TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

По 17 години, во Арканзас егзекутирани двајца затвореници во ист ден

МРТ - тукушто објавено

Претходно беа закажани егзекуции на осуммина затвореници во период од 11 дена поради истекот на рокот на седативот кој се користи за усмртување на осудениците. По 17 години, американската сојузна држава Арканзас спроведе двојна егзекуција на ...

5 поврзани вести »

Ќе се казнува непочитувањето на неделните откупни цени

МРТ - тукушто објавено

Поради непочитување на неделните откупни цени неколку струмички компании ќе бидат избришани од регистарот на откупувачи. Одлуката следи откако Државниот инспекторат за земјоделство открил и други неправилности при откупот на пролетната зелка.

Грчки медиуми: Граѓанска војна и распарчување на Македонија, а потоа соединување со Косово

МРТ - пред: 18 часа

Грчките медиуми продолжуваат да пишуваат за состојбата во Македонија, но и во поширокиот регион. Граѓанска војна и распарчување на Македонија, а потоа и соединување со Косово – ова според анализата на грчкиот портал „Пентапостагма“ е актуелната ...

3 поврзани вести »

Овоштарниците во Битолско со просечна штета од над 90 проценти

МРТ - пред: 18 часа

Битолските овоштари ја делат истата судбина со преспанските јаболкари. Просечната оштетеност на овоштарниците се движи над 90 проценти. Велат последиците ќе се чувствуваат и во следните неколку години, а годинава едвај ќе се собере десетина насто ...

70 поврзани вести »

Одбележани 25 години од основањето на „Меѓаши“

МРТ - пред: 19 часа

Првата детска амбасада „Меѓаши“ одбележа 25 години од основањето. Во неколкуте кризни периоди во земјава, амбасадата секогаш беше на страната на децата. Заедничко родителство по развод е предзвикот на Првата детска амбасада „Меѓаши“ по две и пол ...

6 поврзани вести »

Здружување на производителите и популаризација на домашното производство

МРТ - пред: 19 часа

Популаризација на домашното производство и здружување на производителите- ова според Стопанската комора на Македонија, може да обезбеди подобар квалитет и зголемен извоз. Се советува активно да се користи Агро-берзата...

3 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска, СДСМ не прифаќа

МРТ - пред: 19 часа

ВМРО-ДПМНЕ повикува лидерите да седнат на заедничка маса и да најдат компромис за суштинските прашања. Социјал-демократите се повикуваат на Пржино и на резултатите од изборите. Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ бараат лидерска средба за излез на земјата од ...

42 поврзани вести »

Ердоган ќе се сретне со Трамп кон средината на мај

МРТ - пред: 19 часа

Двајцата лидери ќе разговараат за Сирија, Ирак и евентуалната екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен Турскиот претседател Ердоган кон средината на следниот месец во Белата Куќа ќе се сретне со својот американски колега, Доналд Трамп за ...

36 поврзани вести »

Метео: Постепен раст на температурите

МРТ - пред: 19 часа

Максималната температура ќе достигне до 23 степени. Во Скопје утре до 21 степен. Утре во Македонија ќе преовладува сончево и потопло време со мала до умерена локална облачност и со умерен ветер од југоисточен правец.

36 поврзани вести »

1,5 милиони евра грант од ИПА за обуки на невработени

МРТ - пред: 19 часа

Средства обезбедени од претпристапните фондови на ЕУ, наменети за самовработување или за комерцијален кредит... Речиси милион ипол евра- нов грант од ИПА фондовите, за зголемување на компетенциите, знаењата и вештините на млади невработени кадри.

12 поврзани вести »

Втор зборник на научни трудови: Македонско-словачко книжевни, културни и јазични врски

МРТ - пред: 19 часа

„Македонско- словачки книжевни, културни и јазични врски“- промовиран вториот зборник на научни трудови во издание на Институтот за македонска литература- Скопје. Промовирани и инсерти од документарниот триптих „Мисијата на браќата Константин и ...

4 поврзани вести »

СЈО: Одржана работна средба во Македонски телеком

МРТ - пред: 19 часа

Разговарано е да предметите од интересот на ова јавно обвинителство- велат од СЈО, и очекуваат воспоставената соработка да продолжи и во претстојниот период. Обвинители од Специјалното јавно обвинителство влегоа во просториите на Македонски телеком.

61 поврзани вести »

Кривична пријава за седум лица за убиството на Матка

МРТ - пред: 20 часа

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против 18-годишниот А.Е. поради основано сомнение дека извршил кривично дело „убиство“, како и против 18-годишниот Џ.С.

27 поврзани вести »

Одбележан Јом Ашоа – Национален комеморативен ден на холокаустот

МРТ - пред: 20 часа

Еврејската заендица го одбележува Денот на холокаустот, депортацијата на македонските Евреи во нацистичките логори на смртта. Централната манифестација се одржа во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите со палење на шест меморијални свеќи и ...

36 поврзани вести »

50 милиони евра субвенции на земјоделците ќе бидат исплатени согласно со законскиот рок

МРТ - пред: 20 часа

50 милиони евра за субвенции на земјоделците ќе бидат исплатени согласно со законскиот рок, посочува ресорниот министер. Платежната агенција ќе ги изготви налозите до 31-ви мај. Од Министерството велат дека Комисиите за штетите се сѐ уште на терен и ...

65 поврзани вести »

Продолжение на конститутивната седница

МРТ - пред: 20 часа

Ново продолжение на основачката собраниска седница, на која ќе се дискутира за избор на членови и претседател на комисијата за избори и именувања. Главна тема на дискусиите досега беа Тиранската платформа и мирниот трансфер на власта.

59 поврзани вести »

Нетанјаху: Не го тестирајте Израел

МРТ - пред: 20 часа

Израел вчера го одбележа Денот на сеќавањето на жртвите од холокаустот кои систематски беа убивани од страна на нацистичка Германија и нејзините соработници во текот на Втората Светска војна.

36 поврзани вести »

Тесна разлика: Макрон и Ле Пен во вториот кург на 7-ми мај

МРТ - пред: 21 часа

Тесна разлика меѓу двајцата претседателски кандидати за шеф на француската држава Макрон и Ле Пен. Првиот води со 2 насто, а во вториот круг на 7-ми мај, Социјалистите ги повикаа следбениците на Меланшон и Фијон да гласаат за Макрон.

219 поврзани вести »

Европска премиера на „Дениција“ во Брисел

МРТ - пред: 21 часа

„Дениција“ од Петре М. Андреевски вчеравечер изведена во европската престолнина. За публиката не постоеше јазичната бариера, зборот на Андреевски е збор за борбата за татковина, за Македонија, за она што сме сите ние...

2 поврзани вести »

Одложена расправата во Судскиот совет

МРТ - пред: 22 часа

Митриновски, кој пред неколку години беше разрешен од функцијата, се жалеше во Судот за човекови права во Стразбур и го доби спорот... Во Судскиот совет се одложи расправата за разрешениот судија и поранешен претседател на скопска Апелација, Јордан ...

29 поврзани вести »