TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мама365

Висока перница лек за низок притисок

Мама365 - пред: 42 мин

Нискиот крвен притисок не претставува закана за здравјето, но поради намалениот проток на крвта во органите не се доволно снабдувани со кислород и нутриенти. Последиците се намалување на енергија, вртоглавица и апатија.

2 поврзани вести »

Природен начин за отстранување на темните кругови околу очите

Мама365 - пред: 1 час

Подочниците се создаваат заради умор, задржување на течности во телото, стрес, а кај некои луѓе просто генетиката ги направила тие западливи кругови околу очите. Секако, постојат бројни креми кои ќе ви помогнат да ги ублажите подочниците и секако ...

Домашен лек против Ешерихија коли

Мама365 - пред: 1 час

Со лековите од природата нема да погрешите, но ако симптомите перзистираат, одете на лекар. Природна напивка против E. coli Ако одеднаш почувствувате потреба за мокрење, а тоа е придружено со болка и пецкање, веројатно станува збор за уринарна ...

Како да го излекувате воспаленото грло

Мама365 - пред: 12 часа

Доколку сте и вие помеѓу оние кои се борат со упорното воспаление на грлото и крајниците или ангината, имаме добра вест! Иако мислевте дека сте ги пробале сите лекови и ништо не ви успеало, тука е народниот лек кој сето ова ќе го излекува за само 4 ...

Зошто е неопходно да ги миеме рацете

Мама365 - пред: 13 часа

Колку и да ги одржувате чисти вашиот дом или работното место, сепак бактериите се присутни насекаде околу нас. Рацете може да дојдат во контакт со нашата уста, со нашите очи, со кожата на лицето, со интимните делови, па дури и со рани или мозолчиња.

Од што зависи каков ќе биде карактерот на детето

Мама365 - пред: 13 часа

Затоа што за време на растењето се грижеле за помладите, најстарите деца се често добри родители и посклони се кон тоа да имаат деца. По анализата на 377.000 средношколци во САД, истражувачите дошле до заклучок дека најстарите деца во семејството се ...

Кои сирења треба да се надвор од менито на трудницата

Мама365 - пред: 13 часа

Бременоста е чувствителен и посебен период од животот на една жена, затоа е потребно да се обрне дополнително внимание на воспоставувањето на здрав начин на живот и избегнување на сите оние нешта што на било кој начин можат да му наштетат како на ...

Како да подготвите домашен ликер од кафе

Мама365 - пред: 13 часа

Внимавајте, прекрасниот вкус може да ве измами да се напиете повеќе отколку што треба. Потребни состојки: 4 шолји вода 4 шолји шеќер 3/4 шолја гранули нес кафе 1 до 2 кесички ванилин шеќер 4 шолји ракија или вотка Начин на подготовка: Водата и ...

27 поврзани вести »

Настинати сте-кога да побарате лекарска помош

Мама365 - пред: 14 часа

Настинката е заразно заболување кое лесно се шири и го зафаќа горниот дел од респираторниот систем. Симптомите на настинката варираат од случај во случај, но најчесто станува збор за болно грло, растечен или запушен нос, кашлица, благо покачување на ...

Силниот имунитет е најдобар сојузник против настинката

Мама365 - пред: 14 часа

Силниот имунитет е најдобар сојузник во борбата против настинката. Зголемувањето на внесот на витамините од групата Б, како и витаминот Ц, минералите цинк и магнезиум и бега глуканот се важни за одржување на силниот имунитет.

Шампоните кои прават премногу пена ја оштетуваат косата

Мама365 - пред: 14 часа

Доколку вашиот шампон прави премногу пена при миење на косата тоае знак дека ја уништувате. Имено состојката која прави вашата коса да пени при миењето е, всушност, сулфат кој го има во речиси 90% од шампоните за коси.

5 поврзани вести »

Маска од босилек за отстранување на акните од лицето

Мама365 - пред: 14 часа

Босилекот има антибактериски својства, киселото млеко содржи цинк, калциум, витамини Б1, Б2, Б6 и Б12. Цинкот делува противоспалително, калциумот е природен извор на антиоксиданси што ги обновуваат клетките и се превенција од појава на акни.

Колку шеќерот е штетен по здравјето

Мама365 - пред: 16 часа

Нутриционистите и лекарите во последните години се почесто ги објавуваат своите истражувања кои никако не зборат во корист на шеќерот. Но дали шеќерот е навистина толку штетен колку што се верува.

8 поврзани вести »

Денес децата со аутизам цртаа во Националната галерија Чифте амам

Мама365 - пред: 18 часа

Денес во просториите на Националната галерија Чифте амам во Скопје беше одржана ликовна работилница на која децата со аутизам имаа можност да искажат својот уметнички потенцијал. Националната галерија на Македонија по трет пат го одбележува ...

2 поврзани вести »

Денеска е ден на црвените носеви

Мама365 - пред: 19 часа

Денот на црвени носеи ширум светот се обележува на 24 март, на секои две години. Целта е, борбата против сиромаштијата, насилство, злоставување на децата, ХИВ и сите останати глобални проблеми, да се одвива со помош на единственото оружје, забава и ...

Кубански ориз со пилешко

Мама365 - пред: 20 часа

Овој рецепт е едноставен, јадењето е готово за помалку од еден час а е доста вкусно. Потребно е: 600 гр. пилешко бело месо 3 лаж палмино масло 1 главица исечкан кромид 150 гр ориз 2 чешниња лук 1 шолја доматен сос 1 ловров лист Мајчина душица ...

22 поврзани вести »

Што треба да знаете за пукање на водењакот

Мама365 - пред: 20 часа

Дознајте што се случува кога ќе пукне водењакот и како да знаете кога да одите во болница. Ако пукне водењакот, тоа не значи дека породувањето ќе започне веднаш. Чувството е поразлично за секоја жена.

(Видео) Како бременоста го менува телото на жената

Мама365 - пред: 20 часа

Природата е магична работа, а доказ дека телото е една од најсовршените машини е примерот како женското тело се менува и подготвува за породувањето. Видеото покажува како сите внатрешни органи се жртвуваат за да се направи место за бебето.

Бидете авторитет без да го повишите тонот

Мама365 - пред: 21 часа

Дали се ловите себе како неконтролирано викате во обиди за воведување на ред во својот дом? Како тоа да го промените и да дадете до знаење дека децата мора да бидат послушни. Прво размислете кои се најчестите причини за повишен тон.

Направете благ омлет

Мама365 - 24.03.2017

Ако сте обожаватели на омлетот, веројатно сте го пробале во различни солени варијанти. Но, овој пат ви нудиме поинаков рецепт на омлет со цимет и јаболки. Потребни состојки: 3 јајца 1 мала средна јаболка 1 супена лажица кисела павлака 1 супена ...

27 поврзани вести »