TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Трајанов: Слободното гласање клучно за поразот на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - пред: 17 часа

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, смета лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

139 поврзани вести »

ОМД бара од Трамп да помогне за членство на Македонија во НАТО

Макфакс - пред: 17 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп, бара тој да се заложи за членството на Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот на Грција Алексис Ципрас во Вашингтон.

28 поврзани вести »

(ВИДЕО)Заев: На Балканот му треба раст од пет отсто за да се доближи до ЕУ

Макфакс - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев, заедно со премиерите на Албанија и Црна Гора, Еди Рама и Душко Марковиќ, и со претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ, денеска учествуваше на панел-дебата на манифестацијата „Самит 100“, собир на најголемите ...

54 поврзани вести »

Брисел прва дестинација на Курц како победник на изборите

Макфакс - пред: 17 часа

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, по победата на изборите, прво ќе го посети Брисел за да го истакне проевропскиот став. Тој во четвртокот, како што беше најавено денеска во Виена, ќе разговара во Брисел со претседателот ...

56 поврзани вести »

(ВИДЕО) Со 7-годишно дете три години живеат без струја

Макфакс - пред: 17 часа

На светскиот ден за борба против сиромаштијата семејството Јовановски од скопската населба 11 Октомври се бори да го преживее денот. Ноќе како да не живеат. Три години во нивната куќа нема струја оти немаат пари да ја плаќаат.

4 поврзани вести »

Бомбашки напад во Турција

Макфакс - пред: 17 часа

Во бомбашки напад врз полициско возило во провинцијата Мерсин во јужна Турција биле повредени 12 лица, јавија турските медиуми. Според извештаите на медиумите, нападот се случил на улица во која се наоѓа седиштето на локалната власт, објави ...

18 поврзани вести »

Асанж нуди награда за информација за убијците на Каруана

Макфакс - пред: 17 часа

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, понуди награда вредна 20.000 евра за информации што ќе доведат до убијците на новинаркта од Малта, Дафне Каруан Галиција. “Збеснав кога слушнав дека малтешкиот истражувачки новинар и блогер Дафне Каруана ...

61 поврзани вести »

ИД се распаѓа, следува поголем хаос

Макфакс - пред: 17 часа

Исламската држава, која е одговорна за некои од најголемите злосторства извршени врз цивилите во поновата историја, очигледно е на работ на распаѓање, но малкумина очекуваат дека таа целосно ќе ги напушти Ирак и Сирија, така што силите што се борат ...

2 поврзани вести »

БиХ со лесна победа над македонските јуниори

Макфакс - пред: 17 часа

Босна и Херцеговина стигна до лесна 3:0 победа над Македонија во пријателски меч во Зеница меѓу двете У19 селекции. Едис Смаиќ го постигна првиот гол за БиХ во 27. минута, а по израмнетата игра во поголемиот дел од натпреварот, домашната победа беше ...

7 поврзани вести »

Борјанчо Мицевски: Ќе се грижам за сите, без оглед на партиската припадност

Макфакс - пред: 17 часа

Борјанчо Мицевски, новоизбраниот градоначалник на Крива Паланка, денеска се заблагодари за поддршка и честиташе на граѓаните за победата на СДСМ и коалицијата со што ќе биле заокружени промените во целата држава, а 15 октомври рече дека е празник на ...

15 поврзани вести »

Шпанското упориште на Тотенхем

Макфакс - пред: 17 часа

Во Орихуела, мало градче во областа Аликанте во Шпанија, вечерва сигурно ќе се навива за Тотенхем во дуелот со Реал Мадрид. Барот „Мурс“ во малото градче е единственото упориште на Тотенхем во Шпанија, открива шпанскиот весник „Марка“.

2 поврзани вести »

Бојкотот на членството му пресудил на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - пред: 18 часа

Извршниот директор на „Македонскиот центар за меѓународна соработка“, Александар Кржаловски, смета дека падот на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ се должи на иницијативата за реформи во партијата односно повикот за бојкот на членството.

139 поврзани вести »

Тимоние: Изборите беа фер и демократски

Макфакс - пред: 18 часа

Локалните изборите беа организирани во фер и демократска атмосфера, а Франција ќе продолжи со поддршката во медиумската сфера, истакнале денеска на средба министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски и ...

8 поврзани вести »

УКИМ започна постапка за утврдување текст за нов закон за високо образование

Макфакс - пред: 18 часа

Универзитетот на транспарентен начин почна постапка со произнесување на сите членови на академската заедница преку внатрешните институти, катедри и наставно-научните совети на своите единици, да утврди текст кој ќе биде доставен до Министерството за ...

17 поврзани вести »

(ВИДЕО) Аналитичари: Гласачите на ВМРО-ДПМНЕ испратија порака до Груевски

Макфакс - пред: 18 часа

Порака за промени во ВМРО-ДПМНЕ, од поддржувачите на партијата – ова е генералната оценка на дел од аналитичарите за лошите изборни резултати, кои ги освои партијата на Никола Груевски. Политиколозите Владимир Божиновски и Митко Гаџовски иако се ...

139 поврзани вести »

Фекални бактерии причина за труењето на работниците во „Актива“

Макфакс - пред: 18 часа

Фекални бактерии во храната се причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно здравје. Пред точно десет дена работниците со симптоми на дијареа и повраќање беа хоспитализирани на ...

18 поврзани вести »

Синот на убиената новинарка ја нарече Малта мафијашка држава

Макфакс - пред: 18 часа

Синот на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција, која беше убиена во бомбашки напад во својот автомобил, го осуди денес она што тој го нарече “мафијашка држава”. Галиција (53), која беше убиена вчера во експлозија кратко време откако ја напушти ...

61 поврзани вести »

(ВИДЕО) Новковски: Не е доволно да се смени само лидерот, потребно е чистење на криминалните структури во ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - пред: 18 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема да се врати на правиот пат се додека не се сменат криминалните структури од мрежата што низ годините ја создаваше Груевски, рече, еден од првите членови на партијата, Ненад Новковски.

139 поврзани вести »

Лошо враќање дома за Шарапова

Макфакс - пред: 18 часа

Марија Шарапова загуби со 7:6(3)/6:4 од словачката тенисерка, Магдалена Рибарикова на Кремљ купот во Москва, нејзиниот прв меч во Русија по враќањето од допинг-суспензијата. Петкратната гренд слем шампионка во неделата го освои трофејот од Тијанџин ...

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Андов: Членовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да се отрезнат и да размислат, а Груевски да замине

Макфакс - пред: 18 часа

Многу работи не чинеле штом граѓаните бараат смена. Имаше висок степен на криминал во општеството, нè чинеше корумпирано судство, а поранешната власт преку владеење со медиумите успеа да задуши секаков јавен протест.

139 поврзани вести »