TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Сообраќајот на патот Кичево-Охрид кај Врбјани во прекин поради минирање

МРТ - пред: 1 час

Прекинот во сообраќајот ќе биде во периодот помеѓу 13 и 16 часот во траење од околу 15 – 20 минути... Сообраќајот на патниот правец А2 Кичево – Охрид по планинскиот превој Пресека кај село Врбјани ќе биде во прекин поради изведување работи на пат - ...

24 поврзани вести »

Презентација на можностите за пристап до средства за иновации

МРТ - пред: 1 час

ССК во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој на Република Македонија, организираат серија активности со цел компаниите подетално да се запознаат како функционира со инструментот Кофинансирани грантови...

26 поврзани вести »

Потребни финансии за изучување и грижа за јазикот

МРТ - пред: 16 часа

Македонскиот јазик е сврзно ткиво за сите нас кои живееме тука и тој не обединува да бидеме силна нација. Како и колку говориме правилно? Лингвистите со порака да го сочуваме мајчиниот јазик, тој е најголемата вредност за секоја нација.

32 поврзани вести »

3,7 милиони евра за поддршка на иновации

МРТ - пред: 18 часа

Со поддршка од Фондот за иновации до поголема конкурентност на светскиот пазар. До 3-ти мај трае повикот за грантови до 30 илјади евра за страт-апи. За годинава се планирани 3,7 милиони евра за поддршка на иновациите.

26 поврзани вести »

Туристичките водичи- окото на странскиот турист во земјава

МРТ - пред: 18 часа

Од туристичкиот водич зависи какви впечатоци ќе понесат со себе странските гости во земјата. Истражувањата на терен говорат дека најголем дел од оние што се враќаат во земајата добиле квалитетна тура и податоци за историјата, културата и убавините ...

38 поврзани вести »

Убиство во Охрид, полицијата трага по сторителот

МРТ - пред: 18 часа

Во текот на вчерашниот ден во нејзиниот стан во Охрид е убиена Спаса Б. Полицијата трага по сторителот на кривичното дело „разбојништво со последици смрт“ и се очекува дека одредени предмети што се пронајдени при увидот ќе помогнат за што поскоро ...

45 поврзани вести »

Избрани 37 дела на Конкурсот од областа на класичната музика

МРТ - пред: 19 часа

За три години Министерството за култура со стимулативната мерка за откуп на дела од областа на класичната музика, поттикна создавање на 128 композиции на 41 македонски автор за кои беа издвоени 15 милиони денари.

10 поврзани вести »

Фејсбук автоматски ќе ги пушта видеата со звук

МРТ - пред: 19 часа

Со измените корисниците на најпопуларната социјална мрежа, незвисно дали тоа им се допаѓа или не, ќе ги гледаат видео снимките со звук кои автоматски ќе почнат да се прикажуваат. Во изминатиот период Фејсбук вредно работеше на што подобра промоција ...

Новитет на Вајбер - доверливи пораки

МРТ - пред: 19 часа

По фотографирањето или снимањето, во горниот десен или долниот лев агол ќе се појави икона во облик на пречкртан часовник, што ја означува пораката како „доверлива“ и ни нуди да го одредиме нејзиното времетраење.

Корисниците на АјФон сега можат да пратат пораки преку WhatsApp и кога не се онлајн

МРТ - пред: 19 часа

Пораките ќе се чуваат и автоматски ќе се испратат кога сигналот ќе се врати. Корисниците на АјФон треба да ја инсталираат последната верзија на WhatsApp (2.17.1) на своите уреди. На корисниците на Андроид оваа опција им е достапна од претходно.

8 поврзани вести »

Новиот АјФон може да има технологија за препознавање на лица и движења

МРТ - пред: 19 часа

Во извештајот се наведуваат поедини детали за новиот АјФон на Епл, кој ќе биде претставен во септември. Се наведува еден вид на технологија за препознавање на лица и движења, што овозможува нов ласерски сензор и инфрацрвен сензор блиску до предната ...

29 поврзани вести »

ЛГ се откажува од модуларните паметни телефони

МРТ - пред: 19 часа

ЛГ, првиот мејнстрим производител на паметни телефони кој пристапи на креирање на модуларен уред, најверојатно ќе го напушти тој пристап за да се посвети на класичната верзија. Модуларните паметни телефони беа долготраен сон на визионерите на идниот ...

Фејсбук отсега нуди можности за организирање онлајн забави

МРТ - пред: 19 часа

Со помош на Скајп, Вајбер, видео повиците, Фејсбук сега буквално ни овозможува да направиме „онлајн забава“. За што се работи? Најпопуларната социјална мрежа сега нуди можност во „видео чет групите“ да се вклучат 50 луѓе.

Десет најчесто поставувани прашања на Гугл во 2016 година

МРТ - пред: 19 часа

Гугл направи листа на 10 прашања на кои најчесто биле барани одговор во 2016 година. Кога станува збор за најпопуларниот пребарувач на светот, Гугл, слободно можеме да кажеме дека му се обраќаме во врска со речиси сите прашања кои ги имаме.

Вирус за „Андроид“ нападнал над еден милион корисници

МРТ - пред: 19 часа

Вирусот наречен „Гулиган“ напаѓа на пребарувачот Гугл, со помош на лажни линкови од статии кои наводно водат до одреден портал, обично од забавен карактер. Познавачите тврдат дека вирусот е оспособен да влезе во 74 отсто од уредите кои работат врз ...

Половина од светското население ќе користи интернет до крајот на годинава

МРТ - пред: 19 часа

Интернет користи дури 80 насто од популацијата во развиените земји, додека онлајн се само 40 насто од жителите на земјите во развој и 15 проценти во најсиромашните држави, пишува во извештајот на агенцијата на Обединетите нации.

Снепчет очилата конечно во продажба

МРТ - пред: 19 часа

Еден пар очила „Снепчет Соектаклс“ ќе чинат околу 120 евра и ќе можат да се поврзат со паметен телефон, оносно со матичната апликација Снепчет. Снепчет од сега произведува и очила во кои се наоѓа камера способна за фотографирање и снимање.

Хранливи вредности со кои изобилува црното чоколадо

МРТ - пред: 19 часа

Во 100 грамови црно чоколадо со 70 проценти какао има околу 570 калории, 9 грама протеин, 33 грама јаглехидрати, 42 грама масти и дури 12 грама влакна. Се повеќе истражувања ги потврдуваат позитивните ефекти на црното чоколадо за здравјето и го ...

Редовниот појадок и раната вечера го намалуваат ризикот од срцеви болести

МРТ - пред: 19 часа

Здравата исхрана придонесува на целокупниот здрав начин на живот и го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, дијабетис тип 2 и хроничните заболувања. Американското здружение на кардиолози објави студија во која се нагласува важноста на ...

8 поврзани вести »

Прекумерната употреба на парацетамол може да биде фатална за црниот дроб

МРТ - пред: 19 часа

Студијата, што ја изработиле истражувачи од универзитетите во Единбург и Осло и шкотската Служба за трансфузија, покажува дека овој аналгетик предизвикува оштетувања на црниот дроб на ниво на цироза и хепатитис.