TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Каталонија: Пуџдемон ќе мора да одлучи за независноста

МРТ - 19.10.2017

По референдумот за независност на први октомври, Пуџдемон потпиша декларација за самостојност, па ја блокираше за да се разговара со Мадрид. Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон ги носи конечните одлуки за иднината на автономниот регион.

42 поврзани вести »

Почна пријавувањето субвенции за млеко

МРТ - 19.10.2017

Сточарите кои го предале млекото од мај до септември 2017-та година за да ги добијат субвенциите барањата треба да достават најдоцна до 5-ти ноември. Финансиската поддршка изнесува 3,5 денари за литар кравјо, овчо и козјо млеко.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

МРТ - 19.10.2017

До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори. Најмногу од нив се од ВМРО-ДПМНЕ, 43, и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и од Левица. Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите ...

97 поврзани вести »

Затворена границата со Грција, штрајкуваат грчките цариници

МРТ - 19.10.2017

На Граничниот премин Богородица прекинот ќе биде 24-часовен, и почнува денеска во 6 часот, исто како и на Граничниот премин Меџитлија, каде прекинот е најавен од 6:30 часот. Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин ...