TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

САД повторно ја сметаат Северна Кореја за држава која ги поддржува тероризмот

Нетпрес - пред: 13 часа

САД повторно ја ставија Северна Кореја на цента листа „држави коишто го поддржуваат тероризмот“, за да го зголеми притисокот поради нејзините нуклеарни и ракетни програми, изјави во понеделникот американскиот претседател Доналд Трамп.

44 поврзани вести »

Случајот на Едмонд Темелко е доказ за политички притисок и нечовечки третман

Нетпрес - пред: 14 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во понеделникот заедно со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, се сретнаа со претседателот на Република Албанија Илир ...

74 поврзани вести »

Хан потврди дека Законот за јазици не е дел од итните европски приоритети, ВМРО-ДПМНЕ со 50 амандмани

Нетпрес - пред: 14 часа

Законот за употреба на албанскиот јазик не е европски приоритет, ниту, пак, дел од реформите што Македонија треба да ги испорача за да го истрча како што вели Брисел последниот километaр од европскиот маратон за чиста препорака, рече во понеделникот ...

40 поврзани вести »

Хан од Заев очекува реформи во разузнавачките служби, судството и јавната администрација

Нетпрес - пред: 14 часа

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува Владата на премиерот Зоран Заев со конретни чекори да ги реформира безбедносните служби, правосудството и јавната администарција, за кои смета дека се најкритичните ресори кои треба итно да бидат ...

142 поврзани вести »

Дарко Соколов мина во на МЗТ Скопје Аеродром

Нетпрес - пред: 15 часа

Дарко Соколов е новото засилување за македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром, откако ги неапушти редовите на вицепрвакот Карпош Соколи. Искусниот Соколов, кој е повратникот во македонската репрезентација, официјално е првиот од низата кошаркари кои ...

27 поврзани вести »

Делови од Карпош, Шуто Оризари и неколку скопски села утре без струја

Нетпрес - пред: 15 часа

Корисниците од населеното место Јурумлери и село Долно Лисиче утре од 8:15 до 10:30 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 8:30 до 11:00 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од село Нерези во близина на Етно Село, дел ...

24 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска држи популистички говори, а за образование скрати 1.8 милијарди денари

Нетпрес - пред: 15 часа

Крајно лицемерие е кога Дескоска зборува за образованието, демократијата и младите. Наводната загриженост и потребата од граѓански активизам се само димна завеса за кратењата во Буџетот за образование кои Дескоска ги премолче, а ги спроведе Зоран ...

26 поврзани вести »

Јовановски: Државата за 6 месеци се задолжи над 600 милиони евра

Нетпрес - пред: 19 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека сето она кое што СДС го зборуваше до пред половина година сега го погазува. Крсте Јовановски вели дека нема сегмент во којшто не излегуваат на површина лагите на СДС и на Зоран Заев.

28 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема кредибилитет да зборува за реформи во судствотo

Нетпрес - пред: 19 часа

Зоран Заев ја лаже македонската и меѓународната јавност. Во Република Македонија немаше фер и демократски избори. Изминативе избори беа најлошите некогаш спроведени во нашата држава, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

91 поврзани вести »

Иванов ги предлага Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд

Нетпрес - пред: 19 часа

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд ...

28 поврзани вести »

Град Скопје ќе ги донира парите планирани за дочекот на Нова година

Нетпрес - пред: 19 часа

Градоначалникот Петре Шилегов на денешната седница на Советот на Градот Скопје ја информира јавноста дека се откажува дочекот на Новата 2018 година, а средствата коишто беа планирани за организирање на дочекот ќе се донираат во добротворни цели на ...

38 поврзани вести »

Груевски и Јанакиески не чувствуваат вина за случајот „Насилство во Центар“

Нетпрес - пред: 20 часа

Во Кривичниот суд главна расправа за случајот „Насилство во Центар“ во кој се обвинети 14 лица. Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи го прочита обвинението. Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, екс- министерот Миле ...

25 поврзани вести »

Костовски: Со Законот за двојазичност постапките пред нотар во цела држава ќе бидат двојазични

Нетпрес - пред: 20 часа

Законот за двојазичност на СДС предвидува постапките пред нотар и извршител на територија на цела држава да бидат двојазични. Ова стои во член 10 од овој закон кој СДС во забрзана постапка го турка во Собрание, истакна Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

45 поврзани вести »

Анкета: 91 процент од Бугарите сметаат дека македонскиот јазик е ист со бугарскиот

Нетпрес - пред: 20 часа

Бугарите имаат позитивни ставови кон Македонија, а 51 отсто од нив сметаат дека Македонците се слични или исти со Бугарите, покажа последното истражување на бугарскиот Институт за политика, посветено на односите меѓу Бугарија и Македонија.

15 поврзани вести »

Иванов-Мета: Поддршка за членството на Македонија во НАТО

Нетпрес - пред: 21 часа

Сите со нетрпение очекуваме Македонија да го заземе заслуженото место во НАТО, но и да постигне видлив напредок на патот кон европската интеграција, порача денеска во Скопје претседателот на Албанија, Илир Мета, по средбата со неговиот домаќин, ...

74 поврзани вести »

Десет години по трагедијата: Лилјана Петровиќ го посети гробот на Тоше

Нетпрес - пред: 21 часа

Некогашната менеџерка на Тоше Проески, Лилјана Петровиќ, сподели неколку фотографии на својот фејсбук-профил од Крушево и гробот на поп-ѕвездата. Под сликите стои запишано: „Од мојата неодамнешна посета на Крушево…“!.

14 поврзани вести »

Колариќ: Наместо ветените 500 евра просечна плата, Шилегов сака да ангажира работници за 4000 денари

Нетпрес - пред: 21 часа

Светлана Колариќ кажа дека на денешната седница на Советот на Град Скопје ставени се на дневен ред повеќе точки кои за советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија не се прифатливи, бидејќи има работи кои не се во согласност ...

14 поврзани вести »

Разбојници тинејџери сеат страв и трепет низ Скопје

Нетпрес - пред: 21 часа

Полициските билтени секојдневно изобилуваат со нападнати и ограбени тинејџери, и разбојништва кои се дело на малолетници. Според денешните полициски информации, вчера во 18.20 часот, на булеварот „Партизански Одреди“ две засега непознати лица, му се ...

45 поврзани вести »

Руски Роснефт и кинески CEFC склучија договор за снабдување со нафта

Нетпрес - пред: 22 часа

Најголемиот руски производител на нафта „Роснефт“ објави во понеделникот дека со кинеската компанија China Energy Company (CEFC) склучил договор за снабдување со нафта. Во следниот петгодишен период, почнувајќи од 1-ви јануари следната 2018 година ...

2 поврзани вести »

Девојка горена со цигари во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Нетпрес - пред: 22 часа

Девојка од Радовиш, преживеала пекол во студентски дом „Гоце Делчев“. Во полиција вчера е пријавено дека лицето М.Ѓ. физички ја малтретирал Д.Т. (21), ја заклучил во соба, ја влечел за рака, ја горел со цигара и и упатил повеќе навредливи зборови.

23 поврзани вести »