриќ и Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски, на 7-ми и 8-ми декември беа во работна посета на Словенија. Таму тие имаа средби со министерката за труд, семејство, социјални работи и еднакви можности Ања Копач Мрак и ...

10 поврзани вести »

(ВИДЕО) Бошкоски од Прилеп: Мора да се врати критичката мисла која беше гушена една деценија

Локално - пред: 19 часа

Ние се бунтувавме први да не дојде во Македонија до она што дојде. Македонија цела една деценија живееше во едноумие. Никој не смееше да се зборува поинаку од мнението на еден човек, рече Љубе Бошкоски на отворањето на новиот штаб на Обединети за ...

Обама: Доколку не сме внимателни во одбрана на демократијата ќе тргнеме на пат кон нацизам

Локално - пред: 19 часа

Американците мора да бидат внимателни во одбрана на демократијата или ризикуваат да тргнат на патот кон нацистичка Германија од 30тите години од минатиот век, предупреди поранешниот американски претседател Барак Обама.

7 поврзани вести »

Украдени 19 пиштоли и 9 ловни пушки од продавница за ловна опрема во Скопје

Локално - пред: 19 часа

Во периодот од 7. до 9. декември непознат сторител извршил кражба во продавница за ловна опрема и пиротехнички материјали во Градскиот трговски центар во Скопје. Крадецот одзел 19 пиштоли марка „Глок“, „Берета“, „Хеклер и Кох“ и девет ловни пушки ...

18 поврзани вести »

Гостин во хотел во Илинден започнал да крши и со нож се заканувал на вработените

Локално - пред: 19 часа

Гостин во хотел во населбата Илинден вчера почнал да крши дел од инвентарот во ресторанот по што зел нож и започнал да замавнува кон вработените. Кога лицето започнало со кршење на дел од инвентарот од ресторанот на хотелот вработените избегале во ...

18 поврзани вести »

Запалено патничко моторно возило „Мерцедес“ на паркингот во Сити Мол

Локално - пред: 19 часа

Во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, на најгорниот паркинг, од засега непознати причини избувнал пожар во патничко моторно возило „Мерцедес“ со тетовски регистерски ознаки сопственост на М.А.(31) од Тетово.

14 поврзани вести »

МРТ и понатаму на врвот на листата на должници кон УЈП

Локално - пред: 19 часа

Јавниот радиодифузен сервис – Македонската радио-телевизија (МРТ) – повторно е на врвот на листата на должници кон Управата за јавни приходи (УЈП). Во најновиот список на должници кон УЈП, за побарувањата доспеани до 31 август, а неплатени до 30 ...

2 поврзани вести »