TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

37-годишна скопјанка најдена обесена на дрво

МКД - пред: 3 часа

Вчеравечер во паркот спроти основното училиште„Лазо Трповски" во населбата Карпош пронајдена е обесена на дрво 37-годишна девојка. Како што информираа од МВР на 10 декември во 19.25 час на ул.

30 поврзани вести »

Целосно изгоре куќа во Скопје

МКД - пред: 3 часа

Рано утрово околу 3 часот на ул.„Жан Жорес" бр.6 од непознати причини настанал пожар во куќа во Скопје. Како што информираа од полицијата сопственикот на куќата Е. Р.(1988) се наоѓал на работа во Италија.

12 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНE: 16 делегати од конгресот се исклучени од оправдани причини

МКД - пред: 3 часа

Едно лице е исклучено заради тоа што е починато, а останатите заради тоа што се вработени или функционери во МНР, МВР или регулаторни тела каде со закон е забрането да членуваат во партиски тела, реагира ВМРО-ДПМНЕ на шпекулациите дека неправедно се ...

30 поврзани вести »

Оладипо со 47 поени ја предводеше Индијана до триумф над Денвер (ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Виктор Оладипо е главната ѕвезда на синоќешните натпревар во НБА, кошаркарот на Индијана постигна 47 поени во победата над Денвер од 126:116. Индијана дојде до четврта победа по ред откако го совлада Денвер во натпревар во кој имаше едно продолжение.

33 поврзани вести »

Заев во прва официјална посета на Косово

МКД - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово. Во Приштина тој ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со претседателот на косовското ...

17 поврзани вести »

Иванов во Бразил на отворање на македонската амбасада

МКД - пред: 3 часа

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во официјална посета на Бразил, а утре ќе биде примен од бразилскиот претседател, Мишел Темер. Во рамки на официјалната посета на Бразил, Иванов ќе присуствува на свеченото отворање на Амбасадата ...

28 поврзани вести »

Трето полувреме на Олд Трафорд, тепачка меѓу Јунајтед и Сити, имало и крв

МКД - пред: 3 часа

По крајот на натпреварот помеѓу Манчестер јунајтед и Манчестер Сити се случил голем инцидент во подтрибинскиот простор на Олд Трафорд, физичка пресметка меѓу двата тима во која имало и крв.

80 поврзани вести »

Семејствoто на убиениот Јусуфи од Љуботен, бара 1 милион евра oтштета од Тарчуловски

МКД - пред: 5 часа

Елмаз и Зенеп Јусуфови, синови на убиениот Рами Јусуфов од Љуботен во конфликтот од 2001 година отворија судски процес против државата Македонија и пратеникот Јохан Тарчуловски и бараат отштета од 1 милион евра.

37 поврзани вести »

О2 коалицијата за чист воздух од Заев бара повеќе пари против загадувањето или ќе ја тужат Македонија

МКД - пред: 5 часа

За заштита на животната средина, за намалување на загадувањето и запирање на рудниците бараме од буџетот да се издвојат не помалку од 2,5 отсто. Ако тоа не биде сторено ќе преземеме правни чекори и ќе поведеме постапки против Република Македонија за ...

6 поврзани вести »

Денеска Нимиц на средба со Наумовски и Василакис

МКД - пред: 6 часа

Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по тригодишна пауза, денеска и утре во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис.

48 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: При првото гласање немаше мнозинство, оставката на Груевски е морален чин

МКД - пред: 6 часа

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе Одлука со која што 22 и 23 декември 2017 година ги утврди како датум на одржување на вонредниот 16-ти Конгрес. Вонредниот 16-ти Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово, а согласно Статутот на партијата ...

157 поврзани вести »

Денеска сончево и потопло

МКД - пред: 6 часа

Времето во поголем дел од Македонија, денеска и утре ќе биде претежно сончево, а само во западните делови ќе има повремено зголемување на облачноста. На планините на северозапад ќе има и услови за провејување на слаб снег.

70 поврзани вести »

Конференцијата „Аудиовизуелно образование – иднина или сегашност?“ ќе се одржи во кино „Фросина“

МКД - пред: 14 часа

На Меѓународната конференција „Аудио‐визуелно образование ‐ иднина или сегашност“ се поканети стотина учесници, од кои 20‐тина доаѓаат од организации кои работат со документарни филмови во образованието, како и наставници и ученици од неколку ...

4 поврзани вести »

Бонавентура му донесе победа на Милан (ВИДЕО)

МКД - пред: 15 часа

Милан ја оствари првата победа под водство на Џенаро Гатузо откако со 2-1 ја совлада Болоња, Бонавентура со два погодоци беше клучниот играч на „росонерите“. Милан дојде до трите бода против Болоња, благодарение на два гола на Бонавентура.

77 поврзани вести »

Села врши сериозен притисок на владината коалиција, Мемеди пред излегување од извршната власт

МКД - пред: 15 часа

Полицијата им ги одзеде телефоните на пратениците Весел Мемеди и Трајко Вељаноски во врска со инцидентите во Собранието на 27 април, но ниту еден од нив не е осомничен. На партијата на Мемеди ѝ се заканува излез од владината коалиција.

7 поврзани вести »

И официјално, на 22 и 23 декември на вонреден конгрес ВМРО-ДПМНЕ ќе избере нов претседател

МКД - пред: 16 часа

На 22 и 23 декември во Валандово ќе се одржи вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој по неотповикливата оставка на Никола Груевски ќе се избере нов партиски лидер. Според Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата на вонредниот конгрес ќе ...

157 поврзани вести »

Централниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за вонреден конгрес

МКД - пред: 17 часа

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва донесе одлука за одржување на вонреден конгрес на партијата. За оставката на претседателот на партијата Никола Груевски, членови на Извршниот комитет велат дека таа е неотповиклива.

157 поврзани вести »

Трајковски покажа дека заслужува поголема минутажа, прекрасен волеј на Македонецот против Бари (ВИДЕО)

МКД - пред: 17 часа

Александар Трајковски постигна атрактивен гол на Сан Никола, Македонецот стралаше во победата на Палермо од 0-3 на гостувањето кај Бари „Сицилијанците“ за гостувањето на Сан Никола беа без првиот играч Илија Несторовски, но во отсуство на ...

17 поврзани вести »

Елизабета Линднер Костадиновска активно е вклучена во берлинскиот уметнички живот

МКД - пред: 17 часа

На прославата на 10-годишнината од списанието „Пролог“ (Prolog – Heft für Text und Zeichnung) и промоцијата на првата книга (Антологија со текстови и слики) во галеријата „F92“ во Берлин македонската уметница Елизабета Линднер Костадиновска на 09 ...

8 поврзани вести »

Сити испиша рекорд на Олд Трафорд, „Граѓаните“ го добија дербито со „Ѓаволите“ за 14. победа во низа (ВИДЕО)

МКД - пред: 18 часа

Ниту Манчестер јунајтед не успеа да го сопре Манчестер Сити, „Граѓаните" со 1-2 триумфираа на Олд Трафорд, и на теренот на лутиот ривал стигнаа до рекордна 14. победа во низа во Премиерлигата Влогот од натпреварот беше голем, па двете страни беа ...

80 поврзани вести »