TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мои рецепти

Печени панцероти со праз и урда (изварка)

Мои рецепти - пред: 5 часа

Сепак, не заборавам понекогаш да ги изненадам и домашните со по некое „нехронерско“ честење. Денес, на ум ми паднаа овие комбинации на состојки кои доведоа до одлични печени панцероти, кои топло им ги препорачувам на сите да си ги пробаат! 1.

Солена салата од палачинки

Мои рецепти - пред: 6 часа

Супер брза солена салата за убави пригоди, но и за секојдневно уживање. Палачинките ги правам според основниот рецепт за палачинки Откако малку ќе се изладат, се виткаат во ролна и се сечкаат ситно на лентички.

Салата со тиквички и павлака за готвење (посно, веган)

Мои рецепти - пред: 8 часа

Ја направив салаткава набрзинка, моментална инспирација и сите преживеавме :D Мислев дека ќе остане, за да можам да ја сликам следниот ден, но некако сите се навртеа од што им беше вкусна и морав вака набрзинка да ја сликнам :) Тиквичките исецкајте ...

Монте торта

Мои рецепти - пред: 11 часа

Вистинско кремасто чоколадно уживање, кое се подготвува многу брзо и едноставно. 1. Најпрво се матат белките да се добие цврст снег, а во посебен сад се бијат жолчките со шеќерот. Се додава лажица по лажица млака вода, па се додава брашното, ...

8 поврзани вести »

Брзи уштипци со јаболка

Мои рецепти - пред: 13 часа

Брзи и многу вкусни уштипци подгответе ги нема да згрешите. Јајцата се матат со маталка заедно со шеќерот. Потоа се додава брашното млекото, пецивото и ванилата. Јаболката се лупат и се ренадаат се додаваат во смесата и се меша убаво потоа се додава ...

Ситни колачи со суво грозје

Мои рецепти - пред: 14 часа

Се зоврива водата, шеќерот и ванилата на кратко, 2-3 минутки. Се трга настрана и се додава маргаринот, мешајќи да се стопи. Па се додаваат оревите. Се меша и се остава да се подизлади. Се додаваат бисквитите и убаво се соединува.

8 поврзани вести »

Црвени пиперки во тегли

Мои рецепти - 22.10.2017

1. Пиперките се мијат, се чистат од семето и се сечкаат на кругчиња или по должина. 2. Се ставаат во теглите, а помеѓу нив се става ичистен исечкан лук и магдонос. 3. Состојките за солилото се зовриваат и жешкото солило веднаш се тура во теглите кои ...

Хумус со печено цвекло

Мои рецепти - 22.10.2017

1. Најпрво цвеклото го печеме. Количината да биде одприлика колку наутот. Моето беше големо, па затоа го пресеков на мали парчиња. Секое го завиткав во алуминиумска фолија и ставив во фолијата една лажица вода, за да биде меко, да не се исуши ...

Супа од тиква со мелено месо

Мои рецепти - 22.10.2017

Тиквата измијте ја, пресечете ја на половина, исчистете ја од семките и исечете на мали парчиња. Морковот, компирите и кромидот излупете ги и исечкајте ги. Се заедно ставете во едно длабоко тенџере, додадете зејтин и ставете да се пржи додека ...

6 поврзани вести »

Брз колач без јајца

Мои рецепти - 22.10.2017

Во сад за матење ставете го брашното, шеќерот, содата и какаото и измешајте. Постепено додавајте го јогуртот и матете да не ви се направат грутчиња. На крај додајте го и зејтинот. Во подмачкано тавче ставете ја смесата и печете во загреана рерна ...

8 поврзани вести »

Ситни колачиња со кокос и желе бомбони

Мои рецепти - 22.10.2017

Водата, ванилата и шеќерот се зовриваат на кратко, 2-3 минутки. Се трга од оган и се додава чоколадото и маргаринот и се меша додека целосно не се растопат во шербетот. Се додава кокосот, убаво се изедначува.

8 поврзани вести »

Пинерлија-погача (без месење и без миксер)

Мои рецепти - 22.10.2017

Оваа пинерлија-погача е толку едноставна за подготовка, а толку е мека и вкусна. Посебно е погодна за сите оние кои не сакаат да месат, а се вљубеници во домашно топло, миризливо пециво. Начин на подготовка.