TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Малта: Убиена блогерката која ја обвинуваше владата за корупција, ѝ поставиле бомба под автомобилот

МКД - пред: 18 часа

Малтешката блогерка Дафне Каруана Галиција, чии обвиненија за корупција на владата доведоа до предвремени избори во јуни, денес загина во експлозија од бомба поставена под нејзиниот автомобил, соопштија полициски и политички извори.

37 поврзани вести »

Петре Шилегов е нов градоначалник на Скопје

МКД - пред: 20 часа

Петре Шилегов од СДСМ е новиот градоначалник на Град Скопје. Според резултатите од 100 проценти обработени податоци добиени од избирачките места кои Државната изборна комисија ги објави вечерва на веб-страницата, Шилегов на изборите вчера освоил ...

42 поврзани вести »

Барса доби нов супер-талент а заслуга за тоа има братот на Серхио Рамос

МКД - пред: 20 часа

Фудбалерот на Барселона Б, Хосе Арнаиз импресионираше со своите партии па медиумите од Шпанија на големо пишуваат дека наскоро ќе добие шанса во првиот тим И додека Филипе Кутињо беше топ тема во последните денови од преодниот рок, 22 годишниот Хосе ...

5 поврзани вести »

Бурата Офелија ја пустоши Ирска, тројца загинати (ВИДЕО)

МКД - пред: 20 часа

Три лица загинаа денес кога тропската бура Офелија го погоди јужниот брег на Ирска, соборувајќи дрва и далноводи и создавајќи бранови со височина до 10 метри. Повеќе од 360.000 домови и компании се без електрична енергија, а уште 100.000 прекини се ...

55 поврзани вести »

ТМРО поднесе приговори на сите 675 избирачки места во Скопје

МКД - пред: 21 часа

Овластените претставници на ТМРО вечерва до Општинските изборни комисии и градот Скопје, поднесоа приговори за сите 675 избирачки места на територија на градот Скопје , соопштија од ТМРО. „ТМРО има сомнеж во веродостојноста на изборните резултати со ...

72 поврзани вести »

Мурињо бара значајно покачување на платата за да стави потпис на нов договор со Манчестер јунајтед

МКД - пред: 21 часа

Според пишувањата на Гардијан, Жозе Мурињо ќе ја продолжи верноста со „Црвените ѓаволи" доколку доби значајно покачување на платата како признание за успехот кој го донесе за краток период „Специјалниот“ ја одработува втората сезона од три годишниот ...

87 поврзани вести »

Силна поддршка за придонесот на Македонија во регионалната соработка

МКД - пред: 22 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министрите за надворешни работи, Никола Димитров и за транспорт и врски Горан Сугарески, попладнево се сретна со ...

38 поврзани вести »

„ТВ Бокс“ е за современиот човек: од политиката до сексот, од готвењето до депресијата, од љубовните врски до ...

МКД - пред: 22 часа

Новата македонска телевизиска серија – „ТВ Бокс“, работена во копродукција со „3Д Проект Студио“, во режија на Златко Славенски, а во која играат Ангела Стојановска, Ирена Мирческа, Васко Костовски, Христијан Поп-Симонов и Владанка Димковска, ќе се ...

Премиерот Заев му ја честиташе изборната победа на Себастијан Курц

МКД - пред: 22 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, му ја честиташе изборната победа на парламентарните избори на лидерот на австриската конзервативна Народна партија, Себастијан Курц.

89 поврзани вести »

Сударот на неутронските ѕвезди го „трансформира“ разбирањето на Универзумот

МКД - пред: 22 часа

„Вистински момент на еурека“, „Сѐ на што се надевав“, „Остварен сон“ - нормално воздржаните научници денес стигнаа до ѕвездите опишувајќи ги чувствата што го пратеа настанот што се случува „еднаш во животот“.

4 поврзани вести »

Јовиќ: Не треба да се штедиме, само така ќе ја придобиеме публиката

МКД - пред: 22 часа

Тренерот на Металург, Александар Јовиќ вели дека приоритет на неговиот тим е во оваа фаза да играат се подобро и поборбено од натпревар во натпревар. Во среда Металург го пречекува Горење во натпревар од СЕХА лигата.

21 поврзани вести »

Четириесет и пет општини со градоначалници во прв круг

МКД - пред: 23 часа

Оценка за постапката на гласање даваат домашните и меѓународните набљудувачи, а нашата оценка, како што кажавме и вчера, е дека локалните избори минаа во фер и демократска атмосфера, рече Александар Чичаковски, претседателот на Државната изборна ...

72 поврзани вести »

МВР:Приведени 19 лица за време на изборниот процес

МКД - пред: 23 часа

Во текот на вчерашниот ден, за време на изборниот процес, од седум до 19 часот, приведени се вкупно 19 лица, соопшти МВР. Оттаму посочуваат дека сите овие случаи се расчистени и против лицата ќе бидат поднесени прекршочни пријави по основ на ...

Локалните избори беа конкурентни, со почитување на темелните слободи

МКД - пред: 23 часа

Локалните избори во Република Македонија беа конкурентни, темелните слободи почитувани и покрај кредибилни наводи за прекршоци, соопштија на денешната прес-конференција меѓународните набљудувачи од мисијата на ОБСЕ/ОДИХР и од делегацијата на ...

65 поврзани вести »

Улични борби во „главниот град“ на исламската држава: „Наскоро целосно преземање на Рака од џихадистите“

МКД - пред: 23 часа

Арапско-курдската коалиција, која се бори против џихадистите во Сирија, денес соопшти дека за неколку дена во целост ќе ја преземе контролата над Рака, последното големо упориште на исламската држава во земјата.

20 поврзани вести »

Балотели му дели совети на Милан (ФОТО)

МКД - пред: 1 ден

Поранешниот играч на двата ривали од Милано, Марио Балотели се јави со изјава по големото градско дерби во кое славеше Интер со 3-2. Синоќа Интер славеше над Милан во големото градско дерби, а во главна улога беше Мауро Икради кој постигна хет-трик.

65 поврзани вести »

Иско: Еден ден си Бог, следниот те бркаат од Мадрид поради пет погрешни додавања

МКД - пред: 1 ден

Репрезентативецот на Шпанија, Иско објаснува што значи да се биде дел од голем клуб како „Кралевите", фудбалерот вели дека за миг од најдобар стануваш најлош Публиката на Бернабеу има високи стандарди па често можат да се слушнат свирежи, а на тоа ...

20 поврзани вести »

Со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“ почнува „Златна лира“

МКД - 16.10.2017

Фестивалот на музичките уметници на Македонија „Златна лира 2017“ во своето 11-то издание ќе почне на 16 октомври, во 20 часот во Музејот на град Скопје, со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“, кој под диригентство на Летка Димовска ...

9 поврзани вести »

Како Трамп се сретнал со „самиот себе“ (ВИДЕО)

МКД - 16.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се „сретнал со претседателот на Девствените Острови“, чиј претседател е - Доналд Трамп, пишува Индепендент. Трамп на Девствените Острови отиде по ураганот Ирма, кој на крајот на септември целосно ...

7 поврзани вести »

Почеток на билатералната вежба „Предизвик 2017“

МКД - 16.10.2017

Армијата на Република Македонија во континуитет продолжува со изведување на меѓународни вежбовни активности кои се од значење за итероперативноста но и за подобрување на оперативната способност и борбена готовност на своите единици.