TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставка

Р.С.Европа - пред: 20 мин

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Чичаковски денеска до собраниската архива поднесе барање за престанок на функцијата, а оставки поднеле и членовите на ДИК предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев, потврдуваат од ...

63 поврзани вести »

Извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите

Р.С.Европа - пред: 1 час

Извлечени се двојките за осминафиналето во европската Лига на шампионите, по денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион. Актуелниот европски шампион Реал Мадрид ќе игра со Пари сен Жермен, додека Челзи за противник ја доби Барселона.

52 поврзани вести »

Како до трет претседател на ВМРО-ДПМНЕ?

Р.С.Европа - пред: 1 час

По 14 години на чело на партијата и 10 години како премиер оставката на Никола Груевски од претседателската позициција во ВМРО-ДПМНЕ отвора простор за амбициите на други лица во сега опозицскиот блок.

157 поврзани вести »

Од јануари интензивирање на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Р.С.Европа - пред: 1 час

Дијалогот меѓу Белград и Приштина за одредени прашања ќе продолжи во јануари и ќе се одвива поинтензивно од сега, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли. Тој изрази оптимизам дека до крајот на 2018 година ќе биде постигнат ...

12 поврзани вести »

Одложена амандманската расправа за законот за јазиците

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Одложена е Комисијата за европски прашања на која денеска требаше да почне амандманската расправа за Предлог законот за употреба на јазиците. Претседателот на Комисијата Артан груби објасни дека одложувањето е поради неприсуство на претставници од ...

43 поврзани вести »

Нимиц ќе го „топи мразот“ за името

Р.С.Европа - пред: 2 часа

По три години од последната средба, продолжуваат разговорите за името под покровителство на Обединетите нации со медијаторот Метју Нимиц. Средбата доаѓа во подобрена атмосфера, а двете страни покажуваа добра волја за надминување на проблемот.

48 поврзани вести »

Путин нареди повлекување на руските сили од Сирија

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Рускиот претседател Владимир Путин во ненајавено патување во Сирија нареди почеток на повлекување на силите на Русија од земјата на Блискиот Исток. „Наредив министерот за одбрана и шефот на генералштабот да започнат со повлекување на групата сили на ...

32 поврзани вести »

Најмногу коментари за оставката на Груевски

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Оставката на Груевски е топ тема на социјалните мрежи. Фановите коментираат и за работата на Обвинителството, протестите против Казандол, како и за тоа дека Владата не реализирала дел од ветувањата.

3 поврзани вести »

Иванов во официјална посета на Бразил

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска е во официјална посета на Федеративна Република Бразил, соопштуваат од неговиот Кабинет. Оттаму информираат дека утре Иванов со највисоки државни почести во Бразилија ќе биде примен од ...

28 поврзани вести »

Турската економија со раст од 11,1 отсто во третиот квартал

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Турската економија бележи раст од 11,1 отсто во третиот квартал од годината, според официјални податоци објавени денеска. Во вториот квартал растот изнесуваше 5,1 отсто, а раст беше регистриран и во првото тримесечје од 2017 година од 5,2 ...

9 поврзани вести »

Ерусалим, град на мирот без мир

Р.С.Европа - пред: 4 часа

И додека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика нов бран протести на Палестинците во Појасот Газа, арапските жители на Ерусалим велат дека тие никогаш не виделе мир откако градот ...

155 поврзани вести »

Србија отвора уште две поглавија во преговорите со ЕУ

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Србија денеска на Меѓувладина конференција со ЕУ во Брисел ќе отвори две нови поглавија, 8 и 30 за правата на стопанските дрштва, односно економските односи со странство. Со тоа бројот на поглавијата што Србија ги отвори со ЕУ во претпристапните ...

14 поврзани вести »

Над 10 илјади луѓе на протести во Романија

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Над 10 илјади луѓе протестираа вчера во Романија поради измени на законот за кои критичарите оценуваат дека ќе го отежне казнувањето на корупцијата на високо ниво. Главниот протест на кој учествуваа неколку илјади луѓе беше пред владата во главниот ...

Комисијата за европски прашања ќе расправа за Законот за јазиците

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Собраниската Комисија за европски прашања денеска во 11 часот ќе ја одржи шестата седница, на која единствена точка на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазиците, во второ читање.

43 поврзани вести »

Во Брисел средба на Нимиц со преговорачите за името

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Медијаторот на Обединетите нации за прашањето околу името, Метју Нимиц се очекува во понеделник и во вторник во Брисел да се сретне со македонскиот дипломат, Васко Наумовски и грчкиот дипломат, Адемантиос Василакис.

48 поврзани вести »

Груевски поднесе оставка, нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес

Р.С.Европа - пред: 7 часа

ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22 и 23 декември ќе избиран нов партиски претседател откако Никола Груевски поднел неотповиклива оставка на синоќешниот состанок на Централниот комитет на партијата.

157 поврзани вести »

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ:Вонреден конгрес на 22 и 23 декември во Валандово

Р.С.Европа - пред: 17 часа

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучи 16-тиот вонреден конгрес на партијата да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, соопшти генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски.

157 поврзани вести »

Вечерва состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Вечерва во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје се одржува состанокот на Централниот комитет на кој се очекува да се потврди оставката на претедателот на партијата Никола Груевски и да се потврди одлуката на Извршниот комитет за одржување на вонреден ...

157 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ протестираше пред затворот во Шуто Оризари

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Поддржувачи и членови на ВМРО-ДПМНЕ попладнево се собраа пред Истражниот затвор во Шуто Оризари поради, како што велат, револтот од неоснованото и неправедно притворање и во знак на поддршка на жртвите на, како што ја нарекуваат, оваа хунта.

45 поврзани вести »

Околу 2500 луѓе на протест побараа ослободување на Саакашвили

Р.С.Европа - пред: 21 часа

Неколку илјадни луѓе денеска излегоа во центарот на главниот град на Украина Киев за да бараат ослободување на опозицискиот лидер Михаел Саакашвили од притвор и да побараат оставка од претседателот на Украина Петро Порошенко.

17 поврзани вести »