TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Објавени имињата на добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“ за 2017

Нетпрес - пред: 13 часа

Државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година во областа на воспитанието и образованието им се доделува на професорот и писател Венко Андоновски и на историчарот Наим Алими. Во областа на културата и уметноста наградата им се доделува на ...

22 поврзани вести »

Груевски до Хан: Изборите беа едни од најлошо организираните, загрижува политичкиот притисок врз судството и медиумите

Нетпрес - пред: 13 часа

Штотуку изминатите локални избори коишто ги спроведе владата предводена од СДСМ, беа едни од најлошо организираните, а исто така, загрижува и нивото на политички притисок кој се гради врз судството и медиумите, изјавил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

163 поврзани вести »

Загина осум годишно дете од Доброште

Нетпрес - пред: 13 часа

Трагедија зави семејство од Доброште во црно откако во несреќен случај вчера животот го загуби 8 годишно девојче. Случајот вчера во 23 часот го пријавил во полицијата нејзиниот татко, 46 годишниот Б.Б.

21 поврзани вести »

Американското министерство за правда го блокира преземањето од AT&T на Time Warner

Нетпрес - пред: 13 часа

Американското министерство за правда поднесе тужба за да го спречи телекомуникацискиот гигант AT&T да ја преземе медиумската компанија „Time Warner“, меѓу другото, и сопственик на телевизиските канали CNN и HBO.

2 поврзани вести »

Извлечен е потонатиот брод „Мис Стон“ од каналот Студенчишта

Нетпрес - пред: 13 часа

Денеска е извлечен делумно потонатиот брод „Мис Стон“ во каналот Студенчишта од кој беше излеана мала количина нафта. Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и дигалка бродот беше исправен и прицврстен во близина на хангарот од Хидробиолошкиот ...

64 поврзани вести »

Путин во Сочи разговараше со Асад, подоцна ќе му се јави на Трамп

Нетпрес - пред: 14 часа

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна во понеделникот ноќта во Сочи со сирискиот претседател Башар ал-Асад, два дена пред трилатералната средба на челниците на Русија, Иран и Турција исто така во Сочи и притоа најавија скорешно прекинување на ...

32 поврзани вести »

За еден ден 14 повредени во сообраќајки во Скопје

Нетпрес - пред: 14 часа

Четиринаесет лица се полесно повредени во седум од вкупно 11 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и ...

17 поврзани вести »

Германската канцеларка по несупехот на преговорите се соочува со предизвик во парламентот

Нетпрес - пред: 14 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот ќе се соочи со турбулентна седница на парламентот, откако земјата зачекори во политичка неизвеснот по пропаѓањето на преговорите за формирање на коалициската влада под нејзино водство.

68 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност креира поделби меѓу граѓаните

Нетпрес - пред: 15 часа

Законот за двојазичност е неуставен и креира поделби во Република Македонија, и истиот не е во согласност со итните реформски приоритети, сметаат од опозицијата. Во соопштение упатено до јавноста, оттаму тврдат дека Владата наместо да се насочи кон ...

40 поврзани вести »

Денеска е голем празник – Св. Архангел Михаил

Нетпрес - пред: 15 часа

Денеска е Собор на св. Архангел Михаил. Овој празник е утврден во четвртиот век, за да го дефинира правилното почитување на ангелите. Празниот е во чест на сите ангелски чинови. Наречен е Собор на свети Aрхангел Михаил, зашто архангел Михаил е ...

32 поврзани вести »

На Шарапова и’ се заканува седум години затвор за измама

Нетпрес - пред: 15 часа

Марија Шарапова се врати на терените по допинг-скандалот, но руската тенисерка сега се соочува со уште посериозни обвиненија во Индија, каде и се заканува затворска казна во времетраење од седум години, пишува Екипа.мк Тенисерката се наоѓа на удар ...

34 поврзани вести »

ВИДЕО: Урнат еден од најголемите затворени стадиони во САД

Нетпрес - пред: 15 часа

Властите во американската сојузна држава Џорџија вчера, го урнале стадионот „Џорџија Доум“, во градот Атланта. Новиот стадион, чие име е „Мерцедес Бенз“, е во близина на стариот и е изграден годинава, а неговото свечено отворање беше на 17 август.

4 поврзани вести »

Четири клуба обезбедија проаѓање, уште 12 може оваа седмица

Нетпрес - пред: 15 часа

Две кола пред крајот на натпреварувањето по групи во Лигата на шампионите, Пари Сен Жермен, Баерн, Манчестер Сити и Тотенхем обезбедија учество во осминафиналето, а оваа седмица тоа може да го обезбедат уште дванаесет клубови.

68 поврзани вести »

БПЦ ќе се консултира со другите православни цркви за признавање на МПЦ-ОА

Нетпрес - пред: 15 часа

Светиот синод на Бугарската православна црква (БПЦ) ќе се консултира со останатите 14 помесни православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука дали ќе ја признае Македонската православна црква – Охридска ...

126 поврзани вести »

Македонија се разбуди со температури под нулата

Нетпрес - пред: 15 часа

Најниска температура од минус осум степени утрово е измерена во Битола, додека минус шест се измерени во Маврово и Лазарополе, минус пет во Крушево, минус четири во Крива Паланка, Охрид и Берово, минус три во Претор и Прилеп, минус два Ѓуриште, ...

33 поврзани вести »

Собранието ќе се расправа за три законa

Нетпрес - пред: 15 часа

Собранието на Република Македонија во вторникот ќе ја одржи 21-та седница на чиј дневен ред е предлог одлуката за испраќање на припадник на Армијата на Република Македонија во мировната операција „Алтеа” во Босна и Херцеговина.

Ново рочиште за Сеад Кочан и случајот „Труст“ – ќе се изведуваат докази

Нетпрес - пред: 15 часа

Судскиот процес против бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан, како и против Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, тројцата обвинети за нелегално добиен тендер од 17 милиони евра за ископ на јаглен и јаловина во РЕК Битола, а во јавноста познат ...

39 поврзани вести »

Заев и двајца министри во официјална посета на Србија

Нетпрес - пред: 16 часа

Премиерот Зоран Заев престојува во официјална посета на Република Србија на покана на српската премиерка Ана Брнабиќ, со која денеска ќе има тет-а-тет средба, јавува МИА. По средбата делегации на двете влади, предводени од премиерите ќе одржат ...

53 поврзани вести »

ВИДЕО: Четириесетина повредени во експлозии северно од Њујорк

Нетпрес - 20.11.2017

Околу 40 луѓе се повредени а едно лице се смета за исчезнато по двете експлозии во понеделникот во фабрика за козметички производи северно од Њујорк. Работниците имаат изгореници или се повредени при пад на земјата од силината на двете експлозии, ...

25 поврзани вести »

Главниот советник на Ердоган повика на преиспитување на членството на Турција во НАТО

Нетпрес - 20.11.2017

Главниот советник на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Јалчин Топчу изјави во понеделникот дека неговата земја треба да го преиспита прашањето за своето членство во НАТО, бидејќи воената организација во којашто Турција е членка од 1952 ...

10 поврзани вести »