TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мои рецепти

Солен намаз од тиква и лук (посно)

Мои рецепти - пред: 10 часа

Се решив да пробам и солена варијанта на тиква, иако таа по својот состав е слатка. Излезе намаз кој најпрво ме плени со својата боја, а потоа и со вкусот. Слатката нијанса што тиквата ја имаше не се поништи сосема со солта, а доминацијата на лукот ...

3 поврзани вести »

Какао палачинки со рум

Мои рецепти - пред: 12 часа

Со жица изматете ги јајцата со шеќерот и ванилата и медот. Додадете ги киселото млеко, водата (прво 50 мл, па ако треба ќе додадете) и млекото, па брашното, прашокот за печива и какаото. Откако убаво ќе ги разбиете грутките, на крај додадете го ...

27 поврзани вести »

Макало со вргањ и блитва

Мои рецепти - пред: 13 часа

За љубителите на печурки, еве едно вкусно макало со вргањ. 1. Свежиот вргањ се мие, се вари да омекне, се цеди и се сечка на ситни парчиња. 2. Во тава се става малку масло и се започнува со пржење на вргањот. 3.

27 поврзани вести »

Намаз од цвекло

Мои рецепти - пред: 15 часа

Вкусен намаз од цвекло. Со овој намаз може да се полнат белките од сварените јајца, или може да се послужи самостојно. Изборот е ваш. Прво цвеклото го лупиме, сецкаме на коцки и го ставаме да се вари на тивок оган. Сега ги вариме 3 јајца.

3 поврзани вести »

Солени топчиња со кикиритки и јогурт

Мои рецепти - пред: 16 часа

Солени, вкусни топчиња. За тестото, сите состојки соединете ги. Малку измесете. Поделете го тестото на осумдесетина дела. Секој дел малку сплескајте го на раката, ставете цела кикиритка и завиткајте ја со тесто, формирајте топче.

Медени колачи со мармалад од кајсии (посно)

Мои рецепти - пред: 20 часа

Прекрасни благца за посни денови. Посебно за луѓе кои многу сакаат поблаги десерти :) 1. Шеќерот, медот, содата и циметот се промешуваат и смесата се вари заедно со масло на тивок оган додека убаво не се соедини. 2.

Кревок колач со вишни и кисела павлака

Мои рецепти - пред: 21 часа

Сум правела многу рецепти за вакви колачи со вишни. Но овој е исклучително, мек, сочен, вкусен. Ги трошам последните залихи на замрзнато овошје. Начин на подготовка. Во една вангличка се ставаат јајцата, ароматизираниот шеќер и шеќерот и се мати до ...

Брзи прленки со јогурт и сода

Мои рецепти - пред: 23 часа

- Во јогуртот ставете ја содата и нека се запени. - Во садот одмерете брашно, додадете сол, додадете го јогуртот со веќе растворената сода, маслото, со бркалка измешајте до еднородна смеса, ќе добиете меко тесто. Оставете го нека одстои 10-15 мин.

Тахини пита - Таан пита (без масло)

Мои рецепти - 21.03.2017

Еве еден посен рецепт без масло. Вкусно благо за сечие непце. Се истура во длабок сад таанот кој претходно е измешан убаво со дрвена лажица. Да се измеша маслото од таанот убаво. Се меша таанот со шеќерот да се изедначи.

4 поврзани вести »

Парен колач со јаболка (посно)

Мои рецепти - 21.03.2017

Одамна немав направено колач со шербет, па еве еден посен од мојата тетратка за посни слатки. Подготовка 1. Јаболката ги лупиме и рендаме. 2. Сувите состојки ги ставаме во еден сад и ги промешуваме да се соединат. 3.

3 поврзани вести »

Пролетни солени бомбици од фета сирење и индиски ореви

Мои рецепти - 21.03.2017

Фета сирењето го ставме во еден сад и го гмечиме со вилушка. Ги додаваме мелените индиски ореви, власецот, биберот, протиснатото лукче и копарот. Сето убаво го соединуваме и оставаме да одстои во фрижидер 30 минути.

Брза паштета од лосос

Мои рецепти - 21.03.2017

Едноставна и вкусна паштета од лосос. Само ставете ја врз крекери или пак врз домашно интегрално лепче и ќе добиете вкусен и здрав оброк. Во блендер, ставете ги филетите од лосос, претходно исцедете ги од течноста, ставете го маргаринот, кромидот и ...

2 поврзани вести »

Карбонаде фламанде - Гулаш на фламански начин

Мои рецепти - 21.03.2017

Ова е мој предлог за ручек, гулаш подготвен на малку поинаков начин. Вкусот за мене е перфектен, месото е меко, се топи.... Подготовката започнете ја еден ден порано, бидејќи месото треба подолго да одлежи во маринадата.

27 поврзани вести »

Чоколадни мус коцки (хроно ужина)

Мои рецепти - 21.03.2017

Кога си вонрестрикција во хрононутриција, на уживањето му нема крај. Постојано си смислувам комбинации за вкусни ужинки, бидејќи тоа ми стана омилениот дел од денот. Според дозволените состојки за користење за време на ужинка, односно овошје, суво ...

2 поврзани вести »

Колач со рикота и мармалад

Мои рецепти - 21.03.2017

Изматете ги јајцата и шеќерот. Додајте го растопениот и оладен путер, млекото и рикотата. Проматете со најмала брзина на миксерот, па постепено додавајте го брашното во кое ќе го измешате пецивото.

27 поврзани вести »

Експресна слатка пита со ореви (без миксер)

Мои рецепти - 21.03.2017

После огромниот успех кој кај нас дома го постигна солената експресна пита, решив тестото од истата да го пренаменам во десертно. И не згрешив. Многу фино тесто, многу лесно и податно за работа и во слатка варијанта испадна одлично.

2 поврзани вести »