TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

Димитров: Јавноста ќе има увид во договорот со Бугарија кога и официјално ќе стане договор

Мета - пред: 7 часа

Јавноста ќе има увид во договорот за добрососедство со Бугарија кога тој ќе биде официјално потпишан и даден на ратифкација во Собранието на Република Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „Телевизија ...

73 поврзани вести »

Германија најави воведување мерки против Турција

Мета - пред: 9 часа

Германското министерство за надворешни работи ќе издаде безбедносно предупредување до граѓаните на Германија кои планираат да патуваат во Турција. Ова е една мерките против Анкара што денеска ги најави шефот на германската дипломатија, Зигмар ...

33 поврзани вести »

Комисијата на Сенатот ја одобри номинацијата на Кристофер Вреј за нов шеф на ФБИ

Мета - пред: 10 часа

Комисијата за правосудство на американскиот Сенат едногласно ја одобри номинацијата на Кристофер Вреј за нов директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), јавуваат медиумите во САД. Сите 20 членови на комисијата гласале за номинацијата на Вреј, кој ...

СДСМ: Заврши времето кога Милошоски можеше тајно да преговара со соседите

Мета - пред: 11 часа

Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски и Никола Груевски можеа тајно и далеку од очите на јавноста да преговараат за отворените прашања и да имаат монопол во односите што нашата земја ги воспоставува со соседите и меѓународната заедница, ...

73 поврзани вести »

Поповски и Прибе разговарале за владиниот план за реформи во медиумската сфера

Мета - пред: 11 часа

Министерот без ресор задолжен за комуникација, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска имал средба со експертската група на Европската Унија предводена од Рајнхарт Прибе на која било разговарано за мерките и планот на Владата за ...

18 поврзани вести »

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна и јавна седница за договорот со Бугарија

Мета - пред: 11 часа

Пратениците од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат барање за свикување на итна и отворена за јавноста седница на Собранието на Република Македонија за разгледување на договорот за добрососедство помеѓу Македонија ...

73 поврзани вести »

Обвинителството бара највисоки казни за обвинетите во „Диво Насеље“

Мета - пред: 12 часа

Обвинителството за организиран криминал и за корупција бара судот да им одреди највисоки казни за 37-те обвинети за настаните од 9 и 10 мај 2015 година во Диво Насеље, Куманово. Обвинителите Вилма Рускоска и Наум Пановски на денешното рочиште ги ...

41 поврзани вести »

Заев: Важните одлуки за животната средина ќе ги носиме заедно со екологистите

Мета - пред: 12 часа

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со екологистите од невладината организација „Еко-свест“, со кои разговарал за потребата од подобрување на пристапот до информации, како и за можностите за поголемо учество на јавноста, особено на стручната, при ...

14 поврзани вести »

Димовски: Ребалансот на буџетот е лош за сите, економијата ќе ја врати назад

Мета - пред: 12 часа

Ребалансот на буџетот што го предлага СДСМ е неразвоен и ќе ја врати економијата назад, изјави на прес-конфернција Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, буџетот е лош за граѓаните, за фирмите, за странските инвеститори, за домашното стопанство, ...

42 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски не може да ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена

Мета - пред: 13 часа

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, со прес-конференции ниту ќе ги покрие штетите од недомаќинскиот ребаланс, ниту ќе ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена и дека само што не ни се случило грчко сценарио, се вели во реакцијата на ...

46 поврзани вести »

Движење Беса: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадори

Мета - пред: 13 часа

Младинскиот форум на Движењето Беса денеска во Тетово изведе герила-акција и постави чадори на дупки на улиците и на дивата депонија на влезот на Тетово. Со тоа го изразија своето негодување за владеењето на градоначалничката Теута Арифи.

11 поврзани вести »

Судскиот совет одлучи да објави нов оглас за избор на претседател на Кривичниот суд

Мета - пред: 14 часа

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука да објави оглас за избор на претседател на најголемиот кривичен суд во државата, Основниот суд Скопје 1. Огласот, како што најави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, најверојатно ќе ...

35 поврзани вести »

Откриени 12 килограми марихуана во автомобил на Табановце

Мета - пред: 14 часа

Полицијата вчера доцна вечерта спречила обид од Македонија во Србија да бидат прокриумчарени 12 килограми марихуана, скриени во автомобил. Како што соопшти МВР, на полицајците им се сторил сомнителен автомобил „опел астра“ со скопски таблички, во ...

14 поврзани вести »

Димитров – Илдем: Треба да се зајакне видливоста на Македонија во НАТО

Мета - пред: 14 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска се сретна со помошникот генерален секретар на НАТО за јавна дипломатија, Таџан Илдем. На средбата било афирмирано значењето на соработката помеѓу Република Македонија и НАТО во областа на ...

60 поврзани вести »

Тевдовски: Долгот на државните институции изнесува 363 милиони евра

Мета - пред: 14 часа

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските ...

46 поврзани вести »

Во несреќи вчера загинале двајца мажи од Кумановско

Мета - пред: 15 часа

Во две несреќи вчера попладнето, животите ги загубиле двајца мажи од Кумановско. Во првиот случај, како што извести МВР, околу 16.30 часот, Н.Ф.(49) од кумановското село Лопате, собирајќи слама во сопствената нива, паднал од тракторска приколка на ...

10 поврзани вести »

Лицата со попреченост четврти пат ќе кампуваат пред Собрание

Мета - пред: 15 часа

Лицата со посебни потреби и нивните семејства од денеска во 22 јули четврти пат ќе ги постават своите шатори во паркот Жена – борец, спроти Собранието. Граѓанската иницијатива „Пет до дванаесет“ ги повикува сите лица со попреченост, хендикеп или ...

23 поврзани вести »

Уапсени 155 лица во Вашингтон поради протест во Сенатот

Мета - пред: 15 часа

Вашингтонската полиција соопшти дека уапсила најмалку 155 демонстранти во зградата на Сенатот, додека републиканците продолжуваат на работат на укинување на законот за здравствено осигурување познат како „Обамакер“.

3 поврзани вести »

Притворен разбојник што ограбил девет аптеки во Скопје

Мета - пред: 16 часа

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против против едно лице кое се товари дека извршило девет разбојништва во исто толку аптеки во Скопје. Како што соопшти денеска обвинителството, осомничениот, кој е на 44-годишна возраст, ...

44 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Кога ќе дојдеме на власт, ќе ги преиспитаме одлуките на Апелција

Мета - пред: 16 часа

Недозволиво е судот да потклекнува под партиско-политичките притисоци на СДС и на нивната испостава СЈО, вели Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ во изјава пред Апелацискиот суд. – Оваа одлука е скандалозна од причина што при носењето не биле земени ...

32 поврзани вести »