TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

(ВИДЕО) Груевски: Влезот во Собранието на 27-ми април е патриотски чин

Макфакс - пред: 9 часа

Со овации ВМРО-ДПМНЕ и Никола Никола, беше пречекан лидерот, по 40 минути доцнење на свечената Академија по повод 124 години ВМРО и 27 години ВМРО-ДПМНЕ, во Центарот за култура „Ацо Шопов“.

132 поврзани вести »

Одлука во вториот круг за претседател на Словенија

Макфакс - пред: 9 часа

Словенечкиот претседател Борут Пахор, иако се очекуваше, не е реизбран во првиот круг од претседателските избори во Словенија. Во вториот круг гласање, кој ќе се одржи за две недели, негов противкандидат е Марјан Шарец, градоначалник на Камник, ...

47 поврзани вести »

За иднината на Каталонија ќе одлучуваат 27 сенатори

Макфакс - пред: 10 часа

Комисија доставена од 27 сенатори ќе одлучува какви потези да преземе шпанската Влада при интерненцијата во управувањето со Каталонија и да ја спречи да прогласи независност. Комисијата се состои од 15 членови на владејачката Народна партија на ...

109 поврзани вести »

СДСМ: Криминалното време на Никола Груевски заврши

Макфакс - пред: 10 часа

„Залудно се обидува Никола Груевски со лаги да го сокрие поразот што го доживеа на локалните избори. Граѓаните одлучно се спротивставија на неговите поразителни политики за Македонија и ставија крај на криминалот, корупцијата, злоупотребите на ...

132 поврзани вести »

(ВИДЕО) Tемелковски: Кисела Вода е за промени

Макфакс - пред: 11 часа

Општина Кисела Вода е спремна за промена, промена на подобро, порача денеска кандидатот за градоначалник од СДСМ, Филип Темелковски. „Јас како иден градоначалник се залагам и се обврзувам, во наредните четири години ќе работиме заедно со граѓаните, ...

20 поврзани вести »

МВР демантира дека се прислушуваат членови на некоја политичка партија

Макфакс - пред: 11 часа

Министерството за внатрешни работи повторно демантира дека се прислушкуваат членови на раководство на некоја политичка партија. „Тоа не е точно. МВР ги отфрла како целосна невистина наводите изнесени во јавноста од една политичка партија.

49 поврзани вести »

Грција ќе издвои една милијарда евра помош за најсиромашните

Макфакс - пред: 11 часа

За најсиромашните граѓани во Грција, кои најмногу настрадале во речиси седумгодишната економска криза, владата најави дека ќе издвои една милијарда евра помош. Грчката Влада инсистира дека во текот на 2017 година економијата ќе се зголеми за два ...

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Поддршката за Темелковски ќе биде уште поголема, промените се здрава работа

Макфакс - пред: 11 часа

„Среќен сум за поддршката што граѓаните на Кисела Вода ја дадоа на СДСМ во првиот круг, промените се здрава работа и затоа убеден сум дека таа поддршка ќе биде уште поголема во вториот круг, што ќе претставува уште поголема обврска за Филип ...

20 поврзани вести »

Дачиќ: Победата на „Српска листа“ важен чекор за зачувување на Косово и Метохија

Макфакс - пред: 11 часа

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ честиташе на убедливата победа на „Српска листа“, на локалните избори на Косово и Метохија и истакна дека тоа е важен чекор кон зачувување на Косово и Метохија во рамки на Србија.

10 поврзани вести »

Јос Ферстапен: ФИА – Меѓународна помош за Ферари

Макфакс - пред: 11 часа

Луѓето во Ред Бул се лути поради казната која Макс Фестапен ја доби на трката во Остин, поради што го загуби местото на победничкиот пиедестал. Младиот Холанѓанец, во последниот круг, во претпоследниот свиок го мина Кими Раиконен и стигна до третото ...

43 поврзани вести »

Невреме проследено со град зафати делови од Скопје

Макфакс - пред: 11 часа

Делови од Скопје беа погодени од силно невреме проследено со грмотевици, силен дожд и град. Во главниот град се очекуваат повремени врнежни со променлив интензитет, кои ќе бидат проследени со грмежи.Температурите денеска во земјава се очекува да ...

113 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Во изминатите месеци имаме нула нови странски директни инвестици

Макфакс - пред: 11 часа

Kандидатот за градоначалник на СДС за Кисела Вода, Филип Темелковски нема ниту еден конкретен проект, ниту една конкретна мерка во неговата програма која ќе го подобри животот на граѓаните во општина Кисела Вода, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

20 поврзани вести »

Лавров ги повика ирачките Курди на дијалог со Багдад

Макфакс - пред: 12 часа

Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров ги повика властите на ирачки Курдистан на дијалог со Багдад, за да се избегнат нови извори на нестабилност. „Ние ја разбираме тенденцијата на курдскиот народ, која се однесува на зајакнување на нивниот ...

12 поврзани вести »

Јувентус во криза: Пукна врската помеѓу тренерот Алегри и Дибала

Макфакс - пред: 12 часа

Дали италијанскиот шампион Јувентус е во длабока криза и покрај убедливата гостинска победа над Удинезе (6:2) се прашуваат медиумите на Апенинскиот полуостров. Проблем според нив е односнот помеѓу тренерот Масимилијано Алегри и напаѓачот Паоло ...

82 поврзани вести »

НДМ: Семакедонска делегација се поклони пред споменикот на основачите на ВМРО по повод 23 Октомври

Макфакс - пред: 12 часа

Во чест на големиот празник, денот на македонската револуционерна борба 23 октомври, и 124 години од формирањето на ВМРО, организација која е силно врежана кај секој Македонец, денеска Семакедонска делегација положи свежо цвеќе пред споменикот на ...

ДСК во водство по првиот круг од изборите на Косово

Макфакс - пред: 12 часа

Демоктратскиот Сојуз на Косово ( ДСК ) е во водство по првиот круг на локалните избори што се одржаа вчера на Косово. Според претставниците на Демоктратскиот Сојуз на Косово, оваа партија има добиено градоначалниоци во четири општини, но во вторниот ...

22 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трајковски: Ќе ги подобриме условите за живот во Хиподром

Макфакс - пред: 12 часа

Кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска порача дека ќе продолжи со изградбата на основното училиште Вера Јоциќ, кое што следната година треба да биде пуштено во употреба, а потоа ќе следи ...

79 поврзани вести »

Со овации пречекан лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој доцнеше 40 минути на свечената Академија во Штип

Макфакс - пред: 12 часа

Со овации ВМРО-ДПМНЕ и Никола Никола, пречекан лидерот, по 40 минути доцнење на свечената Академија по повод 124 години ВМРО и 27 години ВМРО-ДПМНЕ, во Центарот за култура „Ацо Шопов“. „Власта се срами од денот на ВМРО.

132 поврзани вести »

Светската шампионка во спуст ја пропушта целата сезона

Макфакс - пред: 13 часа

Илка Штухец светската шампионка во спуст и најдобрата во оваа дисциплина во мината сезона, се здоби со тешка повреда на коленото, поради што најверојатно ќе ја пропушти целата сезона. Словенката Штухец на тренингот во Австрија го скинала предниот ...

8 поврзани вести »

Млада битолчанка го загуби животот, во сообраќајка на патот Битола-Прилеп

Макфакс - пред: 13 часа

Осумнаесет годишната битолчанка К.Ј. го загуби животот, а сопатничката М.К.О. е пренесена во битолската Клиничка болница по денешната тешка сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот патен правец Битола-Прилеп.

52 поврзани вести »