TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Локални избори 2017: Продолжува кампањата за вториот круг од изборите

МРТ - 20.10.2017

СДСМ денеска е во Гостивар на средби со граѓаните. И ВМРО-ДПМНЕ продолжува со прес-конференциите. Продолжува кампањата за вториот круг од локалните избори, закажан за 29-ти октомври. СДСМ денеска е во Гостивар на средби со граѓаните.

32 поврзани вести »

ТМРО: ДИК ги крие од јавноста нашите приговори

МРТ - 20.10.2017

Според оваа партија, ДИК никаде не ги спомнува овие приговори, ги нема ниту на нивната електронска страница, се кријат од јавноста со што не постои регуларност... ТМРО тврди дека има поднесено приговори до ДИК и за Општина Аеродром, за Кавадарци и ...

64 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС спроведе криминални избори

МРТ - 20.10.2017

СДС продолжи да ја раскрчмува државната каса и да ја ограбува државата. Прекршено е ветувањето во предизборието дека државата нема да се задолжува велат во ВМРО-ДПМНЕ. Владата на СДС спроведе криминални избори.

21 поврзани вести »

Тројца повредени и еден приведен во тепачка во автобус во близина на Битпазар

МРТ - 20.10.2017

Повеќе лица го нарушиле јавниот ред и мир и ги нападнале патниците во автобусот на јавниот превоз со број 50. Три лица се повредени, а едно е приведено во тепачката која настанала вчеравечер на булеварот „Крсте Петков Мисирков“ во близина на ...

66 поврзани вести »

Нормализиран сообраќајот кон Грција

МРТ - 20.10.2017

Тековно се одвива сообраќајот на граничните премини Богородица, Стар Дојран и Меџитлија, известуваат од АМСМ. Нормализиран е сообраќајот кон Република Грција по еднодневниот штрајк на грчките цариници.

Климатските промени прават штети во сточарството

МРТ - 20.10.2017

Од климатските промени страда и сточарството. Продуктивноста на млекото во летниот период поради високите температури и жештините може да биде намалена и до 30 проценти. Прилагодувањето на фармите за поголема вентилација или вградувањето на системи ...

ДИК: Одбиени сите приговори за изборите

МРТ - 20.10.2017

Државната изборна комисија ги одби сите приговори поднесени за првиот круг од локалните избори одржани на 15-ти октомври. Сите поднесени приговори за локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија. Седницата на ДИК завршила изутрината.

64 поврзани вести »

ЕУ: Каталонската криза не е на дневен ред на самитот

МРТ - 20.10.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изрази загриженост за ситуацијата на Пиринејскиот полуостров, нагласувајќи дека и покрај сериозноста на кризата, Каталонија нема да биде тема на дводневниот самит во Брисел.

31 поврзани вести »

Ден на баталјонот за врски од составот на ЗОК

МРТ - 20.10.2017

Денот на единицата ќе се одбележи со соодветна програма согласно правилото за воен протокол, како и тактичко-технички збор на кој ќе бидат прикажани дел од опремата средствата со кои располага оваа единица.