TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

Османи и Коѕиас сè уште не можат да најдат термин за средба

Мета - 17.11.2017

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, ќе се сретнат, но засега не се знае кога ќе се одржи средбата. Од Секретаријатот за европски прашања велат дека во моментов се работи на усогласувањето на ...

23 поврзани вести »

Следната недела ќе биде густо: Хан во Скопје, Заев во Белград, Османи во Атина и пет судења

Мета - 17.11.2017

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски ...

23 поврзани вести »

Груевски и Јанакиески ќе одговараат и за „ТНТ“, судот го прифати обвинението на СЈО

Мета - 17.11.2017

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на ...

36 поврзани вести »

Почина озлогласен шеф на сицилијанската мафија

Мета - 17.11.2017

Озлогласениот шеф на сицилијанската мафија, Салваторе Тото Рина, почина во Парма во 87-година од животот, јавуваат италијанските медиуми. Рина е затворен во 1993 година, откако е осуден на 26 доживотни казни затвор.

20 поврзани вести »

Уапсено лице кое се барало со потерница поради шверц на 20 килограми марихуана

Мета - 17.11.2017

Полицијата вчера го уапсила 39-годишниот М.О., по кој била распишана потерница поради шверц на 20 килограми марихуана од Косово во Македонија, во март годинава, соопшти МВР. По неколкумесечно бегство, осомничениот бил пронајден вчера и веднаш ...

4 поврзани вести »

Замениците на Џафери и интерпелациите за Николовски и за Царовска, денеска пред Собранието

Мета - 17.11.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи работата по точките од дневниот ред на осмата, дванаесеттата и на тринаесеттата седница, кои останаа незавршени поради паузата на законодавниот дом за локалните избори.

На 11 и 12 декември Нимиц ќе се сретне со преговарачите во Брисел

Мета - 17.11.2017

Средбата на преговарачките тимови на Македонија и на Грција за спорот за името ќе се одржи на 11 и 12 декември, соопштија од канцеларијата на посредникот Метју Нимиц. „Средбата е дел од напорите на Обединетите нации да им се помогне на двете страни ...

56 поврзани вести »

Мугабе не сака да се повлече

Мета - 17.11.2017

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, одбива да се повлече и покрај постојаните повици за негова оставка. Деведесет и тригодишниот Мугабе од завчера е во домашен притвор, откако војската ја презеде власта, а во меѓувреме сè уште трае борбата за ...

76 поврзани вести »

Поради дефект, центарот на Скопје утрово без парно

Мета - 17.11.2017

Поради санација на дефект на магистралниот вод од дистрибутивната топлинска мрежа од топланата „Исток“ што води кон строгиот центар на градот, корисниците во овој реон утрово се без греење, соопштија од „Балкан енерџи груп“ (БЕГ).

40 поврзани вести »

Облачно со врнежи од дожд и со температура до 13 степени

Мета - 17.11.2017

Под влијание на циклонска активност, и денеска во Македонија ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат пообилни, а особено во јужните и во западните делови од земјата.