TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Стоилковски: СЈО сакаат да ги „превоспитаат“ медиумите кои не им се блиски на СДСМ

Нетпрес - пред: 1 час

Кон протестот се приклучија голем број медиуми, новинари и здруженија, меѓу кои и новинарот Наум Стоилковски. „Работата на СЈО веќе докажано не може да се одвои од она што се случува во општетствено политичкото збиднување на Република Македонија.

26 поврзани вести »

Доставен Годишниот распоред за работа до судиите на скопскиот Кривичен суд

Нетпрес - пред: 1 час

– При изготвувањето на распоредот се имаа во вид мислењата на судиите од седницата одржана на 17.03.2017 година. Некои од желбите на судиите имаше можност да бидат уважени, а за некои ќе се створи можност во текот на годината, се наведува во ...

29 поврзани вести »

Естетски третмани за мажи

Нетпрес - пред: 2 часа

Водење сметка за физичкиот изглед стана составен дел од животот на современиот маж. Резултатите од бројни истражувања покажуваат дека се повеќе мажи користат услуги на естетска медицина. Постојат голем број на причини кои доведуваат до тоа да ...

Европскиот совет жали што Велика Британија ја напушта ЕУ

Нетпрес - пред: 2 часа

Во преговорите ЕУ ќе дејствува како единствена и ќе ги заштитува своите интереси. Нашата прва задача ќе биде да ја сведеме до минимум несигурноста од одлуката на Британија и нејзините граѓани за нашите граѓани, бизниси и држави.

117 поврзани вести »

Уставен суд ја одложи расправата за прислушувањето

Нетпрес - пред: 2 часа

Одложувањето на расправата, информираат од Судот, е заради подетално разгледување на предметната материја доставена во иницијативата. Со членот 175 донесен со измените на Законот во 2014 година на телекомуникациските оператори во земјава им се ...

21 поврзани вести »

СЈО го повлече барањето на ЈОРМ за првоосомничениот во „Труст“

Нетпрес - пред: 2 часа

Јас како јавен обвинител сум исклучиво надлежна да постапувам по предметите поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите во сите судски инстанци. Поради тоа денес со поднесок испратен до Врховниот суд на ...

45 поврзани вести »

Туристичките работници очекуваат раст од 20 проценти на туристите

Нетпрес - пред: 3 часа

Има огромен број неопределени туристи во Европа и Русија кои занемаруваат некои дестинации. Мислам дека како дестинација може да привлечеме дел од тие гости. Ако минатата година имало 856.000 сметам дека годинава треба да очекуваме над милион гости ...

30 поврзани вести »

СДСМ негира дека има плтформа, ДУИ им ја прочита од собраниска говорница

Нетпрес - пред: 3 часа

Веќе трет ден трае конститутивната седница за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Од ВМРО-ДПМНЕ, бараат пред да се премине на избор на претседател на ...

26 поврзани вести »

Мукоски до Заев: Излези пред јавноста и барем еднаш не лажи. Платформата си ја прифатил во целост

Нетпрес - пред: 3 часа

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски во процедурална забелешка од собраниската говорница му посочи на Зоран Заев еднаш да собере храброст и да излезе пред македонската јавност и да признае дека ја прифатил Тиранската платформа.

189 поврзани вести »

Зошто луѓето се дебелеат откако ќе ги остават цигарите?

Нетпрес - пред: 4 часа

Сигурно сте забележале од лично или од туѓо искуство дека поголемиот број од луѓето ја зголемуваат нивната телесна тежина откако ќе ги остават цигарите. Грчките научници потврдиле дека кај лицата кои неодамна престанале да пушат е потребно повеќе ...

Прилепскиот пазар во иднина ќе произведува електрична енергија

Нетпрес - пред: 4 часа

Се планира да бидат поставени 1.300 фотоволтаични панели, со кои ќе се покрие целиот пазар и кои би произведувале 271,8 kw електрична енергија на ден. Фотоволтаиците ќе бидат поставени на површина од 3.500 метри квадратни со кои ќе се обезбеди ...

8 поврзани вести »

Прилепчанец уапсен на аеродромот „Александар Велики“

Нетпрес - пред: 4 часа

Д.П. е приведен и во 15:40 часот со потврда за предавање на лице е предаден на полициски службеници од СВР Скопје за понатамошна ...

12 поврзани вести »

Од септември ќе се реконструира и доградува Универзална сала

Нетпрес - пред: 4 часа

Проектантската куќа ГИМ (Градежен институт Македонија) го работи проектот и тој треба да биде готов во втората половина на мај. По неговото изготвување, Град Скопје на крајот на мај или во јуни ќе распише тендер за градба кој ќе трае 60-ина дена.

15 поврзани вести »

Пишев: Колку и да кријат од СДСМ, ДУИ неколку пати потврди дека Заев ја прифатил платформата во целост

Нетпрес - пред: 4 часа

Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ денес на продолжението на Контитутивната седница на Собранието на Република Македонија нагласи дека Зоран Заев сакајќи да ја избегне правдата и да ги скрие своите криминали морал да прифати се од Тиранската платформа.

189 поврзани вести »

Манојлоски: Треба да се разговара за третманот на Mакедонците во мнозинско албанските места, а не за двојазичност и ...

Нетпрес - пред: 4 часа

Манојлоски потсети дека токму Никола Груевски беше првиот кој што ги посети поплавените подрачја каде што живеат мнозинство албанци и лично се сретнуваше во домовите на оштетените со кои разговараше и ја понуди својата помош.

3 поврзани вести »

Фригидност, проблем на модерната жена

Нетпрес - пред: 4 часа

Модерните секс терапии покажуваат дека 30 до 90 % од жените не можат да постигнат оргазам, како и дека фригидноста е се’ почеста појава, а лекувањето е долг процес. Фригидноста кај жените се јавува од различни причини – како на пример, вродени ...

28 поврзани вести »

Сексот станува подобар после 30-тите

Нетпрес - пред: 5 часа

И покрај тоа што велат дека сексот во 30-тите години е најдоброто искуство, поради спојот на сила и енергија, постојат работи за кои многу малку се зборува. Некои луѓе сметаат дека сексот останува ист до длабока старост, но нашето тело е сложен ...

28 поврзани вести »

Ѓорѓиевски: Учествуваа во насилни протести, а сега зборуваат како треба да се брани Уставот

Нетпрес - пред: 5 часа

Собранието е столб на демократијата и секој оној кој ќе посегне против Собранието, а утредента дојде овде и каже како треба да се брани Уставот, како треба да се зборува по Деловникот, нема ниту морална, ниту етичка кредибилност да зборува и да ...

5 поврзани вести »

Професии во Македонија со највисоки плати

Нетпрес - пред: 5 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2017 година изнесува 22.750 денари, а индексот изнесува 102.2. Ваквото зголемување се должи на зголемувањето на просечната месечна ...

14 поврзани вести »

Под надзор кучето што нападна дете во Катланово

Нетпрес - пред: 5 часа

Според него, не станува збор за куче скитник, туку за куче кое има стопан. Тој информира дека се уште се следат и кучињата во кичевското село Бачишта. За сега испитувањата покажаа дека кај нив нема знаци на беснило.

37 поврзани вести »