TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Путин: Трамп и јас си се обраќаме по име

МКД - 14.12.2017

Рускиот претседател Владимир Путин на годишната конференција за новинарите во Москва изјави дека е важно светските лидери да воспостават ефикасни делотворни меѓусебни работни односи и додаде дека тој и претседателот на САД, Доналд Трамп, си се ...

46 поврзани вести »

Делото „Предлог за споменик на комунистичката курва“ ќе биде изложено во Белград

МКД - 14.12.2017

Визуелниот уметник Филип Јовановски учествува во групната изложба „Сведоштва – вистина или политика: Концептот на сведоштва во спомен на југословенските војни“, која се отвора на 14 декември во Музејот на современа уметност Галерија - легат Милица ...

9 поврзани вести »

Претставата „Разговори во четири очи“ гостува во Бања Лука и Сараево

МКД - 14.12.2017

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ, од авторот Ингмар Бергман, а во адаптација на Тамара Барачков, на 15 декември гостува во Народно позориште на Република Српска во Бања Лука.

Колективот „Что делат“ ќе се претстави на фестивалот „Крик“ во МСУ

МКД - 14.12.2017

Второто издание на „Крик“ - фестивал и платформа за критичка култура ќе биде отворено на 14 декември во Музејот на современата уметност. „Крик“ годинава ја обработува генералната тема: „Постојано во транзиција - заробеност во скршените огледала“.

9 поврзани вести »

Кик-боксери од Хрватска биле тепачите на трибината на „Гробари“?

МКД - 14.12.2017

Според информациите на „ТВ Партизан“, кик-боксери од Сплит биле хулиганите кои го предизвикале инцидентот на јужната трибина за време на дербито против Црвена звезда. Вчерашните информации велеа дека се работи за тепчка на подгрупи на „Гробарите“ за ...

108 поврзани вести »

Иновативен камп за поттикнување претприемнички дух кај младите ќе се одржи во Скопје

МКД - 14.12.2017

Еднодневен „Иновативен камп - натпревар на средношколци во претприемачки вештини“ ќе се одржи на 15 декември, со почеток во 10 часот, во хотелот „Холидеј ин“ - Скопје. Натпреварот е во организација на Џуниор Ачивмент Македонија (Junior Achievement ...

Лично Стивен Хокинг ќе истражува дали Оумуамуа е испратен од вонземјани

МКД - 14.12.2017

Оумуамуа, астероидот во облик на пура, кој ќе „прошета“ крај Земјата во следните неколку месеци, ќе биде испитан од никој друг туку лично најпаметниот од паметните, Стивен Хокинг, во потрага по знаци на вонземски живот.

21 поврзани вести »

Нема гаранции, но има шанси името да се реши идната година

МКД - 14.12.2017

Ниту има гаранција, ниту извесност дека Македонија ќе успее да постигне добар договор за прашањето за името, а засега не се знае ни дали ќе се изгради консензус дома, бидејќи дел од одлучувачите се соочуваат со судски постапки, оценуваат дипломатски ...

42 поврзани вести »

Спасовски: МВР ќе се трансформира во квалитетен сервис на граѓаните

МКД - 14.12.2017

За Министерството за внатрешни работи превентивното работење е еден од основите на полициското делување, а е во насока на наше целосно трансформирање во квалитетен сервис на граѓаните, истакна денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...

Македонскиот бренд Стоби флипс следната година ќе слави 40 години

МКД - 14.12.2017

Одбележувањето на 40-годишниот јубилеј на познатиот Стоби флипс ќе биде главниот фокус на Витаминка за следната година. Покрај тоа, ќе се работи и на збогатување на асортиманот со нови производи и производни програми, како и инвестиции во ...

8 поврзани вести »

Шекеринска за Би-Би-Си: Македонија повторно е позитивен балкански пример за ЕУ и НАТО

МКД - 14.12.2017

Со вистинска политика и со вистинско лидерство, можете земјата да ја направите посилна. Македонија доживеа продолжена политичка криза која траеше три години, но од неа излеговме посилни и покажавме дека со вистинска политика и лидерство Македонија ...

Синдикатот на новинарите бара авторските права доследно да се почитуваат

МКД - 14.12.2017

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) од јануари следната година ќе тргне во одбрана на правото на авторот, независно дали е новинар, фоторепортер или снимател со цел неговиот труд да биде платен и заштитен.

Раул Гонзалез го скрати списокот на 21 ракометар

МКД - 14.12.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез го скрати списокот, подготовките за Европското првенство ќе ги почне со 21 ракометар. На 25. декември во 16:30 часот во хотелот „Александар Палас“ ќе треба да се појават 21 ракометар ...

46 поврзани вести »

Груби: Завршени се разговорите Заев - Ахмети за владиниот состав

МКД - 14.12.2017

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска потврди дека се заршени разговорите меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ во врска со владиниот состав. „Завршени се тие работи меѓу Ахмети и Заев“, рече денеска во Собранието Груби по ...

Прекин на оптички врски причина за падот на мрежата на ОнеВип

МКД - 14.12.2017

Преку мрежате на мобилниот оператор ОнеВип попладнево повеќе од еден час не можеше да се воспостави повик. Од ОнеВип информираат дека поради прекин на главни оптички врски се соочиле со глобален проблем кој се манифестираше со неможност за ...

Груевски: Кој ќе го наруши угледот на партијата не е достоен да биде претседател на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 14.12.2017

Поминаа три дена од одлуката за одржување на вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Собирањето потписи за поддршка и внатрепартиската кампања започна. Чуствувам потреба да испратам неколку пораки до кандидатите и потенцијалните кандидати за претседател на ...

39 поврзани вести »

Сугарески: Догодина изградба на железничката делница Бељаковце-Крива Паланка

МКД - 14.12.2017

Следната година треба да почне изградбата на втората железничка делница на пругата кон Бугарија, на потегот од Бељаковце до Крива Паланка, во должина од 34 километри, откако вчера официјално беше одобрен грант од 68,6 милиони евра од Европската ...

16 поврзани вести »

Собранието утре ќе ги потврди оставките на Ковачевски и Пендаровски, на потег е ДИК, чии 8 члена се во оставка

МКД - 14.12.2017

На почетокот на утрешната собраниска седница ќе бидат констатирани оставките на пратениците Васко Ковачевски и Стево Пендаровски. Ковачевски, кој денеска поднесе оставка на пратеничката функција, изјави дека ќе биде прв човек на комбинатот РЕК ...

67 поврзани вести »

Раул Гонзалез е најдобриот тренер во светот за 2017

МКД - 14.12.2017

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е прогласен за најдобар во светот за 2017 година од специјализираниот ракометен портал „Хендбол планет“. Раул Гонзлаез е прогласен за најдобар тренер за 2017 година.

46 поврзани вести »

Се замолуваат граѓаните да не дишат до пролет

МКД - 14.12.2017

Шмркање, кркорење, чкрипаво дишење. Магли, смогови, темно, ладно. Астми, пневмонии, бактерии, ПМ-честички. Маски бели, зелени, шарени, платнени, гумени. Се молат граѓаните да не дишат до пролет.