TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Приведени македонски работници кои со лажни договори работеле во Словачка

Локално - пред: 8 часа

Словачката полиција приведе 72 странски работници, меѓу кои осуммина државјани на Македонија, поради лажни договори за работа, јавија српските медиуми. Работниците од Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Украина, се приведени вчера, но во ...

43 поврзани вести »

Отворено писмо на Меј до граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија

Локално - пред: 8 часа

Пред средбата на лидерите на Европската унија во Брисел, британската премиерка Тереза Меј упати отворено писмо до граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија. – Додека денеска патувам кон Брисел, знам дека многу луѓе очекуваат од нас, лидерите на ...

41 поврзани вести »

Такса од 10 евра за влез во Европската унија

Локално - пред: 8 часа

Комитетот за човекови права на Европскиот парламент усвои предлог закон, според кој државјаните на земји кои не се членки на Европската унија на кои не им се потребни визи за патување во Шенген зоната, ќе мора да плаќаат по 10 евра за влез.

39 поврзани вести »

(ВИДЕО) Најмасовна вежба во Калифорнија: Во случај на земјотрес – над 10 милиони луѓе се криеја под клупите и трчаа по ...

Локално - пред: 8 часа

Милиони жители на Калифорнија се криеjа под бироата или бегаа на улица во големата вежба за тоа како треба да се реагира во случај на земјотрес. Во точно определен час возрасните на работните места и децата во училишта и во градинките ги применија ...

2 поврзани вести »

(ФОТОГРАФИИ 18+) Само еден месец по смртта на Хју Хефнер „Playboy“ излезе со екс-маж на насловна

Локално - пред: 8 часа

За прв пат во историјата на најмашкото списание во светот и помалку од еден месец откако почина основачот на списанието, „ Playboy “ ќе излезе со маж на насловната. Но, поранешен маж . Трансексуалната жена ќе биде девојка на месецот.

5 поврзани вести »

Екстрадицијата на обвинетите – пресвртница за најголемата афера?

Локално - пред: 9 часа

Специјалната обвинителка очекува брза екстрадиција и почеток на судскиот процес против двоецот од УБК. По веста дека разузнавачите се уапсени заедно во Грција, Јанева вели дека го чека исходот од екстрадицијата, информира ТВ24.

300 поврзани вести »

Туск: Нема простор за интервенција на ЕУ околу Каталонија

Локално - пред: 9 часа

– Европската унија нема простор за интервенција околу состојбата во Каталонија, изјави вчера претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, додавајќи дека тоа е внатрешно прашање на Шпанија за кое „не треба да се очекуваат формални разговори во ...

51 поврзани вести »

Меркел: Не се сомневам дека ЕУ и Лондон можат да постигнат добар резултат за Брегзит

Локално - пред: 9 часа

– Германската канцеларка Ангела Меркел не се сомнева дека ЕУ и Велика Британија можат да постигнат добар резултат за Брегзит. – Апсолутно не се сомневам. Доколку сите сме посветени, можеме да поистигнеме добар резултат, изјави Меркел на ...

41 поврзани вести »

Билансот на жртвите во пожарите во Португалија порасна на 43

Локално - пред: 9 часа

– Бројот на загинати во пожарите што минатиот викенд избувнаа во Португалија се искачи на 43 лица, соопшти портпаролот на португалската Агенција за цивилна заштита Жорге Диас. Тој нагласи дека последното тело на жртва од пожарите е пронајдено вчера ...

18 поврзани вести »

Излегува ли Алијанса за Албанците од Владата?!

Локално - пред: 9 часа

Излегува ли Алијанса за Албанците од владата? Телма дознава дека Зијадин Села има сериозна намера да го стори тоа. Се чека резултатот од вториот круг на изборите, по што ќе биде донесена и дефинитивна одлука.

86 поврзани вести »

(ВИДЕО) Шилегов и кандидатот на ДУИ за Чаир, Ганиу се возеа со автобус и дискутираа за општината

Локално - пред: 9 часа

Кандидатот на ДУИ за градоначалник на Чаир, Висар Ганиу на својот Фејсбук профил објави видео на кое заедно со новоизбраниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, се возат во приватен автобус и дискутираат за општината и плановите од ...

4 поврзани вести »

Во ДИК жестоки расправи меѓу на членовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ – најмалку 7 приговори одбиени

Локално - пред: 9 часа

Државната изборна комисија вчера го проби рокот од 48 часа за разгледување и одлучување по приговорите на политичките партии пристигнати за изборите. Во текот на седницата имаше жестоки расправии меѓу членовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

65 поврзани вести »

МВР со детали за вчерашниот хаос кај Бит пазар – навивач го фатил воланот на автобусот и направил судир со друг автобус

Локално - пред: 9 часа

МВР објави соопштение за вчерашниот инцидентот што се случи кај Бит пазар, по натпреварот меѓу Вардар-Сосиедад. „Околу 21,00 час. пријавено е дека на бул.Крсте Мисирков на постојката кај 26-ти Јули во автобус на ЈСП бр.

78 поврзани вести »

Временска прогноза: Сончево и релативно топло со мала до умерена облачност

Локално - пред: 9 часа

– Времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од 23 до 28 степени.

80 поврзани вести »

Грујовски и Бошкоски од солунскиот суд барале да не бидат екстрадирани бидејќи стравувале за својот живот?!

Локално - пред: 17 часа

Поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои по синоќешното апсење попладнето дадоа исказ пред истражен судија во Солун, побарале да не бидат екстрадирани во Македонија бидејќи стравуваат за својот живот, пренесе Телма .

300 поврзани вести »

(ВИДЕ) Нинџа и Кољо сакале да влезат во Србија преку Бугарија, српските полицајци ги вратиле

Локално - пред: 18 часа

Aлександар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо, кои беа посочени од тогаш опозициската СДСМ како дел од организаторите на крвавиот упад во Собранието, синоќа при обидот да влезат во Република Србија, биле вратени од граничната полиција – ...

Ќерката на Синди Крафорд, Каја Гербер веќе е заморена од модата и ревиите!?

Локално - пред: 18 часа

Каја Гербер смело влегува во светот на модата, но очигледно тензијата околу нејзината нова кариера се одразува врз физиономијата на младата девојка. Фотографите ја фатиле 16-годишната ќерка на Синди Крафорд, како е заморна, со потечени лице и сенки ...

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Калајџиев: Незамисливи се амнестии за упаѓање во Собрание

Локално - пред: 18 часа

Неприфатливи и незамисливи се амнестии за упаѓање во Собрание во парламентарна демократија. Вака професорот по кривично, Гордан Кајалџиев реагира на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за ослободување од одговорност на сите учесници во собраниските нереди на ...

25 поврзани вести »

Мајли Сајрус го проучува тантричкиот секс за да постигне подолг оргазам – што е тантрички секс!?

Локално - пред: 18 часа

Светот има толку многу различни и уникатни сексуални практики, а тантричкиот секс е еден од нив. Неодамна, почнаа да се шират гласини дека Мајли Сајрус го проучува тантричкиот секс, бидејќи сака да се фали со нејзиното момче Лиам.

6 поврзани вести »

Времено во прекин сообраќајот за товарни возила на граничниот премин со Бугарија кај Делчево

Локално - пред: 18 часа

Сообраќајот за товарни возила преку граничниот премин Делчево – Станке Лисичково меѓу Македонија и Бугарија е времено во прекин од 17:10 часот во двата правци, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи.

101 поврзани вести »