TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

3 вештини кои треба да ги научите пред да стапите во брак за да имате среќен семеен живот

Локално - пред: 22 часа

Пред некој да добие возачка дозвола, завршува курсеви за возење со помош на искусен возач. Потоа ги учите собраќајните прописи. Ова се важни вештини што секој мора да ги стекне за да не се загрози себеси или другите учесници во сообраќајот.

2 поврзани вести »

ЦДУ ќе го предложи Шојбле за претседател на Бундестагот

Локално - пред: 22 часа

Конзервативниот политички блок на германската канцеларка Ангела Меркел денеска одлучи да го номинира досегашниот министер за финансии Волфганг Шојбле за иден претседател на Бундестагот. Германската агенција ДПА потсетува дека Христијанско ...

11 поврзани вести »

(ВИДЕО) Најмалку 12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

Локално - пред: 22 часа

Најмалку 12 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција. Градоначалникот на Мерсин, Бурханетин Коџамаз изјави дека нападот се случил врз автобус на полицијата на една од ...

18 поврзани вести »

ОМД бара од Трамп да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО

Локално - пред: 22 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп бара тој да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот на Грција Алексис Ципрас во Вашингтон.

47 поврзани вести »

Дали знаете зошто сакаме да се бакнуваме со јазик?

Локално - пред: 22 часа

Специјалист ја откри вистината – нема никаква врска со романтиката. Дали ќе ги измиете забите со четка на партнерот? Едвај, но не ни пречи да ја замените плунката и бактерии со него во долг бакнеж уста во уста.

4 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицевски изрази благодарност до сите граѓани: Сега имаме голема обврска да обезбедиме живот за сите

Локално - пред: 22 часа

Борјанчо Мицевски, новоизбраниот градоначалник на Крива Паланка денеска се заблагодари за поддршка и честиташе на граѓаните за победата на СДСМ и коалицијата со што ќе биле заокружени промените во целата држава, а 15 октомври рече дека е празник на ...

20 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трајанов: ВМРО-ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните, сега немаа таква можност затоа и ...

Локално - пред: 23 часа

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, вели лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, ...

116 поврзани вести »

Сакате совршено тело како холивудската ѕвезда Ева Лонгорија – еве ја нејзината тајна!?

Локално - пред: 23 часа

Ева Лонгорија може да е светски актерка, но таа е загрижена за своето тело, како и сите други. Кога ја прашуваат како се гледа по пет години, таа одговара: „ Се надевам дека се уште слаба! “ .

Дали сакате права и здрава коса: Еве како тоа да го постигнете без да вклучите преса?

Локално - пред: 23 часа

Правата коса никогаш нема да излезе од мода. Многу луѓе копнеат за проста, елегантна и исклучително шик визија која правата коса може да ви ја даде. Особено кога повеќето денови сте навикнати на коса која е бушава и неподредена .

10 поврзани вести »

Каде заглави извештајот за АКМИС системот во Кривичен суд?

Локално - пред: 23 часа

Комисијата за проверка на работата на АКМИС го изработила записникот од увидот и го испратила до Министерството за правда рано утрово, информира Телма . Но, од правда велат дека процесот не е завршен, оти сепак извештај се уште нема.

Комерсант: Во Сирија во септември загинале девет руски борци испратени преку приватната воена компанија (ЧВК) на Вагнер

Локално - пред: 23 часа

Многумина од нив војувале во Донбас и учествувале при пристапувањето на Крим. Најмалку 9 Руси загинаа во септември на сириска територија, соопшти „ Комерсант “ , кој се повикува на свои извори.

Поповски-Тимоние: Изборите организирани во фер и демократска атмосфера

Локално - пред: 23 часа

Локалните изборите беа организирани во фер и демократска атмосфера, а Франција ќе продолжи со поддршката во медиумската сфера, истакнале денеска на средба министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски и ...

СЈО се врати во Кривичниот суд по докази против Панчевски

Локално - пред: 23 часа

Информатичарите од Специјалното јавно обвинителство, како дел од тимот истражители во предистражната постапка за злоупотреби со АКМИС системот во Основниот суд Скопје 1, за кои што е осомничен експретседателот Владимир Панчевски, денеска пак се ...

Еректиран непријател

Локално - пред: 23 часа

Не знам што им е на „аналитичариве“, новинарите и воопшто луѓево ако сакате, драги мои? Се однесуваат како после удар во глава во некаков пост-трауматски шок. Се тетерават после една брилијантна и неочекувано голема победа на СДСМ и коалицијата на ...

116 поврзани вести »

Нека виси Педро!

Локално - пред: 23 часа

Поминаа две вечери од изборите и можеме да констатираме две работи: прво, сите се согласуваат, изненадени (а некои и увреѓени!) дека биднала голема катастрофа за ВМРО-ДПМНЕ; и, второ, сите за тоа го обвинуваат Груевски.

Судот во Стразбур пресуди во полза на Навални во спорот против Русија

Локално - пред: 23 часа

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди денеска дека рускиот опозициски политичар Алексеј Навални има право на отштета за судската пресуда што му беше изречена во 2014 година.

10 поврзани вести »

Рама: Македонија е само наш сосед и немаме никаква врска со вашите избори ниту јас ниту Албанија

Локално - пред: 23 часа

Албанскиот премиер Еди Рама, одговарајќи на новинарско прашање на средбата со лидерите на Самитот 100 кој се оддржува во Скопје, за тоа што им порачал албанските партии во Македонија во врска со вториот круг од изборите, рече дека денешната средба ...

Ешерихија коли во храна причина за труење на 21 работник во штипската компанија „Актива“

Локално - пред: 23 часа

Фекални бактерии во храната е причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно здравје. Пред точно десет дена работниците со симптоми на дијареа и повраќање беа хоспитализирани на ...

Синот на убиената новинарка во Малта посочува дека атентатот е поради разобличувањето на корупцијата во политиката

Локално - пред: 1 ден

Атентатот врз убиената новинарка Дафне Каруана Галиција во Малта е поради нејзината работа за разобличувањето на корупција во политиката. Во тоа е убеден нејзиниот син, пренесе Ројтерс. Дафне Каруана Галиција , која ги откри врските на владата со ...

64 поврзани вести »

(ВИДЕО) Ковачевски: Убедливата победа е доказ дека во изминатите 12 години се воделе погрешни политики во Битола

Локално - 17.10.2017

Претседателот на СДСМ Битола, Васко Ковачевски денеска во изјава за медиуми рече дека според конечните, а неофицијални резултати кандидатката за градоначалник на Битола, Наташа Петровска добила 31.337 гласови или речиси 60 отсто, а нејзиниот ...

49 поврзани вести »