TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Aхмети - наскоро ќе донесеме важна одлука

Р.С.Европа - пред: 1 час

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со лидерот на СДСМ Зоран Заев во Мала Речица изјави дека не разговарале за потписи, туку за разликите кои ги имале со СДСМ. "Употребата на албанскиот јазик со устав е загарантирана.

142 поврзани вести »

Заев: Надминавме одредени разлики со ДУИ

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети во Мала Речица изјави дека ги чека потписите за формирање влада, но дека Уставот нема да се менува. Тој потенцираше дека СДСМ и ДУИ се согласни законот за употреба ...

142 поврзани вести »

Зачестија кражбите на храна и облека во битолската чаршија

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Зачестија кражбите на пазарот и во чаршијата во Битола. Порано се ограбуваа златарници, а сега се случувало да се украдат по неколку килограми овошје и зеленчук или неколку пара облека, велат дуќанџиите.

Потевска со ноктурната за пијано на Бужаровски во МСУ

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Во Музејот на современа уметност Скопје, во вторник, на 28 февруари, од 20 часот, ќе се одржи несекојдневен уметнички настан. Во негови рамки централното место е отстапено на пијанистката Ема Потевска Попивода, која за оваа пригода наново ќе посегне ...

3 поврзани вести »

Заев на средба со Ахмети во Мала Речица

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва е во седиштето на ДУИ во Мала Речица, јави телевизијата 21, која објави снимка од пристигнувањето на Заев. Засега нема информации од партиите која е целта на оваа средба.

142 поврзани вести »

СДСМ најавува реизбор на судии, ВМРО-ДПМНЕ со апел судиите да не потклекнат на заканите

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Во Македонија ќе се спроведат темелни реформи според извештаите на Рајнхард Прибе и на Европската комисија, што ќе обезбедат независни институции. Ќе има целосен реизбор на судии, судиите ќе работат во заштита на граѓаните, а не по партиски ...

67 поврзани вести »

Коцијанчич: Турција да ги почитува демократските стандарди на ЕУ

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Турција како земја кандидат за членство во ЕУ треба да ги почитува највисоките демократски стандарди на Унијата, вклучувајќи ја и слободата на медиумите која е појдовна основа на секое демократско општество, изјави портпаролката на Европската ...

3 поврзани вести »

Австриски суд го одобри барањето на САД за екстрадиција на магнатот Фирташ

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Судот во Австрија ја поништи претходната судска одлука и го одбри барањето на САД за екстрадиција на украинскиот милијаредер Дмитро Фирташ да се соочи со обвиненијата за поткуп. Судот во Виена денеска ја одобри жалбата против претходната одлука на ...

Основен суд Скопје 1: Распоредот е направен согласно законот

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Основниот суд Скопје 1 во однос на прашањата на медиумите соопшти дека ВД Претседателот на судот на колегиум на сите судии и по произнесување на секој од судиите, согласно Законот за судии го утврдил и го доставил до сите судии годишниот распоред за ...

55 поврзани вести »

СДСМ и Алијанса за Албанците попладнево на средба

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Работните групи на СДСМ и на Алијансата за Албанците попладнево ќе се сретнат во хотел во Скопје за да ги разгледаат материјали за нацрт-законот за употреба на албанскиот јазик. Од Алијансата за Албанците велат дека на средбата ќе го претстават ...

64 поврзани вести »

Русија ги пофали Шведска и Финска за воената неутралност

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека воената неутралност на Шведска и Финска е од фундаментално значење за безбедноста на балтичкиот регион. Лавров говореше денеска на заедничка прес-конференција со шведската министерка за ...

Ѓукановиќ: Русија води деструктивната политика на Балканот

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Поранешниот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ ја обвини Русија за деструктивна политика на Балканот по „спречениот обид за соборување на неговата прозападна Влада“. Ѓукановиќ, кој се повлече по тврдењата за „проруски заговор“ во октомври со цел „да ...

43 поврзани вести »

На секоја истрага на СЈО контра истрага на ОЈО

Р.С.Европа - пред: 11 часа

Паралелните истраги на Основното јавно обвинителство и Специјалното јавно обвинителство ја продлабочуваат поделеноста во општеството. Аналитичарите сметаат дека истрагите на ОЈО се контратежа на СЈО и дека целта им е пазар „човек за човек“.

81 поврзани вести »

Алијев ја назначи сопругата за прва потпретседателка на Азербејџан

Р.С.Европа - пред: 11 часа

Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев ја назначи својата сопруга за прва потпретседателка, што е нова функција која ја става прва во редот за преземање на фукцијата доколку тој почине или стане неспособен да ја врши функцијата.

23 поврзани вести »

Од борба против криминал, до борба за етничка платформа

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Иако меѓуетничките теми се чинеа заборавени, а доминираше вокабуларот за борба против криминалот, по изборите се сведе главно на борба за етнички прашања. Аналитичарите сметаат дека тоа им оди најмногу во полза на двете досега владејачки партии - ...

3 поврзани вести »

Зад заговорот во Црна Гора, стои Русија?

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Има се повеќе докази за вмешаност на Русија во обидот за државен удар во Црна Гора, во октомври минатата година, тврди државниот обвинител Миливоје Катниќ. Црно-горскиот специјален обвинтел, Миливоје Катниќ директно ја посочи Русија за вмешаност во ...

43 поврзани вести »

Железничкиот сообраќај и натаму во прекин

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата, а патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, информираат од железничката станица во Скопје.

112 поврзани вести »

Во Хрватска гладуваат илјадници деца

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Повеќе од 20 илјади деца во Хрватска буквално гладуваат, а единствен топол оброк им е оној што родителите им го носат од народна кујна, пишуваат хрватски медиуми објавувајќи податоци на УНИЦЕФ.

15 поврзани вести »

Меѓунационалните препукувања нема да ги разделат граѓаните

Р.С.Европа - пред: 13 часа

Граѓаните се доволно зрели да не дозволат некој да им наметнува теми и да разгорува тензии таму каде што ги нема, велат аналитичарите, откако политичарите повторно се обидуваат да воведат меѓуетнички поделби.

Реакции, сочуства за смртта на Чуркин

Р.С.Европа - пред: 14 часа

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до семејството на Виталиј Чуркин, рускиот амбасадор во Обединетите Нации, кој ненадејно вчера почина во Њујорк. Во соопштението на Путин се наведува дека смртта Чуркин е "ненадоместлива загуба за ...

48 поврзани вести »