TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Нема поднесени тужби од партиите до Управниот суд

Локално - пред: 21 часа

До 21 часот во саботата немаше0 поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за МИА од Управниот суд.

99 поврзани вести »

Нухиу: МВР нема да прислушува без судска одлука

Локално - пред: 21 часа

Две и пол години по обелоденувањето на незаконското прислушување Македонија се уште не ги спровела неопходните реформи за воспоставување ефикасен систем што ќе гарантира дека власта не ќе може да ги злоупотребува државните системи наменети за ...

13 поврзани вести »

Скандал: Ја тужи администрацијата на „Големиот Кањон“, го попречуваат да докаже дека тој е стар само ...

Локално - пред: 21 часа

„ Како се формирал Гранд Кањон? “ Ова прашање е поставувани толку често, а на YouTube врие од клипови со објаснувања. Еден од нив, најверојатно ќе го најдете во два дела, е 35-минутна предавање од човек по име Ендру Снелинг .

ЖРК Вардар со убедлив триумф на гостувањето кај Ларвик

Локално - пред: 21 часа

Македонскиот првак Вардар го забележа третиот триумф во исто толку натпревари оваа сезона во Лигата на шампионите. Во меч од 3. коло на групната фаза од Лигата на шампионите, вардарки го совладаа Ларвик со 31:19.

56 поврзани вести »

Експерти: Вториот круг понеизвесен за албанските партии

Локално - пред: 22 часа

Агресивната предизборна кампања од првиот круг на локалните избори се претвори во тивка битка за освојување гласови во пресрет на вториот круг од изборите, информира АлсатМ . Политичките партии се откажаа од големите митнизи и носењето автобуси.

12 поврзани вести »

Барселона ќе му понуди на Меси доживотен договор

Локално - пред: 22 часа

Раководството на Барселона ќе му понуди договор на неопределено време на својот најдобар фудбалер Лионел Меси, соопшти извршниот директор на клубот Оскар Грау. Аргентинецот преговараше со раководството и се согласи за нов четиригодишен договор во ...

24 поврзани вести »

Аналитичари: Коалиции за максимизирање на гласовите

Локално - пред: 22 часа

Аналитичарот Алберт Муслиу смета дека коалицијата ДУИ-ДПА би бил одговор на коалицијата која пред неколку дена беше склучена меѓу Беса и Алијансата. Муслиу вели дека коалициите кои се прават пред вториот круг на изборите имаат за цел да ги ...

54 поврзани вести »

Дел од полициските станици со ужасни услови за работа

Локално - пред: 22 часа

Полицискиот независен синдикат ги завршил посетите во полициските станици и објкектите низ земјата по жалби на нивни колеги, дека таму се работи и живее во нечовечки услови, руинирани објекти и недоволна хигиена.

14 поврзани вести »

(ВИДЕО) Застрашувачки тајфун „ќе удри“ на Јапонија

Локално - пред: 22 часа

Тајфунот „Лан“ чие „око“ има пречник од 50 километри се движи кон Јапонија и со себе носи силни ветрови и големи врнежи. #TyphoonLan continues to strengthen east of #Taiwan with an impressive eye. Winds are at 115MPH, gusting to 145MPH.

13 поврзани вести »

Чешките социјал-демократи одат во опозиција по убедливиот изборен пораз од милијардерот Андреј Бабиш

Локално - пред: 23 часа

Чешката владејачка социјал-демократска партија ЧССД на премиерот Бохуслав Соботка најави дека оди во опозиција по поразителниот исход на денешните избори на кои, според досегашните резултати, спаднала на околу 8 проценти од гласовите, за разлика од ...

39 поврзани вести »

(ФОТОГРАФИИ) Парис Хилтон фрли 13.000 американски долари за колиба за кучиња

Локално - пред: 23 часа

Домашните миленици на светската лавица Парис Хилтон живеат во сопствен елитен имот. Тоа претставува двокатна куќа со климатизација, греење, дизајнерски мебел и дури ултра модерни лустери. Но, зошто овој голем трошок на ѕвездата која во 2014 година ...

2 поврзани вести »

Само еден збор е доволен да се опише секој знак – кој е твој?

Локално - пред: 23 часа

Секоја човек повеќе или помалку е сложена личност која има одредени карактеристики, така што детално ќе мора да се опише, односно треба да искористите многу зборови. Меѓутоа, ако сакате да ја истакнете најважната карактеристика на зодијачниот знак, ...

10 поврзани вести »

(ВИДЕО) Барселона на нозе: Шпанија е пред граѓанска војна!?

Локално - пред: 23 часа

Повеќе од 450.000 луѓе учествуваа на демонстрациите вечерва во Барселона. Тие инсистираат на ослободување на уапсените лидери на Националното каталонски собрание и на „ Òmnium Cultural. “ . Ова беше соопштено од страна на градската полиција.

131 поврзани вести »

Што сакаат жените во кревет – ако сакате секс, понудите романтика наместо порно!?

Локално - пред: 23 часа

Што сакаат жените во кревет за да бидат среќни на долг рок? Одговорот е едноставен – романтика, пишува “Дејли Стар”, наведувајќи ги резултатите од истражувањето на 2.000 Британци. Откако претходно истражување покажа дека над 80 проценти од ...

14 поврзани вести »

Заев: Во 2018 година ќе се донесе нов закон за бенифициран стаж на рударите

Локално - пред: 23 часа

Наредната година го носиме законот со кој ќе се регулира бенефицираниот стаж на рударите, затоа што сме левичари и го почитуваме работникот, а рударот е врв на работникот, истакна лидерот на СДСМ и Коалицијата „Живот во Македонија“ Зоран Заев ...

19 поврзани вести »

Владиката Агатангел не сакаше да одговори за арачот за снимање во црквите, ни посака здравје од Господ

Локално - пред: 1 ден

Во јавноста денеска стана актуелно дека црквите од Повардарската епархија почнале да наплаќаат за фотографирање и снимање на венчавки и крштевки. Оваа нова давачка е наменета за фотографите: 500 денари за фотографиите пред црквата и 1.500 денари за ...

22 поврзани вести »

Ако живеете во близина на шума, имате среќа

Локално - пред: 1 ден

Германските научници откриле дека живеењето во близина на шумата влијае на мозокот, бидејќи ја зајакнува амигдалата, пишува Daily Mail. Изобилството на дрвјата во соседството ги тера луѓето на помалку стрес со стимулирање на зоната во мозокот што ги ...

Прв пораз за Манчестер Јунајтед оваа сезона во Премиер лигата

Локално - пред: 1 ден

Екипата на Манчестер Јунајтед го претрпе првиот пораз оваа сезона, откако попладнево загуби со 2:1 на гостувањето кај Хадерсфилд. За само пет минути во периодот од 28-33. минута домаќините два пати го совладаа Давид де Геа, водство што се покажа ...

45 поврзани вести »

Пијте 3 лажици дневно за да го намалите крвниот притисок и да го почувствувате ефект

Локално - 21.10.2017

Често не знаеме дека всушност страдаме од високи нивоа на холестерол, додека не добиеме тест за крвта. За да го одржуваме добро здравјето, треба да правиме редовни прегледи. Денес ќе ви по нудиме лек што ќе ви помогне да го направите токму тоа.

Нема подолги задржувања на граничните премини

Локално - 21.10.2017

На граничните премини попладнево нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Нема чекања ниту кај Деве Баир на македонско-грчката граница каде претпладнево поради зголемена фреквенција на возила, се чекаше до 60 минути, соопшти АМСМ.

30 поврзани вести »