TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Иванов на средба со бразилскиот колега Мишел Темер

МРТ - пред: 4 часа

Денеска ќе има прием кај неговиот колега Мишел Темер, по што ќе присуствува на свеченото отворање на нашата амбасада во Бразилија, прва резидентна македонска амбасада во Латинска Америка. Од вчера шефот на државава Иванов е во Бразил.

55 поврзани вести »

Обновен рибниот фонд во прилепското вештачко езеро

МРТ - пред: 4 часа

Обновен е рибниот фонд во прилепското вештачко езеро со 200 килограми риба, подмладок и матица. Поради сушата, годинава беше на работ на катастрофа за рибниот фонд во езерото. Со рибочувари, клубот го штити езерото од рибократците...

5 поврзани вести »

Нимиц во Брисел на средба со Наумовски и со Василакис

МРТ - пред: 5 часа

Напладне се очекува конференцијата за новинарите на Нимиц, на која што треба да ги соопшти најновите информации околу евентуално надминување на црвените линии на Македонија и на Грција. Невремето во Белгија ги презакажа средбите на посредникот на ...

117 поврзани вести »

Продолжува обесштетувањето на сточарите за „јазлеста кожа“

МРТ - пред: 5 часа

Сточарите на кои имаа угинат добиток од болеста „јазлеста кожа“ ќе бидат обештетени од страна на државата. Досега таа можност ја немаа поради тоа што во законот беше предвидено дека ваков надоместок следува само за одземени заболени животни.

Снежно невреме низ Европа, затворени повеќе аеродроми

МРТ - пред: 5 часа

Снежно невреме ја зафати северозападна Eвропа. Повеќе европски аеродроми се затворени поради снежните навеви. Блокирани се и патниот и железничкиот сообраќај. Илјадници домаќинства во Белгија, Германија и Франција останаа без електрична енергија ...

51 поврзани вести »

Премиерот Заев во прва официјална посета на Косово

МРТ - пред: 7 часа

Заев ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели. За време на престојот во Косово, македонскиот премиер ќе се сретне со ...

119 поврзани вести »

Во прекин железничкиот товарен сообраќај

МРТ - пред: 22 часа

Од МЖ Транспорт велат дека група вработени од машинскиот и од извршниот персонал решиле да штрајкуваат... Товарниот железнички сообраќај е во целосен прекин, патничкиот ќе се одвива до крајот на денот- информира МЖ Транспорт.

25 поврзани вести »

Експлозија на Менхетен

МРТ - пред: 22 часа

Американските медиуми пренесуваат дека напаѓачот носел две експлозивни направи, од кои едната била прицврстена на неговото тело, експлодирала и му нанела повреди. Експлозија на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн во Њујорк.

36 поврзани вести »

Претставен новиот Предлог- закон за енергетика

МРТ - пред: 22 часа

Надлежните велат дека граѓаните ќе имаат избор на слободниот пазар од кого ќе набавуваат енергенски. Владата уверува дека ќе се задоволат сите директиви од третиот пакет на Европската унија.

49 поврзани вести »

Повеќе еколошки здруженија побараа да се зголеми буџетот за животна средина

МРТ - пред: 23 часа

Повеќе еко-здруженија побараа да се зголеми буџетот за животна средина за идната година и да запре изградбата на нови рудници. Според нив, иако во предизборната програма Владата ветувала почист воздух, со предложениот буџет, не може да се постигне ...

29 поврзани вести »

Отруени неколку кучиња во Скопје, се трага по сторителите

МРТ - пред: 23 часа

Фрлен отров на повеќе места во скопските општини Карпош и Аеродром, угинаа кучиња и мачки. Невладините бараат надлежните да ги пронајдат сторителите. Инспекторите се на терен. Од Град Скопје велат дека е формирана работна група за следење на ...

67 поврзани вести »

Претставници од власта се обврзаа за борба против корупцијата

МРТ - пред: 23 часа

Политичари од владејачкото мнозинство дадоа заклетва дека нема да толерираат корупција и ќе се залагаат за еднаква правда за сите. Документот е отворен за потпис... Декларација за борба против корупцијата потпишаа претставници од власта.

43 поврзани вести »

Нимиц на средби со преговарачите за името

МРТ - пред: 23 часа

Медијаторот Метју Нимиц на средба со преговарачите од Македонија и од Грција во Брисел. Новата рунда, како дел од напорите на Обединетите нации за изнаоѓање прифатливо решение за името, доаѓа по тригодишна пауза.

117 поврзани вести »

Заев ја поздрави одлуката на членовите на ДИК за враќање на бонусите и за оставките

МРТ - пред: 23 часа

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и членовите на ДИК, Дума и Милев поднесоа оставки од функциите. Ваквиот потег доаѓа откако во јавноста беше обледонето дека дека земале високи надоместоци за последните изборни ...

92 поврзани вести »

Под лупа на енергетските контролори и фазата на градба на згради

МРТ - пред: 23 часа

Потребни се инвестиции од 300 милиони евра за енергетска ефикасност на зградите. За 5 до 8 години можат да се заштедат до 30 проценти од потрошувачката на енергија за греење и ладење, покажуваат анализите на Хабитат.

49 поврзани вести »

Шекеринска: 15 насто повеќе средства за одбраната

МРТ - пред: 1 ден

Министерката Шекеринска вели дека се предвидени пари за зголемување на платите на вработените во АРМ и во одбраната од јануари, како и за модернизација на опремата. Во буџетот за 2018-та година 15 насто повеќе средства за одбраната.

14 поврзани вести »

Туризам: Се бараат измени во законската регулатива

МРТ - пред: 1 ден

Здружението за туризам и угостителство бара измени во начинот на субвенционирањето, нова категоризација на угостителските објекти, поголема соработка со инспекциските служби и регулирање на професијата туристички водич.

20 поврзани вести »

Иванов ја почна посетата на Бразил

МРТ - 11.12.2017

Шефот на државата се сретна со претседателот на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, најголема Стопанска комора во Латинска Америка. Разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Македонија и Бразил и можностите за економска соработка и ...

55 поврзани вести »

УПОЗ: Дарко Димовски не е легитимно избран претседател на ССМ

МРТ - 11.12.2017

Обвинуваат дека начинот на работа не е сменет и според УПОЗ, ССМ не е демократска организација. Дарко Димовски е нелегитимно избран претседател на ССМ, тврат од УПОЗ. Според нив, кризата во синдикатот само ќе се продлабочува.

8 поврзани вести »

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки

МРТ - 11.12.2017

Нивните оставки следуваат откако во јавноста американскиот амбасадор Бејли обелодени дека членовите на ДИК зеле бонус од четири плати за локалните избори. На последната седница тие најавија дека парите или ќе ги донираат или ќе ги вратат во буџетот.

92 поврзани вести »