TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Најлесната верзија на актуелниот 911 значи повеќе уживање за возачот (ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Порше продолжува да претставува нови верзии на 911-ката со најновата „соголена“ верзија на спортскиот автомобил наменета за возачките ентузијасти со името карера Т (Porsche 911 Carrera T).

Матадор прободен во врат се врати да го убие бикот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Матадорот Артуро Масиљас (35) итно е опериран откако во арена бик го прободе во вратот . Меѓутоа, пред да замине во болница, Масиљас го уби животното. На снимките се гледа дека бикот прво го соборил Масиљас и го повредил, а една од повредите била ...

2 поврзани вести »

Стивен Хокинг ја објави својата докторат на интернет, го урна сајтот на Кембриџ

МКД - пред: 4 часа

Револуционерниот теоретски физичар Стивен Хокинг за првпат ја објави својата докторска теза на интернет, но поради огромниот интерес од десетици илјади негови обожаватели се блокираше пристапот до интернет сајтот на Кембриџ од каде трудот од 1966 ...

2 поврзани вести »

Хојт Ји во Србија: Земјите што сакаат во ЕУ не може да балансираат на две столчиња

МКД - пред: 5 часа

Високиот претставник на американскиот Стејт департмент Хојт Брајан Ји изјави во Белград дека земјите кои сакаат членство во ЕУ мора јасно тоа да го покажат. Тој истакна дека тие земји не може да балансираат меѓу две страни, и додаде дека САД и се ...

8 поврзани вести »

Во изедначен натпревар МЗТ Скопје загуби од Цибона

МКД - пред: 5 часа

Македонскиот шампион, МЗТ Скопје го доживеа вториот домашен пораз оваа сезона во АБА лигата откако со 83-76 загуби од Цибона. МЗТ Скопје одлично го почна мечот, во првата четвртина на два пати имаше предност од седум поени разлика, но периодот ...

37 поврзани вести »

Голот со „шкорпија“ удар на Жиру, прогласен за најдобар за 2017 (ВИДЕО)

МКД - пред: 5 часа

Напаѓачот на Арсенал, Оливие Жиру ја доби Пушкаш наградата на ФИФА за најубав гол за 2017 година. Шкорпија ударот на Жиру против Кристал Палас е прогласен за најубав гол на годината. „Ви благодарам многу.

6 поврзани вести »

Буфон е голман на годината, Зидан најдобар тренер

МКД - пред: 5 часа

Голманот на Јувентус, Џиџи Буфон ја доби наградата на ФИФА за најдобар на годината, признанието за тренер отиде во рацете на европскиот шампион со Реал Мадрид, Зинедин Зидан. Буфон за прв пат ја добива ФИФА наградата за најдобар голман на годината.

64 поврзани вести »

Инцијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ бараат конгрес за избор на нов лидер

МКД - пред: 5 часа

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Скопје побараа одржување слободен и демократски конгрес на кој, како што беше истакнато, членовите на партијата ќе изберат нов лидер. Александар Михајловски, еден од иницијаторите за реформи, на ...

132 поврзани вести »

Роналдо втор пат по ред фудбалер на годината според ФИФА

МКД - пред: 6 часа

Кристијано Роналдо ја доби наградата за фудбалер на годината која ја доделува ФИФА, Португалецот втор пат по ред стигнува до ова признание. Ѕвездата на Реал Мадрид и Португалија ја освои престижната награда на ФИФА за најдобар фудбалер во светот за ...

64 поврзани вести »

Прогласен тимот на годината, Реал Мадрид доминира во него

МКД - пред: 6 часа

Познат е најдобриот ФИФА тим на годината, во него очекувано доминираат фудбалери од европскиот шампион, Реал Мадрид. Прогласен е најдобриот тим на ФИФА наградите, а во него се пет играчи од Реал Мадрид, Серхио Рамос, Марсело, Лука Модриќ, Тони Крос ...

64 поврзани вести »

Министерот Роберт Алаѓозовски го посети македонскиот штанд на Саемот на книга во Белград

МКД - пред: 8 часа

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, за време на неговиот престој во Република Србија оствари повеќе средби и активности и на Саемот на книга, што се одржува деновиве во Белград.

16 поврзани вести »

Гужви на Деве Баир за влез во Македонија, колона од еден километар

МКД - пред: 8 часа

Попладнево надлежните органи се пофалија дека колоните возила на граничните премини за време на продолжените празници се веќе минато. Но, демантот сигна вечерва од наш читател кој веќе два часа чека во колоната од возила долга околу еден километар ...

2 поврзани вести »

Со четири ревии во една вечер почна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје

МКД - пред: 9 часа

Во „Скопје Мериот Хотел“ на 22 октомври почна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје, под мотото на сезоната #Stopthetraffik. Сезоната есен-зима 2017/2018 ја отвори ревијата на „Papaz“ и колекцијата „Подем на гревот“, чии креации ги потпишува дизајнерот ...

32 поврзани вести »

Стапи во сила новата такса за загадувањето во Лондон

МКД - пред: 9 часа

Возачите на возилата што најмногу загадуваат се соочуваат со дополнителен дневен надомест за возење во центарот на Лондон според шемата воведена во понеделникот, која има за цел да го подобри квалитетот на воздухот во еден од најзагадените градови ...

4 поврзани вести »

Со доделување на наградите завршува 5. „Џифони Македонија“

МКД - пред: 9 часа

Петтото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“, кој во Скопје се одвива од 18 октомври, ќе биде свечено затворен на 23 октомври, во Градското кино „Милениум“, со почеток во 19 часот.

11 поврзани вести »

Управниот суд одби 11 тужби на ВМРО-ДПМНЕ и на ТМРО

МКД - пред: 10 часа

Управниот суд досега одби 11 тужби поднесени против ДИК за локалните избори, како неосновани. Десет од одбиените тужби се поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за Аеродром, Чаир, Сарај и Центар, како и за Радовиш и за Прилеп.

105 поврзани вести »

Војна меѓу ВМРО-ДПМНЕ и МВР, кој кого прислушува?

МКД - пред: 10 часа

Изјавата дека нелегално се прислушуваат повеќе од 100 членови на ВМРО-ДПМНЕ, која за ТВ Алфа ја даде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски, деновиве отвори војна меѓу опозициската партија и МВР, од каде се бараат одговори дали, кој и кого го ...

49 поврзани вести »

Раул Гозналез: Сега поважно е да тренираме отколку да играме натпревари

МКД - пред: 10 часа

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез вели дека не сакал пријателски натпревар за време на ЕХФ неделата бидејќи смета дека поважно е да тренираат заедно како тим.

28 поврзани вести »

Во Скопје и Струмица Денови на руската култура

МКД - пред: 10 часа

Од 25 до 26 октомври во Скопје и Струмица ќе се одржат Денови на руската култура во Република Македонија. Настанот се организира врз основа на Протоколот меѓу Министерството за култура на Руската Федерација и Министерството за култура на Република ...

7 поврзани вести »

Светскиот готвачки врв ќе се натпреварува во Струмица

МКД - пред: 10 часа

Шеесетина врвни мастер шеф судии и околу тристотина натпреварувачи и гости од цел свет, од утре ќе го отворат Вториот интернационален гастрономски натпревар – ГастроМак Македонија 2017. И по обемот и по квалитетот на имињата кои што нешто значат во ...

6 поврзани вести »