TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

(ГАЛЕРИЈА) Лидерите на 27-те европски земји-членки на ЕУ ставија потписи на новата Римска декларација

Макфакс - тукушто објавено

27-те европски лидери ја потпишаа Римската декларација, која во суштина ја претставува иднината на Европската Унијата. На самитот во Рим не присуствува премиерот на Велика Британија Тереза ​​Меј.

43 поврзани вести »

Штрковите домаќини во вечното кошаркарско дерби

Макфакс - тукушто објавено

Овој викенд ќе се одиграат пет кошаркарски натпревари во Македонија, три во Супер лигата каде шест екипи се борат за шампионската титула, а два во Плејаут лигата каде четири екипи бараат опстанок во кошаркарската елита.

10 поврзани вести »

Туск кон лидерите на ЕУ: „Европа како политички субјект или ќе биде обединета или воопшто нема да постои воопшто!„

Макфакс - пред: 37 мин

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на почетокот од Самитот во Рим, по повод 60-годишнината од основачките договори на Европската унија ги повика лидерите да бидат кормилари на Европа, да работат на процеот за излез од кризата, пренесува ...

47 поврзани вести »

ЛДП: Македонија нема друга алтернатива освен Европската Унија

Макфакс - пред: 1 час

ЛДП, по повод 60 години од потпипувањето на Римските спогодби, потсетува дека единствена перспектива на Република Македонија е патот кон Европската Унија „ Либерално-демократската партија укажува дека за Македонија не постои друга алтернатива освен ...

11 поврзани вести »

Чичарито го носи Мексико кон Мундијалот во Русија

Макфакс - пред: 1 час

Хавиер Чичарито Ернадез е ѕвездата на третото квалификациски коло за пласман на Мундијалот во Русија, во КОНКАКАФ зоната. Напаѓачот на Баер Леверкузен го постигна првиот гол во победата на Мексико Костарика (2:0), вториот е дело на Араухо.

59 поврзани вести »

Филипинец спасен по 56 денови на море

Макфакс - пред: 1 час

Филипински рибар е спасен во водите крај Папуа Нова Гвинеја откако плутал по морето 56 денови, но неговиот чичко не издржал, известуваат во саботата папуансите медиуми, пренесува AFP. Двајцата мажи испловиле од пристаништето Генерал Сантос, на југот ...

3 поврзани вести »

Новата Римска декларација на ЕУ: За што ќе се залагаат земјите-членки, ќе има ли различни брзини…

Макфакс - пред: 1 час

Лидерите на 27- те земји од ЕУ (без Британија) ќе се обидат на средбата во Рим во саботата да демонстрираат единство по одлуката на Британците да ја напуштат Унијата. Составувањето на завршната Декларација од Рим е комплициран процес за ...

43 поврзани вести »

Меркел за Rai за грешките на ЕУ: Ги отворивме надворешните граници, не мислевме за зајакнување на внатрешните граници

Макфакс - пред: 1 час

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ЕУ дозволила низа грешки во својата политика. “Се разбира, не направивме се на најдобар начин, некои работи останаа недовршени, но имаме добра основа”, изјави таа за Rai.

25 поврзани вести »

BBC: Трамп ги обвини демократите за неуспехот на законот за здравствена заштита

Макфакс - пред: 2 часа

Претседателот на САД Доналд Трамп ја обвини Демократската партија за неуспехот на неговиот закон за здравство, соопшти во саботата BBC. Законот беше повлечен во петокот, бидејќи не доби доволно поддршка за да мине во Конгресот.

54 поврзани вести »

Лорд Хезлтајн: Германија по Брегзит ќе доминира во Европа – како да ја освои по Втората светска војна

Макфакс - пред: 2 часа

Лорд Мајкл Хезлтајн, поранешен политичар, пратеник и вицепремиер од британската Конзервативна партија, изјави дека како резултат на Брекзит, Германија ќе биде доминантна земја во Европа, пишува весникот Independent повикувајќи се на негово интервју ...

3 поврзани вести »

The Times: Британската полиција ги истражува тајните пораки Калид Масуд – вестминстерскиот напаѓач

Макфакс - пред: 2 часа

Британската полиција проверува дали вестминистерскиот напаѓач добил инструкции од други лица, по што го извршил нападот на неколку метри од парламентот во Лондон, пишува весникот The Times.

70 поврзани вести »

Јункер за германската ZDF: ЕУ никогаш нема да биде една држава

Макфакс - пред: 2 часа

Во интервјуто дадено за германскиот телевизиски канал ZDF, по повод 60-тиот “роденден” на Европската унија, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер посочува дека Европа никогаш нема да биде една држава.

47 поврзани вести »

Ekathimerini: Претседателот на ЕК инсистира Атина до 7 април да постигне технички договор со кредиторите

Макфакс - пред: 2 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави во петокот дека доверителите и Грција треба да постигнат технички договор пред средбата на министрите за финансии на земјите од еврозоната, која ќе се одржи на 7 април, објави во саботата ...

47 поврзани вести »

СДСМ: Македонија не смее да биде заложник на стравовите на Груевски, итно ќе се формира новата Влада!

Макфакс - пред: 2 часа

СДСМ потсетува дека сите политички партии и институции мора да им отворат пат на демократските процеси во Македонија, бидејки тоа е избор на граѓаните. „Домашната и меѓународната јавност очекуваат државничко однесување од страна на Собранието на РМ ...

51 поврзани вести »

Koj e Taлат Џафери, идниот можен претседател на македонскиот парламент!?

Макфакс - пред: 2 часа

Талат Џафери е кандидат за претседател на македонскиот парламент, откако ДУИ, СДСМ, Алијанса за Албанците и Движењето Беса ги усогласија своите ставови. Тој ќе биде првиот албански спикер на законодавниот дом во парламентарната демократија на РМ.

67 поврзани вести »

Вип и годинава се вклучува во глобалната акција “Часот на планетата Земја”

Макфакс - пред: 3 часа

Вип и оваа година се вклучува во најголемата глобална еколошка активност “Часот на планетата Земја”. Оваа сабота, во периодот од 20.30 часот до 21.30 часот по локално време, светилките ќе ги исклучат милиони индивидуалци, бизниси, организации и ...

9 поврзани вести »

Уникатни брендови очила отсега достапни и во Македонија

Макфакс - пред: 3 часа

Dioptra Couture е шести салон од семејството на Dioptra (Optics, Outlet), што во сабота ќе биде отворен во рамки на хотелот Marriott во Скопје. Настанот ќе биде исполнет со архитектонско уживање, палета на премиум, уникатни брендови кои се за прв ...

Девин Букер за НБА историја, во Бостон постигна 70 поени

Макфакс - пред: 3 часа

Бекот на Феникс Санс, Девин Букер, изминатата ноќ го запиша своето име во историјата на НБА лигата, откако во Бостон постигна 70 поени. Бостон го совлада Феникс со 130:120, а натпреварот поради остварувањето на Девин Букер влезе во аналите на ...

22 поврзани вести »

Викендов почнува летното сметање на времето

Макфакс - пред: 3 часа

Ноќта сабота кон недела започнува летното смeтање на времето, со што стрелките на часовникот треба да се поместат еден час понапред, па така во 02 часот по полноќ кон недела, ќе биде 03 часот.

57 поврзани вести »

Едночасовно исклучување на светилките – симболичен гест за спас на планетата Земја

Макфакс - пред: 4 часа

Глобалната акција „Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан во сабота со повеќе манифестации низ цела Македонија. Градот Скопје во периодот од 20:30 до 21:30 часот ќе се вклучи во глобалната акција „Часот на планетата Земја“ и ќе го исклучи ...

83 поврзани вести »