TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Вашингтон и Лондон ја поздравија оставката на Мугабе

Нетпрес - пред: 25 мин

САД соопштија во вторникот, откако долгогодишниот претседател на Зимбабве, Роберт Мугабе поднесе оставка, дека станува збор за „историски момент“ за оваа земја, а Велика Британија оцени дека сега се укажува можност за обновување на африканската ...

122 поврзани вести »

Анкара од Берлин ќе бара екстрадиција на „вториот човек“ на неуспешниот пуч

Нетпрес - пред: 49 мин

Турските власти сметаат дека „вториот човек“ на минатогодишниот неуспешен обид за воен преврат се наоѓа во Германија и во вторникот подготвиле барање за негово предавање коешто ќе му го предадат на Берлин, извести новинската агенција Anadolu.

Во Франција украдена непроценлива слика на Џорџо де Кирико

Нетпрес - пред: 1 час

Делото „Композиција со автопортрет“ којашто во 1926 година ја насликал италијанскиот мајстор Џорџо де Кирико е украдена од Уметничкиот музеј во Безеир, на југот од Франција, соопшти во вторникот државното обвинителство.

Чешкиот претседател повика на завршување на санкциите на ЕУ за Русија

Нетпрес - пред: 2 часа

Чешкиот претседател Милош Земан, кој ќе се кандидира и на претседателските избори во јануари, повика во вторникот на симнување на економските санкции коишто Европската унија ги воведе за Русија поради наводната нејзина улога во кризата во Украина, и ...

2 поврзани вести »

Брнабиќ – Заев: Кризата надмината со заедничко повлекување на разузнавачите

Нетпрес - пред: 2 часа

Проблемите треба да се решаваат со дијалог, отворени прашања ќе има и натаму – рекоа во Белград македонскиот премиер и неговата српска колешка и домаќинка Ана Брнабиќ во вторникот. Заев како пример за надминување на отворените прашања ја посочи ...

114 поврзани вести »

Одложена амандманската расправа за законот за јазиците, пред Собранието поставени шатори

Нетпрес - пред: 2 часа

Седницата на собраниската Комисија за европски прашања на која требаше да започне амандманската расправа за Законот за јазиците е одложена поради други „значајни реформски прашања“, a во меѓувреме, здружението Македонски национален совет постави ...

92 поврзани вести »

Родилката која се обидоа да ја затрујат на ГАК не знаела кој е таткото, оваа ѝ била 7-ма бременост

Нетпрес - пред: 3 часа

Обид за подметнување храна со скриени таблети на родилка на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје е пријавено од страна на медицинска сестра од Клиниката. Како што информира МВР, случајот е пријавен синоќа околу 22,00 часот од страна на ...

37 поврзани вести »

Ванковска: Од кого се плаши владејачката коалиција што гласа против јавна дебата за Законот за јазици

Нетпрес - пред: 3 часа

Не само живот, туку и демократија дојде! Владејачката коалиција гласа против ЈАВНА дебата за Законот за јазици! Од кого се плашат!?, преку ФБ статус ова го прашува универзитетската професорка Билјана Ванковска.

6 поврзани вести »

Институтот за бугарски јазик најави промени на македонските учебници по ратификацијата на договорот меѓу Заев и Борисов

Нетпрес - пред: 3 часа

Само по два месеца откако Зоран Заев и СДСМ ја преземаа власта во Република Македонија, беше потпишан штетниот договор со Бугарија, со кој Македонија се согласи на продажба на националните интереси и пишување на својата историја од бугарска страна.

28 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСM ја задолжи државата за нови 31,5 милиони евра

Нетпрес - пред: 3 часа

Расипничката и неодговорна влада на СДСM денеска ја задолжи државата за нови 31,5 милиони евра, реагираа соопштениетео од вторникот од ВМРО-ДПМНЕ. „Владата прекумерно се задолжува, неплански и без потреба.

21 поврзани вести »

За девет месеци од Германија депортирани 4.500 албански државјани

Нетпрес - пред: 6 часа

Во периодот јануари-септември годинава, од Германија депортирани се 4.500 албански државјани, а се очекува да бидат депортирани уште 14 илјади. „ Ова е процес кој бара одредено време. Не можам да прецизирам верменска рамка за тоа кога овој проблем ...

9 поврзани вести »

Поскапуваат земјоделските производи

Нетпрес - пред: 6 часа

Според производителите, земјоделските производи ќе поскапат поради воведувањето на персоналецот од 2 отсто, мерка која ја предложи Ввлдата на СДСМ. Доматите, пиперките, грозјето и други земјоделски производи ќе поскапат и ова ќе биде на товар на ...

29 поврзани вести »

Позната причината за труењето на учениците во Делчево

Нетпрес - пред: 6 часа

Стафилококни токсини и бактерии од фекално потекло се причината за труењето на осумтемина лица од Делчево меѓу кои и шест ученици од делчевските деветолетки. Ова го покажаа резулатите од микробилошката анализа на храната и брисевите од ...

16 поврзани вести »

Мухамед меѓу петте најпопуларни имиња за деца во Виена

Нетпрес - пред: 7 часа

На официјалниот список со омилени детски имиња во австриската престолнина Виена го нема името Мухамед, но според пишувањето на виенскиот дневен весник Kronen Zeitung во интерента верзија на градските власти којашто не им е доставена на медиумите ...

6 поврзани вести »

Секој втор Македонец пуши цигари, алкохол консумираат 65 отсто граѓани, а дрога земаат и малолетници

Нетпрес - пред: 7 часа

На возраст од 15 до 64 години активно пушат 46 отсто од граѓаните, 65 отсто консумирале алкохол, 24 отсто во текот на последниот месец користеле седативи, а околу 40 отсто барем еднаш земале седатив во текот на последниот месец.

46 поврзани вести »

Водно ослободено од возила од следниот викенд

Нетпрес - пред: 7 часа

Најавената забрана за движење возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од наредниот викенд (25 и 26 ноември 2017 година). Одложувањето на оваа експериментална мерка е поради неповолните временски услови што се најавени за наредниве денови и ...

37 поврзани вести »

Вучиќ: Србија ја избра воената неутралност а Македонија членството во НАТО, но во нас има искрен пријател

Нетпрес - пред: 7 часа

Српскиот претедател Алескандар Вучиќ порача во вторникот на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Белград, дека Македонија во Србија има искрен пријател чијашто определност за добри односи и унапредувње на соработката не се доведуваат во ...

29 поврзани вести »

Средба Заев-Вучиќ: Македонија во Србија има искрен пријател

Нетпрес - пред: 7 часа

Премиерот Зоран Заев кој е во официјална посета на Србија, денеска се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ. Соговорниците констатирале дека пријателството помеѓу Македонија и Србија е исклучителен потенцијал за продлабочување на односите ...

29 поврзани вести »

Најмалку 50 убиени во самоубиствен напад во џамија во Нигерија

Нетпрес - пред: 7 часа

Најмалку 50 луѓе се убиени во самоубиствен бомбашки напад во џамија во североисточна Нигерија, соопштија во вторникот полициски извори според кои во текот на утринската молитва тинејџер упаднал во храмот во градот Муби во сојузната држава Адамава и ...

24 поврзани вести »

Митрополитот Агатангел: Договорот со Бугарија ги гази вековните омаловажувања на македонскиот народ

Нетпрес - пред: 8 часа

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

27 поврзани вести »