TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мама365

Јајцата ја зајакнуваат потенцијата

Мама365 - пред: 14 часа

Јајцата содржат цинк кој е важен за потенцијата, а другите производи главно се сиромашни со овој минерал. Традиционалниот афродизијак жолчката содржи и фолна киселина, витамини Б6 и Б12, неопходни за ослободување на хистамини, без кои нема потенција ...

Откриено е зошто децата немаат доверба во некои луѓе

Мама365 - пред: 14 часа

Луѓето кои немаат високо мислење за себе, кои не се сметаат доволно привлечни, интуитивно ќе испратат порака на детето. Затоа и не чуди што детето нема доверба во некој кој сам на себе не си верува.

(Видео) Девет месеци бременост во 48 секунди

Мама365 - пред: 15 часа

Ова видео покажува како женското тело, родителската љубов и семејството се шират низ девет месеци бременост. Најпрво почнуваат да растат срцата, а потоа одат на патување на кое стануваат ...

Не ги воспитувајте туѓите деца

Мама365 - пред: 15 часа

Тешко е да го избегнете поривот да не реагирате кога ќе видите дека друго дете го малтретира вашето, а посебно е непријатно ако станува збор за дете на ваши пријатели. Педагозите велат дека кога станува збор за туѓите деца, постојат две основни ...

4 поврзани вести »

Децата кои пијат премалку вода подложни се на настинки

Мама365 - пред: 15 часа

Иако педијатрите постојано велат дека децата треба да пијат доволна количина на течности, најдобро вода, истражувањата покажуваат дека децата пијат помалку вода од препорачаните количини. Во зависност од возраста, помалку од препорачаната минимална ...

Депресијата кај младите не е само фаза

Мама365 - пред: 15 часа

Младите честопати одбиваат да признаат дека нешто ги мачи. На тинејџерска возраст тие се најчувствителни бидејќи се на „ничија земја“ помеѓу детството и светот на возрасните. Се обидуваат да се снајдат и да научат да се носат со сите промени кои ги ...

Грешки кои ги правиме при користење на тампоните

Мама365 - пред: 15 часа

Овие грешки ги правиме еднаш месечно, но за среќа не се непоправливи. Важно е само да се увидат и да се спречат за да не дојде до подоцнежни здравствени проблеми. Тампонот не може да го турнете предалеку, но не смеете ниту премногу плитко, туку да ...

Таравари: Смртноста на доенчињата е показател каков ни е здравствениот систем

Мама365 - пред: 17 часа

Смртноста на доенчињата е еден од показателите каков ни е здравствениот систем, рече денеска министерот за здравство Арбен Таравари на прес-конференција. Тој рече дека не е виновен еден човек или една клиника за тоа што се случува.

54 поврзани вести »

Како резултат на намалена вакцинација со МРП, во Македонија се појавија морбили

Мама365 - пред: 17 часа

Комисијата за заразни болести прогласи епидемија на морбили (мали сипаници) во Општина Гази Баба, откако пет деца се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Најмалото дете има 12 месеци, а најголемото 11 години.Претседателот на ...

36 поврзани вести »

„Експлорариум“ е прв научен клуб за деца во кој се развива љубовта на децата кон науката

Мама365 - пред: 20 часа

„Експлорариум“ (Science club Explorarium) е прв научен клуб за деца отворен во Македонија и основната цел е уште додека се мали, децата да ја засакаат науката и да ја зачуваат својата љубопитност.

Science club Explorarium, нова содржина за деца во Скопје

Мама365 - пред: 22 часа

Неодамна започна со работа „Експлорариум“, првиот научен клуб за деца во Македонија. На површина од 500 м2 клубот располага со четири современо опремени лаборатории и програма која нуди одговор на многубројни прашања од секојдневниот живот и ...

Водата е првиот пијалок кој треба да му го дадете на бебето по мајчиното млеко

Мама365 - 22.09.2017

Мајчиното млеко е најдобрата и најздравата храна за детето и е потребно да се дои во текот на првите 4 до 6 месеци од животот. Во текот на тој периот здравото бебе не треба дополнително да пие вода со оглед на тоа дека мајчиното млеко обезбедува ...

Антидепресиви и доење-одат ли заедно

Мама365 - 22.09.2017

Имено, жените кои користат антидепресиви се многу поуспешни во доењето на своите деца доколу продолжат да ја земаат препишаната терапија. Доколку идната мајка престане да ја зема терапијата, од страв за своето бебе, помали се шансите дека ќе може да ...

Митови поврзани со бременоста

Мама365 - 22.09.2017

Соопштувајќи им на вашите блиски и сакани дека сте бремени, не треба да се преоптеретувате со сите „народни мудрости”, со кои ќе бидете бомбардирани. Не се сите вистинити. Дознајте кои се најголемите митови за блажената состојба.

Дали влажните марамчиња за чистење на лице се добри за кожата

Мама365 - 22.09.2017

Кога лицето го чистиме со марамчиња голема е веројатноста дека тоа го правиме малку несовесно и дека не ја вадиме целата шминка до крај. СИТЕ ГИ ОБОЖУВАМЕ марамчињата за чистење лице. Тој умен и практичен производ е одличен скратен пат до чиста ...

2 поврзани вести »

Колку време е потребно за идеален сексуален однос

Мама365 - 22.09.2017

Урбаните митови за надареноста на овие и на оние народи и раси има многу. Ова е уште една слична тема, особено кога ќе се земе во обзир тоа што во денешно време, околу 150 милиони мажи патат од проблемите со ерекцијата а тенденцијата на раст ...

Дневни рутини кои се важни за вашето дете

Мама365 - 22.09.2017

Дневните потреби на бебињата не би требало да бидат комплицирани, а родителите треба да бидат доследни, смирени и да практикуват секојдневни рутини за да функционира се во најдобар ред. Кревет само за спиење Креветот треба да се користи само за ...

Демотивирани наставници, неписмени ученици

Мама365 - 22.09.2017

Децата од второ и од трето одделение ги препознаваат буквите, но не читаат течно. Имаат сериозни проблеми и ниско ниво на разбирање на содржината. Тешко им оди и со основните математички операции.