TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Елизабета Линднер Костадиновска активно е вклучена во берлинскиот уметнички живот

МКД - пред: 17 часа

На прославата на 10-годишнината од списанието „Пролог“ (Prolog – Heft für Text und Zeichnung) и промоцијата на првата книга (Антологија со текстови и слики) во галеријата „F92“ во Берлин македонската уметница Елизабета Линднер Костадиновска на 09 ...

8 поврзани вести »

Сити испиша рекорд на Олд Трафорд, „Граѓаните“ го добија дербито со „Ѓаволите“ за 14. победа во низа (ВИДЕО)

МКД - пред: 18 часа

Ниту Манчестер јунајтед не успеа да го сопре Манчестер Сити, „Граѓаните" со 1-2 триумфираа на Олд Трафорд, и на теренот на лутиот ривал стигнаа до рекордна 14. победа во низа во Премиерлигата Влогот од натпреварот беше голем, па двете страни беа ...

80 поврзани вести »

Европа ќе го гаси пожарот на Блискиот Исток?

МКД - пред: 19 часа

Ситуацијата е крајно напната. Арапскиот свет се буни, не само на Блискиот Исток, туку и во Европа и остатокот од светот против контроверзната одлука на Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

155 поврзани вести »

МЗТ прокоцка предност од 19 поени и го расипа враќањето на „Фемили“ на трибините

МКД - пред: 19 часа

„Штрковите" беа на прагот на голема победа на крилјата на своите навивачи, популарните „Фемили", но МЗТ Скопје прокоцка предност од 19 поени и загуби од Морнар Шампионот на Македонија остана на последното место во АБА лигата, откако попладнево во ...

57 поврзани вести »

Утре собраниската Комисија за европски прашања ќе расправа за Законот за јазиците

МКД - пред: 19 часа

Собраниската Комисија за европски прашања утре во 11 часот ќе одржи седница на која ќе се расправа за предлог Законот за употреба на јазиците. Законот за јазици, со кој се официјализира албанскиот јазик на целата територија и на сите нивоа, од ...

43 поврзани вести »

Чешкиот претседател Земан ја нарече Европската Унија кукавица

МКД - пред: 20 часа

Чешкиот претседател Милош Земан ја критикуваше Европската Унија дека е „кукавица“, коментирајќи ја реакцијата на Брисел по американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел. „Европската Унија, кукавицата, прави сѐ за пропалестинската ...

155 поврзани вести »

Водно моли, престанете, боли!

МКД - пред: 20 часа

На Водно навистина не му треба сега и жичарница нова да се гради. Навистина е чудесна земја оваа наша Македонија. Еве пред некој ден бев на лекар во Клиничкиот ни центар и таму, на влезот на една од клиниките, гледам една шарена табла со димензии 30 ...

5 поврзани вести »

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари

МКД - пред: 20 часа

ВМРО-ДПМНЕ попладнево во знак на револт од притворањето за случувањата од 27 април одржа протест пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. „Се собравме и денеска да им дадеме поддршка и да ги охрабриме дека сме со нив и дека нема да ги оставиме ...

44 поврзани вести »

Стрелците се изгубија и на Сан Паоло, Наполи одигра само 0-0 против Фиорентина (ВИДЕО)

МКД - пред: 20 часа

Голгетерите потфрлија и на дуелот помеѓу Наполи и Фиорентина, домаќините пропуштија да се вратат на врвот ан табелата откако одиграа само 0-0 пред своите фанови Дербито на Италија помеѓу Јувентус и Интер вчера заврши без голови, а погодоци немаше ...

77 поврзани вести »

Контроверзен пенал на Мерсисајд дербито, Руни ја расипа забавата на Ливерпул (ВИДЕО)

МКД - пред: 21 часа

Дербито на Енфилд помеѓу Ливерпул и Евертон заврши без победник, Вејн Руни реализираше контроверзен пенал и го анулираше прекрасниот погодок на Мохамед Салах од првиот дел Ливерпул може да жали што освои само бод во дуелот со лутиот градски ривал ...

53 поврзани вести »

„Изборот е јасен – или крај на нуклеарките или крај на човештвото“

МКД - пред: 21 часа

Директорката на меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН) Беатрис Фин кажа во Осло дека катастрофата е неизбежна сѐ додека постојат атомските бомби. Фин, чија организација денес ќе ја прими Нобеловата награда за мир, кажа дека ...

35 поврзани вести »

Гневниот Ердоган го нарече Израел „терористичка држава“ и „убиец на деца“

МКД - пред: 21 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го нарече денес Израел „терористичка држава“ која „убива деца“, додавајќи дека „со сите средства“ ќе се бори против американското признавање на Ерусалим како престолнина на еврејската држава.

155 поврзани вести »

Арсенал се „извлече“ на „Сент Мери“, Жиру донесе бод во 88. минута (ВИДЕО)

МКД - пред: 21 часа

Саутемптон беше на чекор до голема победа над Арсенал, но гостите се спасија од пораз во завршницата, Оливие Жиру погоди во 88. минута за 1-1 Арсенал беше на прагот на пораз на „Сент Мери“, но во финишот од средбата гол постигна Оливие Жиру, кој ...

17 поврзани вести »

Русите тврдат дека американски авиони ги попречуваат нападите врз ИСИС, САД сметаат дека руските авиони летаат ...

МКД - пред: 22 часа

Руското министерство за одбрана ги обвини САД дека нивни борбени авиони ги попречуваат руските во операциите против Исламска држава, пренесуваат руските агенции. Од друга страна, Њујорк тајмс објави дека Пентагон ги обвини руските пилоти дека летаат ...

32 поврзани вести »

Притвор за лицето што го застрела ловецот во Струмичко

МКД - пред: 22 часа

З.Ј. (38) од Струмица доби кривична пријава поради постоење на основано соменение дека сторил кривично дело „тешки дела против општата сигурност", а судија на претходна постапка од Основниот суд Струмица му одреди мерка притвор во траење од 30 дена.

41 поврзани вести »

Од продавница за ловна опрема во Скопје украдени 19 пиштоли и 9 пушки

МКД - пред: 22 часа

Непознат сторител извршил тешка кражба во продавница за ловна опрема и пиротехнички материјали лоцирана во Градскиот трговски центар во Скопје. Случајот бил пријавен вчера во 13,30 часот, а кражбата се случила од 7 до 9 декември годинава.

18 поврзани вести »

Кражба во куќа во Струга, украдени пари, злато и бела техника

МКД - пред: 22 часа

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Т.Н. (28) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба". Т.Н. кривичното дело го сторил на 10-ти минатиот месец во Струга кога насилно го отворил ...

9 поврзани вести »

Запален „мерцедес“ во Сити мол во Скопје

МКД - пред: 22 часа

Во трговскиот центар „Сити мол" во Скопје, на најгорниот паркинг, од засега непознати причини избувнал пожар во патничко моторно возило „mерцедес" со тетовски регистерски таблици сопственост на М.А.(31) од Тетово.

14 поврзани вести »

Пукотници во Охрид, едно лице рането

МКД - пред: 22 часа

Eдно лице е рането во пукотница што попладнево се случи во Охрид, во близина на кружниот тек на булеварот „Туристичка" кај пресекот со улица „Бистрица". Полицијата го потврди инцидентот без притоа да даде детали за случајот, освен дека повредениот ...

41 поврзани вести »

Може ли реинкарнираната легенда на Рено да му се закани на Порше? (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 22 часа

Премиерата на моделот алпина А110 (Alpine A110) го означи враќањето на подзаборавената француска спортка автомобилска марка Алпина. Девет месеци подоцна, новиот модел пристигнува на европскиот пазар во ограничена серија од 1.955 примероци, под ...