TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Удри и бегај: Германците ја оценија опасноста од руската корвета „Каракурт“ за САД и НАТО

Локално - 09.12.2017

На 22 ноември во Петербург е пуштен во вода најмалиот руски ракетен-артилериски брод „ Тајфун “ – втората корвета од малку тонажните (800 тони) бродови од проектот „ Каракурт “ . Тие се продолжение на проектот „ Бујан “ , но со подобрени пловни ...

Швајцарски експерти со огромен чекор во борбата против Алцхајмерова болест

Локално - 09.12.2017

Алцхајмеровата болест е многу честа кај постарите луѓе од целиот свет. Сепак, сè уште нема средства за заштита против него. Научниците се обидуваат да создадат метод на лекување и се чини дека успеале во тоа.

(ВИДЕО) Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Локално - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред, информира а1он.

20 поврзани вести »

(ФОТО) Археолози со сензационално откритие во Луксор во Египет

Локално - 09.12.2017

Египетските археолози откриле гробови на двe истакнати личности од 18-тата древна египетска династија во Луксор, објавија светските новински агенции. Египетскиот министер за културни прашања Калед ел Анани Ез го објави откритието во Луксор, град ...

14 поврзани вести »

НДМ: Не е доволно проширување на тимот за преговори со Грција, потребен е Совет на политички лидери

Локално - 09.12.2017

„Народно движење за Македонија го смета за недоволно проширувањето на тимот за преговори со Грција разгледувано на вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со преговарачот за името, амбасадорот Наумовски, вицепремиерот за евроинтеграција Бујар ...

Одбележувајќи го 9 Декевмри

Локално - 09.12.2017

Или… За Часовникот на Триумфална Се сети некој денеска во Македонија да го одбележи Меѓународниот ден на антикорупцијата? Не? Никој? Владата? МНР? Или зафатени сме со црковни празници? А и онака нам тоа антикорупција не ни е приоритет! За разлика од ...

(ВИДЕО) 360˚ Каде се сега 6-те подвижни уреди за следење и прислушкување кои МВР ги купило во 2012?

Локално - 09.12.2017

Британската Влада вели дека одлуката да одобри продажба на 6 подвижни уреди за следење и прислушкување за македонското МВР во 2012 не била лесна. Од МВР молк – нема одговор дали уредите се купени и каде се ...

Шеќеринска: Груевски не сака амнестија само за 27 април, туку за сите случаи на СЈО

Локално - 09.12.2017

Никола Груевски вели дека ќе бара амнестија за 27 април, меѓутоа мислам дека неговата вистинска цел е да го направи тоа што не му успеа минатата година – генерална амнестија за сите случаи коишто се поврзани со СЈО.

9 поврзани вести »

Ограбил стоматолошка ординација и предметите ги продал на Бит-пазар

Локално - 09.12.2017

СВР-Скопје поднесе кривична пријава до Основно јавно обвинителство против Б.А.(20) од Скопје поради „тешка кражба“, со што, според МВР, пријавениот стекнал противправна имотна корист од околу 201.000 денари и причинил материјална штета во висина од ...

17 поврзани вести »

Саакашвили во затворот започнал штрајк со глад – повика на протести за импичмент на Порошенко

Локално - 09.12.2017

Лидерот на украинското опозициско Движење на новите сили и поранешен грузиски претседател, Михаил Саакашвили денеска од затвор упати повик до своите поддржувачи да излезат на протести на кои ќе побараат отповикување на претседателот на Украина, ...

27 поврзани вести »

Индијана ја прекина победничката серија на Кливленд, Бостон поразен од Сан Антонио

Локално - 09.12.2017

Синоќа на домашен терен тимот на Индијана ја прекина победничката серија на Кливленд откако славеа со 106:102. Со оваа победа Индијана стана првиот тим со две победи оваа сезона против Кливленд, кои претходно имаа серија од 13 победи со ред.

31 поврзани вести »

Казнет тимот на Зенит поради транспарентот за Ратко Младиќ

Локално - 09.12.2017

Со парична казна од 10 илјади евра и делумно затворање на стадионот на следниот домашен натпревар на европска сцена е казнет тимот на Зенит од страна на УЕФА. Казната следува по транспарентот на кој што пишува „Ратко Младиќ – Херој на Србија“ за ...

6 поврзани вести »

Швајцарскиот инвестициски фонд ФОС сака да ја преземе „Фени“ со план за рестартирање и инвестирање

Локално - 09.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд, ФОС, го организираше потпишувањето на Меморандумот за разбирање со банките, како и депонирањето средства за започнување на операциите во ФЕНИ. Со тоа тие покажаа дека се сериозни во намерата за преземање на ФЕНИ.

18 поврзани вести »

Избори во индиската држава Гуџарат, тест за популарноста на премиерот Моди

Локално - 09.12.2017

Денеска во сојузната индиска држава Гуџарат се одржува првата етапа од изборите за членови на регионалниот Парламент, кои се оценуваат како важен тест за популарноста на индискиот премиер, Нарендра Моди.

2 поврзани вести »

Куче-скитник нападнало мајка и син во Скопје

Локално - 09.12.2017

Во текот на вчерашниот ден мајка и син биле нападнати од куче скитник, при што детето било каснато во пределот на левата рака и му биле нанесени видливи повреди, а мајката се здобила со повреди на левата нога. Случајот во полиција го пријавил А.Р.

58 поврзани вести »

Голема загаденост на воздухот во Скопје

Локално - 09.12.2017

Воздухот во Скопје и утрово беше многу загаден. Концентрациите на ПМ10-честичките измерени од мерните станици на Министерството за животна средина и прoсторно планирање се движеа од 129 микрограми на еден кубен метар во Гази Баба, 142 во Центар, 167 ...

12 поврзани вести »

Алијансата за позитивна Македонија се преименува во ПОЕН

Локално - 09.12.2017

Алијансата за позитивна Македонија донесе одлука да се преименува во Партија за општествен и економски напредок, скратено ПОЕН, и воедно да почне процедура за пристапување кон Европската слободна алијанса (ЕФА) како придружна членка.

9 поврзани вести »

Ловец застрелан во главата во Струмичко починал в болница

Локално - 09.12.2017

Маж починал од тешките повреди во главата што ги добил при масовен лов во Струмичко, соопшти СВР Струмица. Инцидентот се случил вчера, околу 14.30 часот, во близина на браната Водоча. При лов на дивеч во кој учествувале поголема група ловци, Ж.И.

30 поврзани вести »

Пендаровски: Половина од работата во спорот за името не зависи од нас

Локално - 09.12.2017

Факт е дека во последниве три години Македонија никогаш не била политички постабилна со позитивни индикатори за целосно враќање во нормален колосек во 2018-та година, вели во интервју за Дојче Веле новоназначениот национален координатор за ...

17 поврзани вести »

Касами: Ако Заев реши да расчисти со криминогените поединци од ДУИ, тука сме да и помогнеме на владата

Локално - 09.12.2017

Власта треба докрај да ги расветли случувањата со индициите за криминал на претходната влада, без притоа да бидат толерирани и поединци во ДУИ кои се криминогени, вели лидерот на БЕСА Биљал Касами за Радио Слободна Европа.

9 поврзани вести »