TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат – ги охрабруваат црквите да најдат решение

Мета - пред: 20 часа

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но оти можат да ги охрабрат да најдат ...

21 поврзани вести »

Запален автомобил во населбата Ѓорче Петров

Мета - пред: 21 часа

Ноќеска, околу еден часот по полноќ, бил запален автомобил на паркиралиште на улицата Борис Сарафов, во скопската населба Ѓорче Петров, информира МВР. Станува збор за возило марка „опел астра“, сопственост на 38-годишниот Г.Т. од Скопје.

14 поврзани вести »

Агенција за филм: Вратени 300.000 евра од „Јадран филм“ за неснимената „Македонија“

Мета - пред: 21 часа

Со правосилно извршно решение, Агенцијата за филм успеала да врати 300.000 евра државни пари од хрватската продукција „Јадран филм“, како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија „Македонија“.

34 поврзани вести »

Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Борис Трајковски во Струмица

Мета - пред: 22 часа

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, пред почетокот на заедничката седница на владите на двете земји, положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

21 поврзани вести »

Еден загинат, петмина повредени во судир на патот Кратово – Пробиштип

Мета - пред: 22 часа

Едно лице починало од повредите што ги добило во тешката сообраќајка што се случила претпладнево на регионалниот пат меѓу Кратово и Пробиштип, велат за „Мета“ од МВР. Кај местото Жгури дошло до судир на автомобил „рено меган“ со скопски таблички и ...

63 поврзани вести »

Автомобил се удрил во автобус со Македонци во Австрија

Мета - пред: 22 часа

Еден загинат е епилогот на сообраќајната несреќа што се случила вчера, во 21.50 часот, кај Шлирбах во Австрија, кога автомобил удрил во автобус со кој Македонци патувале од Германија кон Македонија, јави австриската државна телевизија ОРФ.

38 поврзани вести »

Двочасовна пауза на рочиштето за „Труст“, СЈО не ги нумерирало доказите за одбраната

Мета - пред: 23 часа

Примерокот од листата на докази на СЈО за случајот „Труст“ повторно предизвика застој на денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје, поради што судијката Лидија Зимбовска даде двочасовна пауза.

49 поврзани вести »

Прифатено обвинението од СЈО за „Топлик“

Мета - пред: 23 часа

Основен суд Скопје 1 го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Топлик“. Во случајот осомничени се поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и уште пет други вработени во Министерството за ...

32 поврзани вести »

ССНМ бара да се исплатат неисплатените плати на вработените во МПМ

Мета - пред: 23 часа

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) го поддржува барањето на поранешните вработени во „Медија принт Македонија“ за исплаќање на неисплатените плати и хонорари, кои се уставно гарантирано право на секој работник.

34 поврзани вести »

На 22 декември ќе почне судењето за „Тврдина-Таргет“

Мета - пред: 1 ден

На 22 декември во Основниот суд Скопје 1 е закажано судењето за предметот на СЈО „Тврдина-Таргет“, за нелегалното масовно прислушување на граѓани од 2009 до 2015 година од страна на УБК. Предметот ќе го суди судијката Ленка Давиткова, а рочиштето ...

85 поврзани вести »

Рочиштето за „Сопот“ одложено – сведокот немал важечка лична карта

Мета - пред: 1 ден

Денешното рочиште за случајот „Сопот“ во Основен суд Скопје 1 беше одложено, откако судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот Рамадан Бајрами. Следното рочиште, како што кажа судијката Дијана Груевска-Илиевска, ќе се одржи на 20 декември.

36 поврзани вести »

Строги мерки за безбедност во Њујорк за Денот на благодарноста

Мета - пред: 1 ден

Во текот на денешниот ден, кога во САД се прославува Денот на благодарноста, во Њујорк ќе се спроведуваат строги мерки за безбедност, бидејќи терористичката групација Исламска држава пред извесно време овој ден го посочи како „одлична мета“ за напад.

11 поврзани вести »

Новата влада утре во Собранието првпат ќе одговара на пратенички прашања

Мета - 23.11.2017

Владата и министрите утре на пленарна седница во Собранието ќе одговараат на прашања поставени од пратеници. Ваква седница е прва за новиот владин состав и на неа единствена точка на дневен ред се пратенички прашања.

44 поврзани вести »

Заедничка седница на македонската и на бугарската влада, ќе се потпишат 9 документи

Мета - 23.11.2017

Владите на Македонија и на Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе одржат заедничка седница. Средбата помеѓу двете делегации почнува во 10 часот, кога премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов ќе положат цвеќе на споменикот на загинатиот ...

68 поврзани вести »

Денеска сончево време со температура до 16 степени

Мета - 23.11.2017

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала облачност и со слаб ветер, претежно од јужен правец. Температурата ќе се движи од 11 до 16 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, со температура до 14 степени.

Заев: Моделот за иднината почнува со почитување на сите заедници

Мета - 22.11.2017

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и за унапредување на етничката и културната разноличност, односно богатството на Македонија, истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на ...

Национална петиција во Бугарија за поддршка на БПЦ да ѝ биде мајка црква на МПЦ-ОА

Мета - 22.11.2017

Во Бугарија започнала национална петиција за јавна поддршка на Бугарската православна црква да прифати да ѝ биде мајка -црква на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) јавува бугарската новинска агенција БГНЕС .

28 поврзани вести »

„Тврдокорни“: ДПМНЕ има последна шанса да си го врати епитетот ВМРО

Мета - 22.11.2017

Членови и претставници на здруженијата „Тврдокорни“, „Семакедонски национален совет“ и „Мост – Македонски обединети сили“ вечерва одржаа мирен протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и пред Собраниот против законот за употреба на јазиците.

38 поврзани вести »

Израел ја одби наградата на УНЕСКО за институтот „Волкани“

Мета - 22.11.2017

Израелската влада решила да ја одбие наградата која Агенцијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО) одлучи да ја додели на институтот „Волкани“ за достигнувања во областа на природните науки, јавуваат светските агенции.

5 поврзани вести »

Богоев и Макрадули договориле дополнителни мерки против загадувањето во Карпош

Мета - 22.11.2017

Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев денеска имал средба со заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и со директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Мирослав Богдановски на која било ...

41 поврзани вести »