TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Почина американскиот војник кој дезертираше во Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.12.2017

Дезертерот од Армијата на САД Чарлс Џенкинс, кој помина четири декади со Северна Кореја и се ожени за Јапонка киднапирана од Пјонгјанг, денеска почина на 77 годишна возраст. Група која ги претставува семејства на киднапирани Јапонци денеска соопшти ...

68 поврзани вести »

Три месеци без министер за здравство поради партиски сметки

Р.С.Европа - 12.12.2017

Владата се уште нема министер за здравство, заменик-министер за образование и еден министер без ресор, откако тројцата на изборите станаа градоначалници. Најмногу внимание предизвикува здравството, а упатените коментираат дека е недозволиво што ...

„Диво насеље“ нема да ги наруши односите Скопје - Приштина

Р.С.Европа - 12.12.2017

Нема отворени прашања меѓу Македонија и Косово, велат аналитичари. Не треба да се дозволи случајот „Диво насеље“ да предизвика проблеми меѓу двете земји, согласни премиерите. Потребно е продлабочување на односите.

Заев - Харадинај: Македонија и Косово ги продлабочуваат односите

Р.С.Европа - 12.12.2017

Македонија и Косово развиваат добра соработка и ги продлабочуваат односите, случајот „Диво насеље“ е чувствително прашање коешто не треба да предизвика проблеми во билатералните односи, истакнаа на заедничка прес-конференција премиерите на двете ...

Рудари во Казахстан одбиваат да излезат од рудниците, бараат повисоки плати

Р.С.Европа - 12.12.2017

Десетици рудари во централниот казахстански регион Карагханди одбиваат да излезат на површината, барајќи зголемување на нивните плати. Официјални лица од регионалната администрација на Карагханд денеска соопштија дека околу 200 рудари поминале две ...

Експлозија на гасовод во Австрија, едно лице загинато

Р.С.Европа - 12.12.2017

Едно лице загинало кога објект за дистрибуција на природен гас денеска експлодирал и се запалил, соопштија службите за итни случаи. Портпаролката на Црвениот крст Соња Келнер за Австриската новинска агенција изјави дека 18 други луѓе се повредени во ...

36 поврзани вести »

Двајца пакистански војници загинаа во напад на милитанти

Р.С.Европа - 12.12.2017

Пакистанската армија соопшти дека двајца нејзини војници, вклучително офицер, денеска се убиени кога милитанти отвориле оган на армиско возило на патрола во северозападната племенска област северен Вазиристан.

Црна Гора отвори две нови поглавја во преговорите со ЕУ

Р.С.Европа - 12.12.2017

Црна Гора и Европската унија отворија две нови поглавја од преговорите за членство: поглавјето за слободата на движењето на работната сила и за слобода за давање услуги. Одлуката е донесена на состанокот на министерско ниво на Меѓувладината група за ...

25 поврзани вести »

Москва и Анкара против Вашингтон околу Ерусалим

Р.С.Европа - 12.12.2017

Русија и Турција се на ист став дека одлуката на Соединетите држави за признавање на Ерусалим како главен град на Израел ја дестабилизира ситуацијата на Блискиот Исток. Рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес конференција со турскиот ...

123 поврзани вести »

Димитров на средба со шефовите на дипломатиите на ЕУ

Р.С.Европа - 12.12.2017

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на работен ручек со министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ, што се организира во рамките на ...

25 поврзани вести »

Пентагон воздржан за руското повлекување од Сирија

Р.С.Европа - 12.12.2017

Пентагон воздржано реагира на вчерашната објава за повлекување на значителен дел на руските сили од Сирија. „Руските изјави за повлекување на силите често не одговораат со вистинското намалување на воените ефективи и не влијаат врз американските ...

32 поврзани вести »

Во Брисел средба на Нимиц со преговарачите за името Наумовски и Василакис

Р.С.Европа - 12.12.2017

Специјалниот претставник на ОН за спорот со името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, за надминување на разликите околу името.

97 поврзани вести »

Судот во Киев го ослободи Саакашвили

Р.С.Европа - 12.12.2017

Судот во Киев го ослободи опозиционерот Михаел Саакашвили, обвинет за поттикнување државен удар. Судот го отфрли барањето на обвинителството поранешниот грузиски претседател да биде ставен во домашен притвор. Тој беше уапсен во саботата.

19 поврзани вести »

Њујоршкиот бомбаш дошол во САД пред 7 години

Р.С.Европа - 12.12.2017

Претставнници на полицијата во Њујорк изјавија дека 27 годишнното лице кое вчера активира импровизирана бомба во метрото дошло во САД пред седум години од Бангладеш со виза за луѓе чии роднини се граѓани на САД или постојано се населени во таа земја.

43 поврзани вести »

Премиерот Заев во прва официјална посета на Косово

Р.С.Европа - 12.12.2017

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово. Заев ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со ...

Македонското Порече во етнографската документација на Обрембски

Р.С.Европа - 11.12.2017

Уникатни фотографии и теренски записи кои се дело на полскиот етнолог Јозеф Обрембски, којшто вршел теренски истражувања во Порече од август 1932 до март 1933, ќе бидат претставени на изложбата „Поречаните“.

2 поврзани вести »

Тетовци ќе почекаат за регионална депонија

Р.С.Европа - 11.12.2017

Досега немало пари и соодветен кадар, но сега се обезбедени пари за депонијата. Сепак првин ќе се работи на документација и бирократија, а дури потоа на градење на депонијата. Иако постои официјална стратегија од пред повеќе од деценија за создавање ...

32 поврзани вести »