TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Си: Кина повеќе ќе се отвори кон светот

Р.С.Европа - пред: 7 часа

„Кина повеќе ќе се отвори кон светот“, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на денешното отворање на конгресот на Комунистичката партија на Кина. „Кина нема да ги затвори вратите за светот, напротив ќе се отвори повеќе“, рече тој спомнувајќи го ...

24 поврзани вести »

Повторно блокирна забраната на Трамп за влегување во САД

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Американски сојузен судија на Хаваи ја блокира последната верзија на забраната за влез во земјата само неколку часа пред да стапи во сила оваа мерка на претседателот Доналд Трамп. Окружниот судија Дерек Ватсон го одобри барањето на сојузната држава ...

12 поврзани вести »

Трамп и Ципрас разговарале за економската соработка

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп, во текот на првата посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Вашингтон, го пофали економското заздравување на Грција. Трамп притоа вети дека САД долгорочно ќе ја поддржуваат таа земја.

47 поврзани вести »

Вонредната состојба во Турција продолжена за уште три месеци

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Парламентот на Турција соопшти дека ја продолжува вонредната состојба во земјата за уште три месеци. По минатогодишниот обид за државен удар, во Турција беше воведена вонредна состојба, која досега беше продолжувана во неколку наврати, а чиј рок ...

13 поврзани вести »

ЈО: Лишени од слобода три лица инволвирани во насилствата во Собранието

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Три лица чиј идентитет е утврден со помош на фотографии, објавени од МВР со одобрение од Јавното обвинителство, а инволвирани во кривично правниот настан во Собранието на Република Македонија од 27 април биле лишени од слобода, информира Јавното ...

37 поврзани вести »

Полицијата приведе уште едно лице за насилствата во Собранието

Р.С.Европа - пред: 19 часа

По пријава на граѓанин полицијата го пронашла и привела еден од тројцата осомничени за насилните протести во Собрание на 27. април. Приведен е Оливер Ошавковски, лицето кое на фотографијата што ја објави МВР е со качкет на главата.

37 поврзани вести »

Битола за првпат ќе ја води жена

Р.С.Европа - пред: 20 часа

За првпат победи жена на изборите во Битола, за првпат во градот еден кандидат доби повеќе од 30.000 гласови, а по 12 годни на власт ВМРО-ДПМНЕ оди во опозиција. Новата градоначалничка вели дека зад неа застанеле многу граѓани на кои им должи дела.

49 поврзани вести »

Лукаш со сецирање на „Транзициските хитови“

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Триесет и три дигитални цртежи ја чинат изложбата „Транзициски хитови вол.1“ на мултимедијалниот уметник Владимир Лукаш, што од 18 до 25 октомври ќе се одржи во Мобилна/Монтажна галерија во Скопје.

2 поврзани вести »

Поднесени кривични пријави против осомничените во акцијата „Агрокор“

Р.С.Европа - пред: 22 часа

Против осомничените во случајот „Агрокор“ полицијата поднесе кривична пријава за злоупотреба на довербата во стопанското работење, фалсификување службени документи и прекршување на обврската за водење на трговски и деловни книги.

24 поврзани вести »

Заев: Балканот не може повеќе да биде буре барут.

Р.С.Европа - пред: 22 часа

Премиерот Зоран Заев на завршната прес-конференција со која се означи крајот на дводневнот Самит100, што се одржуваше вчера и денеска во Скопје изјави дека идниот раст и развој на регионот ќе оди преку приватниот сектор.

36 поврзани вести »

Над 70 загинати лица во напади во Авганистан

Р.С.Европа - пред: 23 часа

Авганистанските власти соопштија дека во две одделни самоубиства и во напад со пиштол врз владините сили загинаа најмалку 71 луѓе. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на полицијата во југоисточниот град Гардез, кој се граничи со ...

19 поврзани вести »

Исламската држава поразена и во нивната престолнина Рака

Р.С.Европа - пред: 1 ден

Сирискиот град Рака е ослободен од екстремистите на Исламската држава и таму веќе нема судири, а во тек се операции за чистење на градот од мини и „спијачки ќелии“ на терористичката организација, изјави денеска Талал Сило, командантот на Сириските ...

25 поврзани вести »

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Р.С.Европа - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

106 поврзани вести »

МВР потврди дека полицијата влегла во општината Карпош

Р.С.Европа - 17.10.2017

Врз основа на допрен глас дека од просториите на општина Карпош се изнесува документација на општината, од полициски службеници од СВР Скопје е излезено на лице место при што е констатирано дека во моментот на проверката не се изнесува никаква ...

74 поврзани вести »

За нападот врз Јакимовски двајца мажи повикани на разговор во полиција

Р.С.Европа - 17.10.2017

На информативен разговор во полиција биле повикани две лица по пријава за инцидентот кој се случи во недела вечерта по изборите пред штабот на политичката партија ГРОМ. Од Министерството за внатрешни работи велат дека по пријавата за нарушување на ...

74 поврзани вести »

Полициски претрес во општината Карпош

Р.С.Европа - 17.10.2017

Полициски екипи денеска влегле во општината Карпош и извршиле претрес по пријава дека се изнесувале кутии со службени документи од кабинетот на досегашниот градоначалник, Стевчо Јакимовски.

74 поврзани вести »

Загинаа двајца војници во источна Украина

Р.С.Европа - 17.10.2017

Двајца украински војници загинале во повеќекратните прекршувања на прекинот на огнот од страна на проруските сепаратисти во источна Украина, соопштува украинската војска. Едниот војник бил застрелан во реон под контрола на сепаратистите, а другиот ...

СДСМ – Изборите беа фер, регуларни и слободни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Р.С.Европа - 17.10.2017

СДСМ денеска се огласи дека во Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. „Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно ...

116 поврзани вести »

Скоро 600 илјади Рохинџа избегале од Мјанмар во изминатите два месеци

Р.С.Европа - 17.10.2017

Бројот на припадници од муслиманското малцинство Рохинџа кои од 25 август досега избегаа од Бурма, односно Мјанмар во соседен Бангладеш се искачи на 582 илјади, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН, УНХЦР.

9 поврзани вести »

Кој против кого во вториот изборен круг

Р.С.Европа - 17.10.2017

Без градоначалници во првиот круг останаа 35 општини во Македонија. Битката меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се одвива во 20 општини, од кои во 14 води владејачката партија, додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ има предност во шест. општини.

68 поврзани вести »