TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

МВР: По вчерашната тепачка во автобус на ЈСП повикани на разговор 10 лица од кои 7 се малолетници

МКД - 20.10.2017

Во врска со вчерашниот настан на нарушен јавен ред и мир кој се случи на бул. „Крсте Мисирков" во автобус на ЈСП бр. 50, во којшто учествувале повеќе лица, во полициската станица Бит Пазар извршен е разговор со десет лица, од кои седум малолетни и ...

66 поврзани вести »

„Енекод” нов сопственик на „Фени“, сите работници остануваат

МКД - 20.10.2017

„Фени индустри” доби нов сопственик, бугарската компанија „Енекод”, нема да оди во стечај и сите работници ќе останат со статусот што го имаа, информира денеска претседателот на Синдикатот за индустрија, рударство и енергетика Пеце Ристевски.

30 поврзани вести »

Озил им се доверил на соиграчите: Се селам во Манчестер јунајтед!

МКД - 20.10.2017

Нови шпекулации за трансфер на Месут Озил на Олд Трафорд, Германецот наводно веќе им се доверил на соиграчите од Арсенал дека се сели во Манчестер јунајтед Репрезентативецот на „Панцирите“ е под договор со „Топчиите“ до 30.

32 поврзани вести »

Две илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип во Скопје

МКД - 20.10.2017

Од Центарот за јавно здравје - Скопје информираат дека за три дена 2.000 граѓани примиле вакцина против сезонски грип. Посочуваат дека е голем интересот за вакцини против сезонски грип. Годинава, центрите за јавно здравје имаат на располагање околу ...

Барса го имала Мбапе „на тацна“ за 120 милиони евра, но....

МКД - 20.10.2017

„Каталонците" можеле да го купат Килијан Мбапе како наследник на Нејмар, Французинот сакал да игра покрај Лео Меси, но лидерите на клубот имале други планови Барса минатото лето остана без Нејмар, кој се пресели во ПСЖ за рекордни 222 милиони евра.

13 поврзани вести »

Коневски: Апсурдна е веста дека сум ги извадил, па сум ги вратил флешерите од БМВ-то

МКД - 20.10.2017

Веста што денеска беше објавена во медиумите дека повторно сум ги вратил флешерите на општинското БМВ е апсурдна, бидејќи тие никогаш не биле отстранети за да можам повторно да ги вратам, реагира поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица ...

41 поврзани вести »

СДСМ: Изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

МКД - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после долго време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци, реагира СДСМ на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. „Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како ...

82 поврзани вести »

Следниот месец дислокација на далноводот за автопатот Демир Капија-Смоквица

МКД - 20.10.2017

Следниот месец треба да се реализира изместувањето на делот од 400 киловолтниот интерконективен далновод во близина на Неготино, што е неопходно да се направи за да може да се пушти во употреба автопатот Демир Капија-Смоквица.

12 поврзани вести »

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

МКД - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, за ...

38 поврзани вести »

Учениците во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ добија нова концертна сала и реновирано концертно пијано

МКД - 20.10.2017

По 40 години постоење, за првпат откако Училиштето се наоѓа во зградата изградена во 1978 година, учениците во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ - Скопје добија своја концертна сала. Капацитетот на салата е 90 места.

2 поврзани вести »

За екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски ќе одлучува Апелацискиот суд во Солун

МКД - 20.10.2017

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски денеска ќе бидат изведени пред Судот во Солун, поради поседувањето лажни патни документи со кои престојувале во Грција, јавува агенцијата АНА-МПА.

166 поврзани вести »

Вестбрук ја отвори сезоната со трипл-дабл, Клиперси го добија дербито на Лос Анџелес (ВИДЕО)

МКД - 20.10.2017

Расел Вестбрук продолжи онаму каде што застана минатата сезона, со трипл-дабл ја предводеше Оклахома до победа од 105-84 над Њујорк Првата ѕвездата на „Громовите“ минатата сезона ја заврши со трипл-дабл прокес и стана само вториот играч во ...

35 поврзани вести »

Коневски пак ги вратил флешерите на БМВ-то, МВР му поднесе пријава

МКД - 20.10.2017

МВР му поднесе прекршочна пријава на поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски откако бил запрен од сообраќајната полиција бидејќи на предниот дел од неговиот автомобил БМВ, имал поставено флешери, потврдуваат од МВР.

41 поврзани вести »

Балкански експерти за материјалното и нематеријалното културно богатство се сретнаа во Скопје

МКД - 20.10.2017

Во Музејот на македонската борба во Скопје денес свечено беше отворен регионалниот состанок на тема: „Балканското културното наследство како платформа за одржлив културен развој“. Настанот го организира граѓанската организација „Меѓународни ...

2 поврзани вести »

Лажниот наратив на реалната политика

МКД - 20.10.2017

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката? Во ерата на социјални медиуми кои создаваат поделби ...

Ако Груевски не поднесе оставка, ВМРО-ДПМНЕ ќе се претвори во секта

МКД - 20.10.2017

Михаил Пановски, член на ВМРО-ДПМНЕ од основањето на партијата и пратеник во првиот парламентарен состав оценува дека главните виновници за состојбата во која е сега партијата се нејзиниот претседател Никола Груевски и Извршниот комитет во комплетен ...

82 поврзани вести »

Бизнис и политички лидери сложни за понатамошно јакнење на соработката во ЈИЕ регионот

МКД - 20.10.2017

На 6. САМИТ100 за Бизнис лидери од ЈИЕ, чиј што фокус беше „Поврзување" на регионот како основа за зајакнување на соработката преку економска и транспортна поврзаност, но и политичка координација и стабилност, беше заклучено дека се неопходни големи ...

20 поврзани вести »

На Партизанска кај Симпо се вади новиот асфалт (ФОТО)

МКД - 20.10.2017

По вчерашната објава на МКД.мк за појавени дупки и пукнатини на новиот слој асфалт што само пред еден месец беше ставен на булеварот Партизански одреди во Скопје кај автобуската станица кај Симпо, од утрово на овој дел од булеварот интензивно се ...

7 поврзани вести »

ДИК ги отфрли сите приговори од партиите за првиот круг од локалните избори

МКД - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори што ги поднесоа политичките партии за гласањето и сумирањето на резултатите од првиот круг на локалните избори кои што се одржаа на 15 октомври.

64 поврзани вести »

Нападнале патници, предизвикале сообраќајка на автобусот и продoлжиле со тепачка на постојката

МКД - 20.10.2017

Три лица се повредени, а едно е приведено откако група лица синоќа нападнале патници во автобус бр. 50 на ЈСП, предизвикале сообраќајка на автобусот и продoлжиле со тепачка на постојката. Како што информираа од Министерството за внатрешни работи ...

66 поврзани вести »