TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Балетскиот спектакл „Оревокршачка“ на мраз се презакажува за 4 декември

Макфакс - пред: 21 часа

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз кој требаше да се оддржи на 24. ноември, поради технички причини се презакажува за 4 декември во Македонска опера и балет, со почеток во 20 часот.

12 поврзани вести »

Бараж дерби Шведска-Италија, Хрватска против Грција

Макфакс - пред: 21 часа

ФИФА во своето седиште во Цирих во вторникот ги извлече двојките за баражот за пласман на Светското првенство во Русија. Ждрепката ги спои Северна Ирска и Швајцарија, Хрватска и Грција, Данска и Република Ирска, односно Шведска и Италија.

53 поврзани вести »

Поштата го прогласила за мртов, па сам си подигнал споменик

Макфакс - пред: 21 часа

Мирољуб Илиќ од Алексинац, познат под прекарот Миќо Вампир, пред повеќе години е прогласен за мртов поради административна грешка на поштата. Најпрво му е исклучен телефонскиот број, а сакале и да му го одземат и приклучокот додека не докаже дека е ...

2 поврзани вести »

Почина примабалерината и кореографка Јагода Сланева

Макфакс - пред: 21 часа

Првенката на балетот на МОБ, Јагода Сланева почина денеска, на 68-годишна возраст. Сланева работеше во балетот на МОБ од далечната 1968 година, се до нејзиното пензионирање во 1993 година.

19 поврзани вести »

Димитров: Референдумот во Каталонија е внатрешно прашање на Шпанија

Макфакс - пред: 21 часа

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со новиот вонреден и ополномоштен амбасадор на Шпанија, Емилио Лоренцо Сера. „Амбасадорот Сера го информираше министерот Димитров за развојот на настаните во Шпанија и посебно во ...

8 поврзани вести »

Молците ги изедоа поплаките на Инфективна

Макфакс - пред: 21 часа

Во сандачето поставено во амбулантата на Клиниката за инфективни болести, кое е предвидено за поплаки и пофалби на пациентите, единствено се гледаат инсекти, поточно легло на молци. Покрај него секојдневно поминува персоналот и никој тоа не го ...

Потпишан меморандум за разбирање за меѓусебна соработка меѓу Самит 100 и Коморскиот инвестициски форум

Макфакс - пред: 21 часа

Вчера во Скопје во рамки на 6-годишнината од Самит 100, беше потпишанмеморандум за соработка помеѓу регионалната платформа Самит 100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF) – тело за регионална соработка на коморите ...

44 поврзани вести »

На избирачкиот список сè уште има фантомски гласачи, укажува Хелсиншки комитет

Макфакс - пред: 21 часа

За време на изборниот процес забележани се нерегуларности при гласањето на слепите лица и лицата со оштетен вид. До Хелсиншкиот комитет пристигнале две пријави од лица од оваа категорија кои навеле дека имале неуспешен обид да го остварат своето ...

22 поврзани вести »

СДСМ: Изборите беа регуларни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Макфакс - пред: 21 часа

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

139 поврзани вести »

Играњето на шипка стана спорт

Макфакс - пред: 21 часа

Светот на спортот доживеа уште една голема промена откако во понеделникот играњето на шипка официјално стана спорт. Најзаслужна за ваквиот епилог е Кејти Коутс, која во изминатите 11 години се бореше оваа дисциплина да добие статус на спорт.

5 поврзани вести »

Протести во Барселона, се бара ослободување на двајца сепаратистички лидери

Макфакс - пред: 21 часа

Каталонската влада ја осуди одлуката за продолжување на притворот на двајцата влијателни сепаратастички лидери како акт на провокација на шпанската држава. „Државата игра на картата на провокација, но луѓето нема да паднат на таа провокација“, рекол ...

36 поврзани вести »

Џафери бара укинување на визите со Мексико

Макфакс - пред: 22 часа

На маргините на 137. Собрание на Интерпарламентарната унија (ИПУ), што се одржува од 14 до 18 октомври во Санкт Петербург, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари билатерална средба со Ернесто Кордеро Аројо, претседател на Сенатот на ...

12 поврзани вести »

Мадрид: Се урна воен авион, загина пилотот

Макфакс - пред: 22 часа

Шпанскиот воен авион Ф-18 се сруши во близина на Мадрид во воената база Торено, потврди шпанскиот министер за одбрана. Во несреќата настрада пилотот на воениот пилот. „Дојде до несреќа со авион Ф-18 во момент додека полетувал“, изјави шпанскиот ...

12 поврзани вести »

ЛП: Позитивните оценки потврдуваат дека Македонија може да организира демократски избори

Макфакс - пред: 22 часа

Позитивните оценките на меѓународните набљудувачи потврдуваат дека Република Македонија е во состојба да организира демократски и кредибилни избори, велат од Либералната партија. „Граѓаните со својата одлука јасно им укажаа и на пратениците во ...

3 поврзани вести »

По изборите, нови пратеници на местата на оние кои станаа градоначалници

Макфакс - пред: 22 часа

На местото на пратениците Максим Димитриевски, кој е избран за прв човек на Куманово, Петре Шилегов, кој стана градоначалник на Град Скопје, Стефан Богоев во општина Карпош, Сашо Поцков, кој е нов градоначалник на Гевгелија, сите од СДСМ, ќе седнат ...

27 поврзани вести »

Земјотрес во Охрид

Макфакс - пред: 22 часа

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во охридското епицентрално подрачје. Според податоците од Природно-математичкиот факултет во Скопје,утрово во 11 часот и 18 минути регистриран е земјотрес чиј ...

23 поврзани вести »

Шекеринска во дводневна работна посета на Шведска

Макфакс - пред: 22 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска престојува во дводневна работна посета на Кралството Шведска. Во рамките на посетата министерката Шекеринска ќе се сретне со шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист и со шведската министерка за ...

9 поврзани вести »

Втор физички напад врз новинари на порталот Insajderi.com

Макфакс - пред: 22 часа

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и новинарската безбедност, која претставува повеќе од 7.800 членови, остро го осудува физичкиот напад на главниот уредник и истражувачки новинар Вехби Кајтази, кој се ...

4 поврзани вести »

Објавена книгата „Теоријата на книжевноста во (интер)акција“ од Ѓорѓиева Димова

Макфакс - пред: 22 часа

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави студијата Теоријата на книжевност во (интер)акција од Марија Ѓорѓиева Димова. Во книгата авторката актуелизира неколку клучни книжевно-теоретски и херменевтички теми и ...

7 поврзани вести »

ЛШ: Сити го чека Наполи, Тотенхем на „Бернабеу“

Макфакс - пред: 22 часа

Првиот ден од третото коло во Лигата на шампионите ги носи дуелите во Е-Х половината. Дерби средбите се играат во Манчестер, каде што Сити ќе го пречека Наполи, и во Мадрид каде што на Реал му гостува Тотенхем.

66 поврзани вести »