TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мама365

Видео: Аплицирање на епидурална и спинална анестезија

Мама365 - пред: 11 часа

Погледнете го ова едукативно видео во кое на многу едноставен начин е прикажано како се аплицира и како делува епидуралната и спиналната анестезија која се користи за време на породувањето и останатите оперативни зафати кои го дозволуваат ...

2 поврзани вести »

Лимонот и морската сол се темелни чистачи на масната кожа

Мама365 - пред: 12 часа

Лимонот во комбинација со морската сол е ефикасен начин да се решите од старечките дамки по кожата, претераното замастување и појавата на акни. Лимонот врши ексфолијација, а солта има антибактериски својтва, што ја прават оваа смеса одлично природно ...

Како да подготвите лимоново масло

Мама365 - пред: 12 часа

Маслото од лимон е одличен начин да го збогатите вкусот на вашите салати, тајна состојка со која ќе овозможите богатство од медитерански вкусови на вашата трпеза. Подготовката е повеќе од едноставна.

23 поврзани вести »

Вкусен напиток од рузмарин која го забрзува метаболизмот

Мама365 - пред: 12 часа

Освен што е позната по своите антибактериски и антисептички дејства, рузмаринот е одличен извор на витимини кои се важни за оптимално функционирање на мозокот, црниот дроб и кардиоваскуларниот систем.

23 поврзани вести »

Алкохолот и контрацептивните таблети

Мама365 - пред: 12 часа

Добро е да се знае дека алкохолот и контрацептивните таблети во пракса не се добра комбинација. Ако веднаш помислите дека алкхолот што сте го консумирале ја намалил ефикасноста на контрацептивните таблети грешиште.

Зависноста од алкохол не е секој вид на претерано пиење

Мама365 - пред: 12 часа

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека скоро 62 милиони луѓе ширум светот патат од алкохолна зависност. Општата состојба на болеста варира во различни земји. Во Република Македонија во 2002 година се регистрирани 527 лица болни од ...

Какви проблеми имаат децата

Мама365 - пред: 16 часа

„Ех да сум сега дете без никакви проблеми…“ оваа реченица често знае да ја спомене секој родител кога ќе му дојде тешко. Но дали навистина децата немаат проблеми? Познавачите велат дека децата се најголемата рефлексија на состојбата дома.

26 поврзани вести »

Зошто сакаш да читаш

Мама365 - 20.11.2017

Јас сакам да читам затоа што мама ми вели дека само децата што читаат знаат да размислуваат кога ќе ...

Емоционално стабилен брак е брак кој може да опстои

Мама365 - 20.11.2017

Посветеноста и довербата во бракот се еден од најважните фактори за среќен и долговечен брак-велат психолозите. Вашиот партнер никогаш не треба да се сомнева во вашите постапки ниту пак да се грижи дека ќе може да биде изневерен.

Маска од лимон и јогурт која ја ревитализира кожата

Мама365 - 20.11.2017

Уморната кожа која била активно изложена на надворешните влијанија лесно и брзо може да се ревитализира со помош на оваа домашно приготвена маска од лимон и јогурт. Подготовката е многу едноставна, а потребни ви се само двете горенаведени состојки.

Лимонот во служба на здравата кожа

Мама365 - 20.11.2017

Цитрусните овошја се вистинско уживање во исхраната, кои носат освежување и богатство од витамини и минерали. Портокалите, лимоните, лиметата и цитроните спаѓаат во групата на цитрусни овошја.

23 поврзани вести »

Видео: Погледнете како се раѓа бебе делфин

Мама365 - 20.11.2017

Породувањето на оваа мамичка од водениот свет траело приближно еден час. Вработените во водниот парк Долфин квест кој е вистинска атракција на Хаваите успеале да го снимат тој величествен момент кога на свет пристигнало бебе-делфин.