TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Изложба на графичарката Шќипе Мехмети во Мала станица

Макфакс - 21.10.2017

Во рамки на својата годишна програма Националната галерија на Македонија ја презентира изложбата на младата графичарка Шќипе Мехмети, која ќе се одржи на 24 октомври, вторник, во мултимедијалниот центар Мала станица, во 20 часот.

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Захариев: Шест илјади денари за секое новороденче во Штип

Макфакс - 21.10.2017

Општината ќе стимулира да се раѓаат деца во Штип, а тоа ќе го правиме на тој начин што ќе даваме околу 6 илјади денари за секое новородено дете, изјави кандидатот за градоначалник на општина Штип од ВМРО-ДПМНЕ, Илчо Захариев.

20 поврзани вести »

(ВИДЕО) Костовски: Ќе спроведеме 80 проекти кои ќе го изменат животот во Бутел

Макфакс - 21.10.2017

Гласајќи за бројот 13 гласате за нова модерна патека над Љубанци која ќе биде планинска пешачка патека која ќе може да се користи и за рекреирање и за спортување. Гласајќи за бројот 13 гласате за над 80 проекти кои што пред сè се реални проекти и ќе ...

33 поврзани вести »

(ВИДЕО) Богојевски: Ги демантираме во целост гласините за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 23 октомври

Макфакс - 21.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

8 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трајковски: Ќе продолжи изградбата на фекалните канализации во општина Гази Баба

Макфакс - 21.10.2017

Кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ Тони Трајковски им вети на жителите од Стајковци, Инџиково и околните населби враќање на парите кои ги дале за изградба на фекална канализација.

77 поврзани вести »

Спасовски: Не е важно само Грујевски и Бошкоски да бидат вратени во Македонија, туку да се открие и кој им помагал

Макфакс - 21.10.2017

Не е важно само Горан Грујевски и Никола Бошкоски да бидат вратени во Македонија, туку важно е и да се откријат сите што им помогнале да избегаат и сите кои им биле логистика откако избегале, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

83 поврзани вести »

Пучдемон прво на протести, а потоа одлука

Макфакс - 21.10.2017

Каталонскиот претседател Карлсе Пучдемон вечерва ќе одржи говор, откако ќе учествува на протестите по повод денешната одлука на шпанската влада за распуштање на каталонската влада и одржување на вонредни парламентарни избори.

131 поврзани вести »

Георгиевски: Стајковци ќе добие конкретни решенија за превенција од поплави

Макфакс - 21.10.2017

Кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од СДСМ, Борис Георгиевски нагласи дека Стајковци досега било запоставено од локалната власт предводена од Тони Трајковски и дека одводните канали не биле чистени, како и дека не постои функционална ...

77 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Убеден сум дека Бочварски ќе донесе светла иднина на Штип

Макфакс - 21.10.2017

Ја продолжуваме кампањата во вториот круг во Општина Штип, убедени дека ќе ја завршиме работата и конечно и Штип ќе понесе победа и промените ќе бидат заокружени и тука, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

43 поврзани вести »

(ВИДЕО) Специјалните единици на МВР одржаа вежба во касарната Илинден

Макфакс - 21.10.2017

Специјалната единица и Одделот за заштита на определени личности и објекти при Министерството за внатрешни работи денеска во касарната Илинден во Скопје одржаа заедничка вежба насловена како ВИП-2017.

34 поврзани вести »

ДОМ бара итно затворање на рудникот Казандол

Макфакс - 21.10.2017

ДОМ бара итно затворање на рудникот Казандол од страна на Владата, поради прекршување на договорот за концесија и прекршување на процедурата за нејзино добивање во повеќе сегменти. „Ова го темелиме врз извештајот од вонредниот надзор во рудникот од ...

9 поврзани вести »

Николовски: Системски мерки за целосно искористување на природните потенцијали во корист на пчеларството

Макфакс - 21.10.2017

Македонија има одлични природни услови за развој на пчеларството, но неопходни се соодветни системски мерки за комплетно искористување на природните потенцијали во полза на пчеларството, на што како министерство ќе посветиме сериозно внимание, рече ...

17 поврзани вести »

НДМ: Народот на референдум да се изјасни за опасниот договор со Бугарија

Макфакс - 21.10.2017

Народно движење за Македонија ја подржува иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум за штетниот договор со Бугарија иако останува дилемата за искреноста на оваа иницијатива на четири месеци по договорот со Бугарија, а во време на тешката ...

38 поврзани вести »

(ВИДЕО) Протест „Но пасаран“: Плаќање парно кое не го користиш е криминал

Макфакс - 21.10.2017

Граѓанското здржение „Но пасаран“, денеска пред просториите на регулаторната комсија го одржа 137 протест, како потсетување до надлежните дека искучените граѓани кои плаќаат парно треба да бидат обештетени.

8 поврзани вести »

Рахој: Суспендирана владата на Каталонија, останува автономијата

Макфакс - 21.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека шпанската влада не ја укинува автономијата на Каталонија, но ќе ја суспендира регионалната влада и ќе ги отстрани регионалните лидери, кои ги прекршиле законите, пренесуваат шпанските медиуми.

131 поврзани вести »

(ВИДЕО) Независен полициски синдикат:Да дојде животот во полициска станица Стење

Макфакс - 21.10.2017

Независниот полициски синдикат на денешната прес-конференција низ фотографии обелодени дека полициската станица и граничниот премин Стење е се во многу лоша состојба.Првиот синдикалец Гоце Делчев, изјави дека дека во оваа станица не е инвестиран ...

14 поврзани вести »

Маж во Хрватска една ипол година бил малтретиран и држен во ропство

Макфакс - 21.10.2017

Триесет и шестгодишен маж една ипол година бил во заробеништво од ромско семејство во хрватското село Драганич, јавија хрватските медиуми. Mалтретираниот човек покажувал многу слаби знаци на живот, кога во канал го пронашло друго ромско семејство, ...

11 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ги организираше најнедемократските избори во историјата на независна Македонија

Макфакс - 21.10.2017

Целата изборна кампања помина во светло на изборен поткуп, уцена и закани врз гласачите, додека во текот на изборниот ден беше спроведен т.н. бугарски воз, со што кутиите беа полнети со гласачки ливчиња однапред заокружени за СДС, обвинуваат од ...

33 поврзани вести »

Уапсен напаѓачот со нож во Минхен

Макфакс - 21.10.2017

Уапсен е осомничениот напаѓач, кој со нож повреди четири лица на шест локации во Минхен, потврди германската полиција. Според полицијата, нападнати биле шест лица, петмина мажи и една жена, по случаен избор, четворица од нив се полесно повредени, се ...

44 поврзани вести »

На Деве Баир се чека и до еден час за влез во Бугарија

Макфакс - 21.10.2017

Поради зголемена фреквенција на возила на преминот Деве Баир на македонско-бугарската граница, претпладнево се чека од 30 до 60 минути, информираат од АМСМ. На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

30 поврзани вести »