TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Хамбарѕумјан: Чест ми е што се запишав во историјата на Вардар

МКД - 11.12.2017

Ховханес Хамбарѕумјан е горд што е дел од генерацијата на Вардар која обезбеди историски пласман во групната фаза од Лига Европа, тој има одиграно 100 меча за македонскиот шампион а четири од нив никогаш нема да ги заборави.

Шилегов: Труењето на кучињата е кривично дело, системско решение е нивно чипирање

МКД - 11.12.2017

Обезбедување контрола на бројот на уличните кучиње по пат на хумано и одговорно стационирање и третирање на животните е единственото системско решение за проблемот со кучињата скитници со кои деновиве имаше неколку инциденти во кои беа нападнати ...

74 поврзани вести »

Шекеринска: Оставките од ДИК порака дека оваа Влада нема да практикува такво однесување

МКД - 11.12.2017

Оставките на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и на членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев , се порака која Владата сака да ја испрати до јавноста дека прифаќа критики и оти нема да практикува ...

95 поврзани вести »

Јунајтед и Сити имаат рок до среда да поднесат извештај за инцидентот на Олд Трафорд

МКД - 11.12.2017

Фудбалската асоцијација на Англија на учесниците во инцидентот на Олд Трафорд им даде рок до среда да објаснат што се случувало. По завршувањето на големото дерби на Манчестер, ривалите имале трето полувреме во подтрибинскиот простор на Олд Трафорд.

82 поврзани вести »

Путин нареди повлекување на „значителен дел“ од руските сили во Сирија

МКД - 11.12.2017

Претседателот Владимир Путин денес нареди „значителен дел“ од рускиот воен контингент во Сирија да започне со повлекување, велејќи дека Москва и Дамаск ја постигнале својата мисија за уништување на исламската држава за нешто повеќе од две години.

54 поврзани вести »

Иванов доби Орден за заслуги од Федерацијата на индустрии на Сао Паоло

МКД - 11.12.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, на почетокот на неговата официјална посета на Бразил, имаше средба со Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, најголема стопанска комора во Латинска Америка.

66 поврзани вести »

За единаесет месеци 131 лице загинале во сообраќајки, брзото возење главна причина

МКД - 11.12.2017

За неполна година 131 лице загинале во сообраќајки на патиштата низ Република Македонија, вели статистиката од Министерството за внатрешни работи. Од МВР посочуваат дека, според направените анализи, главна причина за случените сообраќајни незгоди е ...

39 поврзани вести »

Ејч-би-о видеотеката промотивно 3 месеци без претплата

МКД - 11.12.2017

Со големо задоволство Вип ја најавува новата услуга за сите корисници на пакетот Ејч-би о премиум(HBO Premium) со која од денеска имаат пристап до Ејч-би о видеотеката, промотивно 3 месеци без претплата и добиваат можност да гледаат повеќе од 4.000 ...

7 поврзани вести »

Алаѓозовски: Над 20 објекти од културата прокиснуваат

МКД - 11.12.2017

Прокиснување на зградата, обнова на инструмените, чување на дел од народните носии, како и изработка на копии на работните носии, се дел од проблемите на НУ-Ансамбл за народни игри и песни „Танец“, кои денеска му беа предочени на министерот за ...

16 поврзани вести »

И-трејдер нова услуга на Комерцијална банка, секогаш во чекор со вашето време

МКД - 11.12.2017

Комерцијална банка АД Скопје ја пушти во употреба апликацијата и-трејдер (e-Trader) која е наменета за крајните корисници (клиентите на брокерската куќа на Банката) преку која се овозможува испраќање електронски налози до брокерите на Банката и ...

4 поврзани вести »

Заедничка седница на владите на Македонија и Албанија на 15 декември во Поградец

МКД - 11.12.2017

Владите на Република Македонија и на Република Албанија ќе одржат заедничка меѓувладина седница на 15 декември во албанскиот град Поградец. На седницата, како што соопшти владината прес-служба, ќе се разговара на повеќе теми, со цел да се унапреди ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е заинтересиран само за власт, а не и за реформи

МКД - 11.12.2017

Социјалдемократскиот сојуз, нивното парламентарно мнозинство и Владата на Република Македонија ја загрозуваат евро-атланската перспектива на Република Македонија, соопшти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

89 поврзани вести »

Триeсет дена притвор за член на собраниското обезбедување

МКД - 11.12.2017

Судија на претходна постапка му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на Абдулфетах Алими, обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на насилството во Собранието на Република Македонија.

36 поврзани вести »

Стефан Ристовски и Спортинг против Астана

МКД - 11.12.2017

Денеска беа извлечени и паровите за шеснаестинафиналето од Лига Европа, ждрепката не донесе мега пресметка, но има неколку интересни дуели. Македонскиот фудбалски репрезентативец, Стефан Ристовски со Спортинг Лисабон ќе игра против Астана.

20 поврзани вести »

Нетанјаху: Ерусалим е главен град на Израел; Могерини: Тоа е и палестински град

МКД - 11.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска во Брисел изјави дека признанието на претседателот Доналд Трамп дека Ерусалим е главен град на Израел „го чини мирот можен" на Блискиот Исток.

75 поврзани вести »

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски поднесе оставка

МКД - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска поднел оставка на функцијата, која како што вели е, негов личен чин. Чичаковски оставката ја поднесе откако во јавноста беше обелоденето дека членовите на ДИК зеле ...

95 поврзани вести »

Дума и Милев ги вратија парите во буџетот и дадоа оставки во ДИК

МКД - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев утрово поднесоа оставки на оваа функција и ги вратија парите, бонусите, во буџетот. Во изјавата за МКД.мк Дума вели дека кај нив никогаш и немало некакви резерви во однос на ...

95 поврзани вести »

Врховниот суд одлучи, Едмонд Темелко бил законски лишен од слобода

МКД - 11.12.2017

Врховниот суд на Република Македонија донесе пресуда со која го прифати Барањето за заштита на законитоста на СЈО за случајот со приведувањето на градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко.

Претставник на бугарскиот патријарх Неофит на празнувањето во Струмица

МКД - 11.12.2017

Бугарскиот патријарх Неофит го испрати Величкиот епископ Сиониј како свој претставник на празникот на Струмица, „Св. Петнаесет Тивериополски (Струмички) маченици“. Во знак на почит и гостопримство Сиониј, како што пишува БГНЕС , бил поставен на ...

32 поврзани вести »

Му украле чанта со пиштол додека седел во ходник на Клинички

МКД - 11.12.2017

Вчера во 15 часот било пријавено дека во Скопје во комплексот„Мајка Тереза" од страна на непознат сторител била извршена кражба на пиштол глок 17, сопственост на И.Х. (31). Имено, велат од МВР, додека пријавителот седел во ходникот од болнички ...

21 поврзани вести »