TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

(Видео) Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Макфакс - пред: 4 часа

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата. Како што информираше генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски, Централниот ...

68 поврзани вести »

Како „џихад дрогата“ Каптагон, којашто ја користат борците на ИД, стигна во Тетово

Макфакс - пред: 4 часа

Дрогата Каптагон, која што се нарекува и „џихад дрога“ била пронајдена во лабораторијата за синтетичка дрога во Тетово. Полицијата заплени 300 килограми од оваа опасна дрога, чии производители постојано го менуваат составот.

6 поврзани вести »

Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа

Макфакс - пред: 4 часа

Македонија е меѓу десете земји со најниски плати во Европа, покажува истражувањето на Украинскиот аналитички центар. На прво место на листата е Украина, каде платите се работниците се движат околу 190 евра и се најниски во Европа.

7 поврзани вести »

УНИЦЕФ повика на итна евакуација на 137 деца од Сирија

Макфакс - пред: 5 часа

Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ) повика на итна медицинска евакуација на 137 деца, заглавени во предградието на Дамаск кое е под контрола на бунтовниците, откако пет деца починаа поради недостиг на нега.

3 поврзани вести »

Повеќе од 300 летови откажани во Франкфурт

Макфакс - пред: 5 часа

Повеќе од 300 летови се откажани, а стотина се одложени поради снегот и замрзнатите писти на аеродромите во Франкфурт. Околу 330 летови до 17 часот се откажани поради обилниот снег и температури под нулата, кои го погодија регионот на германскиот ...

6 поврзани вести »

Добитниците на Нобеловата награда за мир ги кренаа гласот против нуклеарното оружје

Макфакс - пред: 6 часа

На свечена церемонија во седиштето на градската управа на Осло денеска на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје и беше врачена Нобеловата награда за мир за 2017 година. Примајќи ја наградата, претседателката на Кампањата, Беатрис ...

28 поврзани вести »

Нетанјаху порача од Париз: Ердоган да не ми држи лекции за морал

Макфакс - пред: 6 часа

„Ердоган го нападна Израел. Немам обичај да слушам лекции за морал од еден лидер кој ги бомбардира курдските села во својата родна Турција, кој испраќа новинари во затвор, кој му помага на Иран да ги заобиколи меѓународните санкции и кој ги ...

40 поврзани вести »

Снегот ја парализираше Велика Британија

Макфакс - пред: 6 часа

Делови на Велика Британија се зафатени од силни врнежи снег кои предизвикаа застои и блокади во копнениот и воздушниот сообраќај. Британската метеоролошка служба издаде жолто предупредување од можни нови снежни врнежи, пред се во централните делови ...

17 поврзани вести »

Внимателно возење на Ѓавато, Буково, Маврово и на Попова Шапка

Макфакс - пред: 6 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. На планинските превои Ѓавато, Буково, Маврово и на Попова Шапка по осојниците има остатоци од кашест снег,по интервенција на дежурните екипи на ЈП ...

44 поврзани вести »

Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

Макфакс - пред: 7 часа

Проектниот простор Прес ту егзит заедно со Музејот на современа уметност ве покануваат на предавање на Антон Ледерер, ко-основач на <ротор> центарот за современа уметност во Грац, Австрија.

3 поврзани вести »

Богдановиќ: Граѓаните веднаш да пријават ако забележат расфрлен отров

Макфакс - пред: 7 часа

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ги повикува граѓаните доколку забележат расфрлен отров во централното градско подрачје веднаш да се јават на телефонските броеви: 070 424685 Емилија Поповска и 075 437068 Јулија Малахова.

26 поврзани вести »

По три години застој, нова рунда преговори за името во Брисел

Макфакс - пред: 7 часа

Од утре почнува новата рунда преговори во Брисел меѓу Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц. По подолга пауза двете страни ќе треба повторно да ги соочат своите аргументи по однос на прашањето за името.

52 поврзани вести »

(Видео) Мицковски: Не е исклучена можноста јас да седнам на претседателското столче

Макфакс - пред: 7 часа

„Не е исклучена можноста јас да седнам на претседателското столче“, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицковски. „Според него, точките од дневниот ред на Централниот комитет на партијата кој се одржува попладнево, дополнително ќе ...

11 поврзани вести »

(Видео) Милошоски: Денес ќе биде прифатена оставката на Груевски

Макфакс - пред: 7 часа

„Денес ќе биде прифатена оставката на Никола Груевски, бидејќи претседателот ја најави како неотповиклива. Денес ќе се утврди дневниот ред на конгресот кој треба да го одржиме на 23 декември.

63 поврзани вести »

(Видео) Да се пуштат на слобода сите притворени, порача ВМРО-ДПМНЕ од протестот  во Шуто Оризари

Макфакс - пред: 8 часа

Со патриотски песни и скандирање “слобода, слобода“ членовите на ВМРО-ДПМНЕ протестираа пред истражниот затвор во Шуто Оризари, во занк на подршка како што велат против неоснованото притворање на пратеници и уменици.

57 поврзани вести »

(Видео) Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Истражниот затвор „Скопје“

Макфакс - пред: 8 часа

ВМРО-ДПМНЕ протестира пред Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари во знак на револт против, како што соопштија, „неоснованото и неправедно притворање и во знак на поддршка на жртвите на оваа хунта“.

57 поврзани вести »

Утре без вода дел од Дебар Маало

Макфакс - пред: 9 часа

По добиеното известување од ЈП Водовод и канализација, утре поради изведување водоводен приклучок на ул. 487 бр. 11 во населбата Дебар Маало во општина Центар, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од дел од улиците Орце Николов од 8 часот ...

6 поврзани вести »

Параглајдеристите од регионот воодушевени од теренот во Пелагонија

Макфакс - пред: 9 часа

Педесетина параглајдеристи од Македонија, Бугарија, Албанија и Косово денеска учествуваа на петтиот по ред меѓународен натпревар „Prilep Open 2017“ во дисциплината „прецизно слетување“. Учесниците полетуваа од полетиште кај манастирот „Трескавец“.

8 поврзани вести »

Едно лице рането во оружен инцидент во Охрид

Макфакс - пред: 9 часа

Едно лице е рането во пукотница што попладнево околу 14 часот се случила во Охрид, на булеварот „Туристичка“ кај пресекот со улица „Бистрица“. Портпаролот на СВР-Охрид, Стефан Димоски за „Макфакс“ го потврди настанот, при што истакна дека ...

29 поврзани вести »

Летови и возови откажани поради снежните наноси во Велика Британија

Макфакс - пред: 9 часа

Обилните врнежи од снег предизвикаа застој во копнениот и воздушниот сообраќај во Велика Британија, при што се откажани поаѓањата на некои возови и авиони. Британската метеоролошка служба соопшти дека на сила е жолто предупредување, првенствено низ ...

17 поврзани вести »