TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

ВМРО-ДПМНЕ: Изборниот поткуп продолжува и во вториот круг

МРТ - 20.10.2017

Изборниот поткуп продолжува и во вториот круг, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Партијата посочи на низа нерегуларности. Во меѓувреме, дел од кандидатите за градоначалници ги претставија своите проекти за подобар живот на граѓаните.

31 поврзани вести »

БЕСА: На општина Сарај ѝ треба градоначалник кој ќе направи промена

МРТ - 20.10.2017

Движењето БЕСА со активности пред вториот круг од локалните избори. Се претстави кандидатот за градоначалник на Сарај. Бекију вети промени... На општината Сарај ѝ треба градоначалник кој знае како да направи промена, кој носи надеж и ќе ги обедини ...

38 поврзани вести »

ДУИ очекува победа во вториот круг

МРТ - 20.10.2017

ДУИ е убедена дека на 29-ти октомври ќе има двојно повеќе гласови од нивните опоненти во албанскиот блок. Велат дека нивната програма е за граѓаните и тоа ги прави поинакви од противниците за кои сметаат дека немаат никаква понуда.

Заев: Еднаквост меѓу граѓаните и во квалитетот на живот

МРТ - 20.10.2017

Партиите ја продолжија изборната кампања за вториот круг од локалните избори. СДСМ вечер е на средби со жители на Гостивар. Од скопските општини Шуто Оризари и Бутел порачаа- само сплотени, без разлика на етничката припадност, можеме да одиме напред.

51 поврзани вести »

САД: Усвоен нацрт-буџетот за 2018 година

МРТ - 20.10.2017

Поради неуспехот да го поништи Законот за здравствено осигурување на својот претходник Барак Обама, Трамп и неговите сојузници во Конгресот се обидуваат до крајот на годинава да го спроведат историскиот закон за намалување на данокот.

10 поврзани вести »

Светска банка: Корекција и намалување на растот за Македонија

МРТ - 20.10.2017

Македонската економија годинава ќе испорача раст од 1,5 проценти. Светска банка со надолна корекција во октомвриската проекција, откако во април ни прогнозираше позитива од 2,8 отсто. Главна причина- политичката криза...

30 поврзани вести »

МНР потврди дека во Словачка се приведени македонски државјани

МРТ - 20.10.2017

Тие се приведени во фабрика најверојатно кинеска сопственост, во близина на словачкиот град Трнава. Министрерството за надворешни потврди дека во Словачка биле приведени 8-мина македонски државјани кои работеле со лажни дозволи за работа.

28 поврзани вести »

Регистрирани три нови случаи на мали сипаници

МРТ - 20.10.2017

Десетмина од заболените живеат во населбата Маџари, во реонот Кванташка депонија. Двајца се од Чаир, по еден заболен има од Сопиште, Шуто Оризари и од Кондово, а еден од пријавените е државјанин на Косово.

28 поврзани вести »

Бугарската компанија „Енекод“ нов сопственик на „Фени“

МРТ - 20.10.2017

Сите работници ќе останат со статусот што го имаа – информираат од Синдикатот за индустрија, рударство и енергетика. Најавени се и нови вложувања... „Фени индустри“ не оди во стечај. Бугарската компанија „Енекод“ е нов соственик на комбинатот.

30 поврзани вести »

Одбиени сите приговори за изборите

МРТ - 20.10.2017

Сите поднесени приговори за локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија. Седницата на ДИК завршила изутрината. До Комисијата беа поднесени вкупно 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ, еден од ТМРО, од Алијансата за Албанците и од ...

62 поврзани вести »

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија

МРТ - 20.10.2017

Европските лидери нема да посредуваат во спорот меѓу Шпанија и Каталонија. Шпанската влада постигна договор со опозиската Социјалистичка работничка партија за одржување регионални избори во Каталонија во јануари 2018-та година, како дел од пакетот ...

157 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

МРТ - 20.10.2017

Гласањето беше по слободна волја и без притисоци, велат во СДСМ, а резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините и Македонија воопшто. Граѓаните гласаа слободно, изборите беа фер и демократски.

83 поврзани вести »

САД: Се гради граничниот ѕид со Мексико

МРТ - 20.10.2017

Осум прототипови со височина од околу 5 до 9 метри се поставени во близина на границата којашто е долга 3.142 километри. Привршуваат градежните работи на граничниот ѕид со Мексико. Осум прототипови со височина од околу 5 до 9 метри се поставени во ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори за екстрадиција

МРТ - 20.10.2017

Апелацискиот суд во Солун треба да одлучи дали двајцата поранешни вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање ќе им бидат испорачани на македонските власти. Грчките власти, пак, веќе одредиле притвор за приведените.

38 поврзани вести »

Светска банка: Раст на македонската економија од 1,5% во 2017-та

МРТ - 20.10.2017

Во извештајот „Миграција и мобилност“, Светска банка појаснува дека причини за надолната корекција била политичката нестабилност во првата половина од годината, а како главни двигатели на растот ги смета потрошувачката, придвижена од зголеменото ...

30 поврзани вести »

Претседателски избори во Словенија, Борут Пахор фаворит

МРТ - 20.10.2017

Сегашниот шеф на државата, Борут Пахор, е фаворит и се прогнозира дека ќе добие околу 55% од гласовите. В недела Словенците бираат нов шеф на државата. На шестите претседателски избори од осамостојувањето на земјата учествуваат девет кандидати.

9 поврзани вести »

Италија: Референдум во Ломбардија и Венето

МРТ - 20.10.2017

На 22-ри октомври граѓаните ќе се изјаснат за тоа дали сакаат помалку пари од нивните даноци да им се пренесуваат на италијанските региони кои не се толку богати. Италијанските области Ломбардија и Венето организираат консултативен референдум за ...

5 поврзани вести »

Ди Александер, „Интерзоне“ и Орландо Џулиус вечерва на Скопски џез- фестивал

МРТ - 20.10.2017

Позната џез-пејачка со својот квартет доаѓа во Европа само за овој концерт. Фестивалот ја најави како изведувач чии таленти се протегаат на секој музички жанр, но дека во најчиста форма се отсликуваат во џез-музиката.

15 поврзани вести »

Тереза Меј бара ЕУ да ги придвижи преговорите

МРТ - 20.10.2017

Според процедурата, Обединетото Кралство официјално ќе го напушти блокот во 2019 година. Британската премиерка Тереза ​​Меј ги повика лидерите од Европската унија да понудат динамика која ќе овозможи постигнување на напредок во преговорите за ...

42 поврзани вести »

До недела сончево, од понеделник дожд

МРТ - 20.10.2017

Од понеделник се очекува дожд, во вторник ќе има појави на грмежи. На повисоките планини овие врнежи ќе преминуваат во снег... Скопје е најтопол град во регионот. Температурата ќе достигне 28 целзиусови степени.