TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

Ердоган ги повлече турските војници од воена вежба, НАТО се извини

Мета - пред: 1 час

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг се извини на Турција откако актуелниот претседател на земјата, Реџеп Таип Ердоган и првиот претседател на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, беа претставени како „непријатели“ на воена вежба на ...

16 поврзани вести »

Македонија ќе ја предводи регионалната активност за заштита на животната средина

Мета - пред: 2 часа

Република Македонија од денеска па до крајот на наредната година ќе ја предводи Регионалната група за заштита на животната средина на Западен Балкан, која работи под капата на Регионалниот совет за соработка РСС, а со која досега претседаваше Србија.

3 поврзани вести »

Бошњаковски: Новиот закон не е рестриктивен кон медиумите, во тек е јавна дебата

Мета - пред: 2 часа

Предложениот текст за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги не содржи рестриктивни одредби во однос на уредувачката политика или начинот на известување на медиумите, стои во одговорот на портпаролот на Владата, Миле ...

25 поврзани вести »

Од викендот следната седмица, Водно ќе биде без автомобили

Мета - пред: 2 часа

Најавената забрана за движење возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од наредниот викенд, односно 25 и 26 ноември 2017 година, извести Град Скопје. Според планот, оваа забрана ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од ...

28 поврзани вести »

Жбогар: Ако се совпаднат визиите на Владата и на Јункер, ќе има добри резултати за Македонија

Мета - пред: 3 часа

Доколку реформската визија на Владата и визијата на Европската Унија за Западен Балкан, што во февруари следната година треба да ја претстави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, се совпаднат, тогаш можеме да се надеваме да видиме ...

27 поврзани вести »

Исчезна аргентинска воена подморница со екипаж од 44 члена

Мета - пред: 3 часа

Подморница на аргентинската војска со екипаж од 44 лица исчезна денеска во морето, соопшти денеска портпаролот на морнарицата, Енрике Балби, додавајќи дека во тек е интензивна потрага за да се лоцира.

9 поврзани вести »

Османи побарал поддршка од Иванов за да се обезбеди консензус со опозицијата за името

Мета - пред: 3 часа

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска имал средба со претседателот, Ѓорге Иванов, кого го информирал за посетата во Брисел со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и за пораките што ги добиле од министрите за ...

29 поврзани вести »

Завршени се истрагите против невладините организации – криминал нема, вели Спасовски

Мета - пред: 3 часа

Истрагата за невладините организации е завршена затоа што не биле пронајдени нелегални дејности, информираше денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. – По извршените анализи и консултации со Основното обвинителство за гонење ...

12 поврзани вести »

Изгоре „хјундаи“ во населбата Железара

Мета - пред: 4 часа

Во пожар што се случил денеска околу пладне, на улицата Коце Металец, во пожар бил уништет автомобил „хјундаи“, информираше Противпожарната бригада на Град Скопје. Интервенирале четири пожарникари со едно возило, кои стасале на местото околу 12.40 ...

2 поврзани вести »

Скопјанец дивеел пред Брза помош во Чаир оти не му се јавувале на телефон

Мета - пред: 4 часа

Гневен на лекарот и на сестрата во единицата на Брза помош во поликлиника Чаир, кои не одговориле на телефонските повици, скопјанец вчера дошол пред вратата, удирал по неа, се заканувал на сестрата, а потоа го влечел докторот и му се заканувал дека ...

66 поврзани вести »

Селмани: Владата сака да ја игра улогата на главен уредник на медиумите

Мета - пред: 4 часа

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, ...

25 поврзани вести »

Испраќал фотографии од поранешна девојка на нејзини блиски и ја истепал

Мета - пред: 5 часа

Скопјанка на возраст од 41 година вчера во полиција пријавила дека поранешното момче испратило нејзини интимни фотографии на нејзината ќерка и на нејзина пријателка, како и дека дошол на нејзиното работно место и ја удрил со тупаница.

25 поврзани вести »

Опожарени три возила во Аеродром

Мета - пред: 5 часа

Три возила изгореле синоќа на улицата 23 Октомври, поранешна Владимир Комаров, во скопската населба Аеродром, информираше денеска МВР. Оттаму велат дека засега не се познати причините за опожарувањето на возилата.

21 поврзани вести »

Хан в понеделник во дводневна посета на Скопје

Мета - пред: 5 часа

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, в понеделник доаѓа во дводневна посета на Скопје. В понеделник е предвидено тој да има средба со претставници на политички партии и со премиерот Зоран Заев, по што ќе даде кратка ...

3 поврзани вести »

МВР има несоборливи докази дека Ф.С. е убиецот на Мартин Јанушев, изјави Спасовски

Мета - пред: 6 часа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска соопшти дека МВР има „несоборливи докази“ дека лицето Ф.С. го извршил убиството на поранешниот фудбалер Мартин Јанушев, пред две недели во населбата Аеродром. Спасовски рече дека против Ф.С.

76 поврзани вести »

Македонија ќе учествува на „Евровизија 2018“

Мета - пред: 6 часа

Македонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички.

7 поврзани вести »

Османи и Коѕиас сè уште не можат да најдат термин за средба

Мета - пред: 7 часа

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, ќе се сретнат, но засега не се знае кога ќе се одржи средбата. Од Секретаријатот за европски прашања велат дека во моментов се работи на усогласувањето на ...

29 поврзани вести »

Следната недела ќе биде густо: Хан во Скопје, Заев во Белград, Османи во Атина и пет судења

Мета - пред: 7 часа

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски ...

29 поврзани вести »

Груевски и Јанакиески ќе одговараат и за „ТНТ“, судот го прифати обвинението на СЈО

Мета - пред: 7 часа

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на ...

33 поврзани вести »

Почина озлогласен шеф на сицилијанската мафија

Мета - пред: 8 часа

Озлогласениот шеф на сицилијанската мафија, Салваторе Тото Рина, почина во Парма во 87-година од животот, јавуваат италијанските медиуми. Рина е затворен во 1993 година, откако е осуден на 26 доживотни казни затвор.

16 поврзани вести »