TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Зоран Заев од Виница:Поддршка за Ивица Димитров да запре иселувањето на младите

Макфакс - 22.10.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, давајќи му поддршка на на кандидатот за градоначалник на Виница, Ивица Димитров, рече дека власта ќе се насочи кон домашни и странски инвестиции за креирање на нови работни места.

23 поврзани вести »

Трајковски: Гази Баба ќе добие нови училишта и спортски сали

Макфакс - 22.10.2017

Како и досега, така и во следните четири години ќе инвестираме во подобрување на условите за непречено одвивање на воспитно – образовниот и наставниот процес во оновните училишта во Гази Баба, ова преку својот Фејсбук статус го најави кандидатот за ...

79 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ предвидува десетици проекти за Стајковци и Автокоманда

Макфакс - 22.10.2017

Ниту една влада на СДС не изгради ниту еден проект за Гази Баба. За 5 месеци владата на Зоран Заев нема ниту еден предвиден или изграден проект за Гази Баба, за илустрација градоначалникот Тони Трајковски за 5 месеци изгради 10 километри асфалтирани ...

79 поврзани вести »

Заев присуствуваше на манифестацијата „Тортијада“ во Банско

Макфакс - 22.10.2017

Премиерот Зоран Заев вчеравечер присуствуваше на манифестацијата „Тортијада“ што се одржа во Банско, Струмица. „Навистина ми е задоволство што, незнам веќе и јас по кој пат, еве сум овде на традиционалната ‘Тортијада’ којашто се организира во Банско.

Италијанските региони Ломбардија и Венето денеска гласаат на реферeндум за поширока автономија

Макфакс - 22.10.2017

Италијанските региони Венето и Ломбардија денеска гласаат на референдуми во кои граѓаните треба да се изјаснат дали сакаат поголема автономија за нивните регионални власти во однос на властите во Рим.Ќе имаат можност да се изјасант околу 11 милиони ...

60 поврзани вести »

Мицкоски: Главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Макфакс - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

132 поврзани вести »

Најмногу тужби до Управниот суд поднела ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 22.10.2017

Рокот за поднесување тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври истече во 11 часот.

105 поврзани вести »

СДСМ денеска ќе ги посети Кавадарци, Демир Капија, Градско и Росоман

Макфакс - 22.10.2017

Централниот караван на СДСМ и коалицијата денеска ќе има средби со граѓаните на Кавадарци, Демир Капија, Градско и Росоман. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и кандидатот за градоначалник на Кавадарци, Бетиане Китев, во 13 часот ќе имаат отворена ...

73 поврзани вести »

Мојс би можел да се врати во Евертон

Макфакс - 22.10.2017

Британските медиуми кои се заминаваат со трансфер озборувањата тврдат дека 54-годишниот Дејвид Мојс би можел да се врати во Евертон и да го замени Роналд Куман, кој во преодниот рок потроши многу пари на засилувања, а тимот во тековната сезона ...

47 поврзани вести »

Георгиевски вети капитални проекти во областа на спортот во општина Гази Баба

Макфакс - 22.10.2017

Граѓаните на Гази Баба заслужуваат услови за спорт и рекреација во својата општина. Токму затоа, во следните четири години ќе инвестираме континуирано во спортските инфраструктурни капацитети.

79 поврзани вести »

Претседателски избори во Словенија, Борут Пахор фаворит

Макфакс - 22.10.2017

Граѓаните на Словенија денеска, по шести пат од независноста, ќе бираат претседател. Според локалните медиуми, фаворит на изборите е актуелниот шеф на државата, Борут Пахор. Според предизборните анкети, Пахор ќе освои убедлива победа, а зад себе ќе ...

47 поврзани вести »

Тодориќ порача дека ќе се врати во Хрватска кога ќе собере докази во негова корист

Макфакс - 22.10.2017

Поранешниот претседател на концернот „Агрокор“, Ивица Тодориќ, на неговиот блог порача дека ќе се врати во Хрватска кога ќе има релевантни докази со кои ќе се спротистави на заедничкиот злосторнички потфат на дел од политичката елита и нивните ...

20 поврзани вести »

Локални избори на Косово

Макфакс - 22.10.2017

На Косово денеска се одржуваат локални избори на кои право на глас имаат 1.890.952 гласачи. Се гласа на 2.505 избрачки места, кои ќе бидат отворени во седум, а затворени во 19 часот. Во трката за 38 градоначалнички места се 204 кандидати.

32 поврзани вести »

(ВИДЕО) Ретка глетка: Пет поранешни претседатели на САД заедно на концерт

Макфакс - 22.10.2017

Пет поранешни претседатели на САД заедно присуствуваа на хуманитарен концерт за собирање пари за жртвите од ураганите кои ги погодија Тексас, Флорида, Порторико и Девствените Острови. Демократите Барак Обама, Бил Клинтон и Џими Картер, и ...

13 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата за 5 месеци ја задолжи државата за над 360 милиони евра

Макфакс - 22.10.2017

Владата за само пет месеци без никакво објаснување и реален основ ја задолжи државата и граѓаните за вртоглава сума од над 360 милиони евра, а од државните резерви испумпа 180 милиони евра.

29 поврзани вести »

(ВИДЕО) „Крег Тејборн квартет“ од САД и „Ларџ Јунит“ од Норвешка ќе го затворат 36. Скопски џез-фестивал

Макфакс - 22.10.2017

Со концертите на „Крег Тејборн квартет“ од САД и на ансамблот „Ларџ Јунит“ на Пал Нилсен-Лав од Норвешка вечерва со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет ќе биде затворен 36. Скопски џез-фестивал.

12 поврзани вести »

АМСМ: На граничните премини нема подолги задржувања

Макфакс - 22.10.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози, информира АМСМ. Од таму потсетуваат дека од 20 октомври започнаа градежни активности – реконструкција и рехабилитација на државниот пат А2 делница Сарај – Групчин.

Истекува рокот за тужби до Управниот суд

Макфакс - 22.10.2017

Рокот за поднесување тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври истекува денеска во 11 часот.

105 поврзани вести »

Барселона ќе му понуди доживотен договор на Меси

Макфакс - 22.10.2017

Извршниот директор на Барселона, Оскар Грау, потврдил дека каталонскиот клуб на својот најдобар играч, Лионел Меси ќе му понуди доживотен договор. Аргентинскиот фудбалер во јули постигна договор за потпишување на новиот четиригодишен договор, но се ...

15 поврзани вести »