TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Седум мртви во пад на кран во Кина

Нетпрес - тукушто објавено

Несреќата се случила во саботата околу 6,30 часот по локално време на градилиште во округот Хаижу Во јужниот кинески град Гуанжу седум лица загинале, а уште две се повредени кога врз нив се урнал кран, соопштија во неделата државните медиуми.

Наумоски негира дека е вработен во Министерството за култура и најавува тужби

Нетпрес - пред: 26 мин

Никола Наумоски реагира во неделата со допис до медиумите во кој негира дека е вработен во Министерствот за култура, од членовите на ВМРО-ДПМНЕ кои ги навеле ваквите информации бара извинување, заканувајќи се поднесување тужба и барање за отштета.

3 поврзани вести »

Довербата во Макрон за еден месец паднала за 10 отсто

Нетпрес - пред: 40 мин

Многу од испитаниците ја критикувале „авторитарноста“ на Макрон во однос на неодамна пензионираниот генерал Пјер де Вилие Нивото на доверба во новиот француски претседател Емануел Макрон, во изминатиот месец паднала за 10 отсто, по малку повеќе од ...

5 поврзани вести »

Започна националниот лидерски камп GLOW

Нетпрес - пред: 1 час

За кампот GLOW: Кампот GLOW (Girls Leading Our World) ги оспособува младите девојки преку уривање на културните бариери инспирирајќи ги да постанат лидери во нивните средини Младинската Асоцијација ИМКА Битола во соработка со американскиот Мировен ...

2 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Откако СДСМ дојде на власт рапидно растат долговит на Македонија

Нетпрес - пред: 1 час

Граѓаните на Република Македонија имаат право да знаат каде одат нивните пари и зошто државата се задолжува со толкави суми на пари, велат од ВМРО-ДПМНЕ Владата на СДСМ лажејќи го народот ја задолжува државата со енормни суми и за помалку од два ...

44 поврзани вести »

Разршен директорот на манифестацијата „Охридско лето“

Нетпрес - пред: 2 часа

Со решение на надлежното министерство, разрешен е директорот на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Оливер Арсовски. На негово место, на функцијата в.д. директор е назначена Сузана Вренцовска, досегашна портпаролка на ...

11 поврзани вести »

Трамп го обвини NYT за осуетување на планот за ликвидација на челникот на ИД

Нетпрес - пред: 2 часа

Според генералот Томас, поради протекување на информации преку медиумите не успеала ликвидацијата на челникот на џихадистите Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини весникот The New York Times за осуетување на напорите на американската ...

9 поврзани вести »

Макрон во понеделник со Путин, Меркел и Порошенко телефонски за Украина

Нетпрес - пред: 3 часа

Договорот меѓу Русија, Украина, Германија по иницијативата на Франција, за прекинот на огнот беше потпишан во белоруската престолнина Минск на почетокот од февруари 2015 година Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот со челниците на ...

5 поврзани вести »

Германче се обидело да избега од земјата поради лоши оценки

Нетпрес - пред: 11 часа

Десетгодишно момченце од северна Германија се обидело да побегне од земјата стравувајќи од реакцијата на родителите поради лошите оценки на училиште, објави во саботата тамошната полиција.

Во понеделник итна седница на Советот за безбедност на ОН поради судирите во Ерусалим, нови жртви

Нетпрес - пред: 11 часа

Седницата на Советот за безбедност би требало да биде можност за разгледување на можностите за смирување на тензиите, објави шведскиот амбасадор при светската организација Карл Скау Советот за безбедност при Обединетите нации ќе се сретне на итно ...

45 поврзани вести »

Костов: Се врши голем притисок врз судиите со цел бесправно раководството на ВМРО-ДПМНЕ да биде ставено во притвор

Нетпрес - пред: 12 часа

Предистражните постапки и истрагите се завршени и вообичаено е во 99 отсто од случаите тогаш да се бара притвор – да не се уништат докази, да не се влијае врз сведоци, делото да не се повтори и секако опасност од бегство.

3 поврзани вести »

Пандов: Секоја друга одлука на судот, освен одбивање на жалбата на СЈО за изрекување мерки за претпазливост ќе значи ...

Нетпрес - пред: 12 часа

Од сѐ што е слушнато и сѐ што е кажано нема никаков основ за тоа. Очигледно големиот притисок покажува само колку е голем стравот од ВМРО кој е и единствениот бедем на државата, истакнува Пандов Секому е јасно дека станува збор за политичка хајка и ...

32 поврзани вести »

Мукоски: Новата влада ги има стопирано сите стратешки проекти во Македонија

Нетпрес - пред: 13 часа

Пратеникот вели дека кога ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата заминале од власт, оставиле од старата еврообврзница околу 230 милиони евра на сметка Главен двигател на македонската економија до сега беше растот на капиталните инвестиции, особено секторот ...

7 поврзани вести »

Шенаесетгодишничка меѓу четирите Германки кои војувале на страната на ИД во Мосул

Нетпрес - пред: 13 часа

Ирачките сили во текот на операцијата за ослободување на Мосул уапсиле околу 20 исламисти од разни земји Четири Германки, меѓу кои и 16-годишна девојка, кои во последните години се бореле на страната на ултрарадикалната сунитка групација Исламска ...

53 поврзани вести »

Кошаркарите со победата над БиХ го завршија турнирот во Скопје

Нетпрес - пред: 14 часа

Kошаркарската репрезентација на Македонија го заврши во саботата вечерта турнирот „Трофеј Македонија“ без пораз откако славеше и во третиот меч, овојпат против селекцијата на Босна и Херцеговина со ...

60 поврзани вести »

Улицата Ловќенска 1 доби нов асфалт

Нетпрес - пред: 15 часа

Денеска улицата „Ловќенска 1“ во скопската општина Карпош доби целосно нов лик. Имено, локалната самоуправа инвестираше во целосна реконструкација и асфалтирање на 210 метри од коловозот и 3,5 метри широчина на оваа улица.

СДСМ: Владата транспарентно го објавува и го враќа долгот

Нетпрес - пред: 15 часа

ВМРО-ДПМНЕ, партијата која како власт 11 години тајно и расипнички ги презадолжуваше државата и граѓаните за да се остварат нечии криминални интереси, денес како опозиција се обидува да ја манипулира јавноста, очајнички обидувајќи се да ги сокрие ...

22 поврзани вести »

Поранешната директорка на Археолошкиот музеј доби отказ за време на боледување и без известување

Нетпрес - пред: 15 часа

Откако истече мојот мандат за директор, конкурирав за раководител. Потоа беше повикана трудова инспеција којашто констатираше дека нема никаков проблем за реализација на тоа вработување. Незадоволен од тоа новиот министер Алаѓозовски пушти зајакната ...

4 поврзани вести »

Јовановски: СДСМ никогаш не размислувала за нашата историја, ниту пак инвестирала во неа

Нетпрес - пред: 16 часа

Со ребалансот на Буџетот тие сакаат јавно да ни покажат дека прават нешто во државата во економската сфера, но всушност тоа е една позадина зад која се крие продажба на името, државата и народот во Македонија, потенцираше Јовановски.

2 поврзани вести »

Атанасов: Со ребалансот на Буџетот енормно се кратат средствата во областа на културата и македонската археологија

Нетпрес - пред: 16 часа

Во минатото имаше истражувања буквално на целата територија на Република Македонија, се истражуваше во Гевгелија, Валандово, Стоби, Скупи, Струмица, Неготино, на територијата на Свети Николе исто така се истражуваше и во Штип, како скопското Кале, ...

4 поврзани вести »